ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Jakie cechy i umiejętności powinien mieć dobry Opiekun osób starszych?

Oczywistym faktem jest to, że każdy przypadek osoby w wieku zaawansowanym  z pewnością jest inny. Jednak sama opieka to proces, który z reguły przebiega w zbliżony do znanych już od lat sposób. Można więc niejako przyjąć, że opieka nad seniorem jest działaniem schematycznym i w pewien sposób powtarzalnym.  Co to w praktyce oznacza? Stając się osobą utrzymującą się z działań w ramach branży opiekuńczej, możesz wypracować pewne metody postępowania, które dzięki posiadanym przez Ciebie konkretnym cechom oraz predyspozycjom, pozwolą Ci przygotować się do realizowania zadań w ramach tej pracy. Dla wielu jest ona nie tylko sposobem na zarobek, ale także misją. Ma bowiem na celu dbanie o dobro osób, nad którymi sprawujesz opiekę. 

Cechy opiekuna osoby w wieku zaawansowanym

Realizacja zleceń w charakterze opiekuna wymaga od osoby zajmującej się na co dzień tym zadaniem pewnych sprecyzowanych cech charakteru, które nie każdy posiada. Ważne by decyzja o wyjeździe była zatem kwestią dobrze przemyślaną przez każdego kandydata aplikującego na daną ofertę. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób rozważających właśnie tę kwestię, bazując na ponad dziesięcioletnim doświadczeniu naszej firmy w branży opiekuńczej, w niniejszym artykule wyszczególniliśmy cechy niezbędne do dobrego wykonywania pracy Opiekuna osób starszych w Niemczech. Zapoznaj się z przygotowanym materiałem i sprawdź, czy je posiadasz. Pamiętaj, że wiele można wypracować w toku działań i z biegiem czasu, gdy nabywasz kolejne kompetencje, ważne jednak, by odnajdywać w sobie potrzebę niesienia pomocy i wsparcia tym, którzy tego właśnie potrzebują. 

Opiekun osób starszych wymagania - czego oczekuje się od Opiekunów?

Podczas przeglądania ofert pracy w Niemczech zapewne niejednokrotnie spotykasz się z różnymi wymaganiami, które stawiane są przed kandydatami, którzy chcą rozpocząć pracę jako Opiekun. W ATERIMA MED bierzemy pod uwagę podczas rekrutacji przede wszystkim takie umiejętności jak: przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego oraz doświadczenie w opiece nad osobami starszym, które zainteresowana osoba posiadła wcześniej w toku swoich dotychczasowych działań zawodowych. To jednak nie wszystko, na co rekruter zwraca uwagę rozmawiając na temat zleceń z osobą zainteresowaną. Ważne są twoje cechy i kompetencje. 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji na temat wyjazdu do Niemiec sprawdź, czy posiadasz oczekiwane od kandydatów cechy, które sprawią, że wykonywanie pracy Opiekunki będzie dla Ciebie łatwiejsze, a przede wszystkim mniej stresujące. Nie od dziś wiadomo, że praca dobrana do indywidualnych predyspozycji staje się znacznie przyjemniejsza. 

Szukając informacji na ten temat w Internecie, osoby zainteresowane opieką często trafiają na materiały, których nagłówki to hasła takie jak: „cechy dobrego opiekuna medycznego”, „umiejętności opiekuna medycznego”, „wzorzec osobowy opiekuna medycznego”, czy „cechy opiekuna medycznego”. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że cechy dobrej opiekunki i umiejętności opiekuna osób starszych mają więcej wspólnego z indywidualnym podejściem do człowieka i kierowaniem się w pracy sercem i realizacją potrzeb podopiecznego, niż ściśle określoną wiedzą medyczną. 

Doświadczenia nabiera się z czasem. Na początku ważne jest odpowiednie podejście osoby zainteresowanej realizacją zleceń i jej motywacja do podejmowanych działań. Dobre cechy charakteru są więc kluczowe. Opiekun osób starszych to osoba, która ciągle pracuje z ludźmi, musi więc potrafić komunikować się z nimi. Nie bez znaczenia są także indywidualne cechy charakteru osób starszych, którymi zajmuje się Opiekunka, bowiem sam proces nie odbywa się w próżni i Opiekun w naturalny sposób reaguje na zachowanie i komunikaty osób w wieku zaawansowanym. W niniejszym materiale skupimy się na tym, by konkretnie wyszczególnić cechy dobrego Opiekuna. 

