„Moja podopieczna nie chce rozbierać się do mycia. Namawiam ją i niestety czasem w ogóle nie udaje mi się osiągnąć celu. Wtedy o kąpaniu podopiecznej mogę zapomnieć. Ja już sama nie wiem, co mam robić”. Pani Beata opiekuje się 70-letnią seniorką, która cierpi na demencję i potrzebuje wsparcia w ubieraniu. Jak można pomóc?
Z relacji pani Beaty dowiedziałam się, że w momencie, gdy opiekunka chce ściągnąć ubranie, podopieczna opiera się i mocno zaciska pięści na bluzce. Seniorka nie boi się samej kąpieli, tylko rozbierania.
Problem, z którym zgłosiła się do mnie Pani Beata, zdarza się często. Dlaczego tak się dzieje? Pamiętajmy o tym, że ubieranie się jest bardzo osobistą i intymną czynnością. Osoba żyjąca z demencją może inaczej odbierać to, że ktoś próbuje z niej ściągnąć ubranie. Jak widzimy na przykładzie podopiecznej pani Beaty – czynność ta kojarzyła jej się negatywnie.
Wspólnymi siłami udało nam się ustalić, że seniorka bardzo lubi swój codzienny strój – dwuczęściowy dres – i czuje się w nim komfortowo. To jest bardzo ważna informacja! Rozbieranie przed kąpielą oznacza, że będzie musiała się przebrać w czystą koszulę nocną. Najwidoczniej podopieczna nie przepada za takim rodzajem piżamy.
Co poradziłam Pani Beacie? Po pierwsze wraz z Koordynatorem ATERIMA MED poprosiliśmy rodzinę podopiecznej o zakup kilku par takich samych dresów do spania, które będzie można założyć seniorce po kąpieli. Nie od razu było łatwo, ale po kilku próbach rozbieranie i kąpiel stała się nieco łatwiejszą czynnością do wykonania dla opiekunki. A co najważniejsze – poziom lęku podopiecznej znacznie się obniżył.
Poniżej kilka rad, które mogą się przydać w podobnych sytuacjach:
1. Po pierwsze: podczas rozbierania mówcie podopiecznemu po kolei, co zamierzacie zrobić i dlaczego, np. „Teraz ściągnę bluzę”, „Teraz czas na kąpiel, trzeba na chwilę ściągnąć ubranie.”. Podkreślanie wykonywanych czynności obniża poziom lęku podopiecznego i sprawia, że senior czuje się bezpieczniej.
2. Po drugie: upewnijcie się, czy w łazience jest wystarczająco ciepło – osoby starsze szybciej się wychładzają.
3. Po trzecie i najważniejsze: zawsze starajcie się zapewnić choremu jak najwięcej prywatności.
Jeśli masz problemy z rozbieraniem podopiecznego – zadzwoń do nas. Każdy przypadek jest inny, ale zawsze staramy się pomóc i odpowiadać na wszystkie pytania naszych Opiekunów! :)
Czekamy na Was podczas dyżuru pielęgniarek od poniedziałku do piątku. Numer telefonu znajdziecie w Liście wyjazdowym, a więcej o naszym dyżurze przeczytacie TUTAJ.
Pozdrawiam Was ciepło!
Iwona Przybyło
Dodaj komentarz