Cechy charakteru opiekuna seniorów

Opiekun osoby starszej wymagania - jakie są pożądane cechy Opiekuna? 

Opiekun osób starszych dobrze wywiązujący się ze swoich obowiązków powinien posiadać szereg cech, które ułatwią mu codzienne działania. Warto przede wszystkim pamiętać, że Opiekunka musi być osobą zdrową, w pełni sprawną i posiadającą dobrą kondycję. I to zarówno w aspekcie psychicznym, jak i fizycznym, aby bez ograniczeń opiekować się podopiecznym. Musi ona nie tylko czuwać nad bezpieczeństwem seniora, gotować i podawać posiłki, ale także nierzadko wykonywać codzienne czynności higieniczno-pielęgnacyjne. Zadań jest więc wiele i jej stan zdrowia ma tu ogromne znaczenie. 

Opieka osób starszych to praca wymagająca posiadania ściśle określonych cech charakteru, które pozwalają danej osobie w pełni realizować jej indywidualny potencjał. Zwłaszcza w zakresie działań opiekuńczych. Cechy te sprawiają, że osoba charakteryzująca się nimi wykonywała będzie ten typ pracy czepiąc z tego dużą satysfakcję. A jest to szczególnie ważne po upływie wielu lat działań zawodowych, co zawsze niezależnie od branży zagrożone jest wystąpieniem zjawiska wypalenia zawodowego. Jeśli wybór życiowej drogi jest świadomy, a praca dobrana do indywidualnych predyspozycji i konkretnych cech charakteru, minimalizuje to ryzyko wypalenia. Dlaczego? Ponieważ dla wielu opiekunek to nie tylko praca, lecz także misja, w której cechy opieki są wartością i motywującą do dalszego działania. 

Bardzo istotne jest posiadanie następujących cech charakteru, którymi powinien charakteryzować się opiekun do osoby starszej:  

  • Cierpliwość, wytrwałość, ale także tolerancja w stosunku do podopiecznego, który często wymaga kilkukrotnego tłumaczenia i powtarzania pewnych rzeczy, które zostały mu już przekazane nawet zaledwie kilkadziesiąt minut wcześniej. Takie zdarzenie może wystąpić na przykład gdy podopieczny, którym zajmuje się opiekunka choruje na chorobę Alzheimera lub ma demencję.
  • Odpowiedzialności podczas całodobowej opieki nad osobą starszą, charakteryzująca się przede wszystkim czujnością, gdyż podopieczny może potrzebować pomocy i wsparcia nawet w najmniej spodziewanym momencie w ciągu dnia.
  • Zaradność i samodzielności w działaniu. Co prawda w ATERIMA MED zawsze można liczyć na pomoc oraz wsparcie ze strony Koordynatora, nie zmienia to jednak faktu, że to Opiekunka przebywa z seniorem na co dzień na miejscu realizacji zlecenia na terenie Niemiec, musi więc wykazywać się zaradnością.
  • Opanowanie, ale także odporność na stres w razie wystąpienia nagłej sytuacji losowej, której nie sposób przewidzieć. Podopieczny może ulec wypadkowi, lub może wydarzyć się jakaś awaria w obrębie gospodarstwa domowego, w którym Opiekunka przebywa. Ważne, by zachowując wówczas tak zwaną „zimną krew” wezwała odpowiednie służby i zwróciła się po pomoc.
  • Empatia i wrażliwość na potrzeby seniorów. Należy mieć na uwadze, że bardzo często ze względu na podeszły wiek, podopieczni codziennie zmagają się z chorobą, a co z tym związane – nierzadko także z silnym bólem. Empatyczne podejście do zgłaszanych przez podopiecznego potrzeb jest więc niezwykle istotne, gdyż właściwa reakcja jest sposobem na uśmierzenie bólu.  
  • Asertywność, czyli umiejętność konsekwentnego mówienia „nie” wówczas gdy realizacja prośby i zachcianki seniora mogłoby zadziałać na jego szkodę. Takim działaniem może być nawet prozaiczne odmawianie słodyczy, czy gotowanie lekkich posiłków nawet wówczas, gdy podopieczny domaga się ciężkostrawnych mięs i sosów.
  • Uczciwość zarówno w stosunku do podopiecznego jak i jego rodziny wyrażana sumienną realizacją powierzonych obowiązków.
  • Pozytywne nastawienie do realizacji zadań. To właśnie od radosnej postawy Opiekunki w dużej mierze zależy nastrój podopiecznego, bowiem często jest on uzależniony od osoby, która dba o niego na co dzień. Humor opiekunki przekłada się więc na atmosferę panującą w domu. Senior żywo reaguje na odpowiednie podejście Opiekunki do jego osoby. Warto więc mieć na uwadze, że realizowanie obowiązków z uśmiechem sprawia, że podopieczny czuje się dobrze w towarzystwie osoby, której rolą jest udzielanie mu pomocy.
  • Bardzo ważną cechą jest serdeczność, która sprawia, że Opiekunka wzbudza zaufanie, a podopieczny czuje się przy niej bezpiecznie. Osoby, które myślą o pracy w opiece seniora powinny umieć dostosować się do każdej sytuacji, w której się znajdują. Opieka nad osobami starszymi wymaga od Opiekuna dużych pokładów cierpliwości – podopieczni często przez swoje dolegliwości bywają rozdrażnieni, uparci, a niekiedy nawet złośliwi. Opiekunka powinna zatem wykazywać się właśnie wspomnianą serdecznością, by móc załagodzić sytuację.
  • Niezwykle ważna jest także dobra organizacja czasu. Jasnym jest, że opiekunka w ciągu dnia ma dużą ilość zadań do realizacji, a ich zakres jest szeroki: od opieki nad osobą w wieku zaawansowanym, rozumianą jako spędzanie razem czasu, organizowanie aktywności codziennej, po gotowanie i podawanie posiłków oraz sprzątanie. Zatem właściwe dysponowanie czasem jest kluczowe w sprawowaniu opieki.

Oprócz wyżej wymienionych cech niewątpliwie korzystne są takie zdolności takie jak umiejętność prowadzenia domowych finansów, gdyż nierzadko to właśnie opiekunka odpowiada za zakupy i zapasy żywności. A także zdolności plastyczne, gdyż wielu seniorów wręcz przepada za tego typu aktywizacyjnymi zajęciami, jak wspólne rysowanie, czy wycinanie ozdób okolicznościowych z papieru. Na przykład w okresie Wielkanocy, czy Bożego narodzenia

 

 

Opiekunka dla bezpieczeństwa seniora powinna również posiadać przynajmniej minimalną, wręcz podstawową wiedzę na temat chorób i dolegliwości charakterystycznych dla wieku zaawansowanego. Na przykład w zakresie wspomnianej już w niniejszym artykule choroby Alzheimera, czy choroby Parkinsona.    

Niezwykle ceniona u Opiekunek jest także kontaktowość i komunikatywność. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby opiekunka dobrze znała język niemiecki, lub chętnie się go uczyła. Ma to szczególne znaczenie dla jej codziennego spokoju oraz swobodnej realizacji powierzonych zdań. Dzięki temu właściwie zrozumie polecenia i wyrażane przez podopiecznego intencje, gdy będzie on przekazywał jej jakieś informacje. Wspólny czas Opiekunki i podopiecznego będzie wówczas jakościowo znacznie korzystniejszy, ponieważ spędzić go może dzięki znajomości języka na rozmowach. Pozwoli to nie tylko na lepsze zrozumienie potrzeb, ale przede wszystkim wymianę doświadczenia, wiedzy i poglądów. Wszak niezwykle istotne w tej pracy jest budowanie relacji.

Co istotne, dajemy jednak szansę wszystkim chcącym rozważyć poświecenie się wymagającemu zajęciu jakim jest sprawowanie opieki nad seniorami. Osoby nie znające języka niemieckiego także mają szansę na pracę w ATERIMA MED. Wszystkim kandydatom bez wyjątków możemy zaproponować całkowicie darmowe wsparcie w nauce języka, które z czasem może pozwolić na rozpoczęcie pracy w opiece w Niemczech. Na naszej stronie internetowej do Państwa dyspozycji zupełnie nieodpłatnie udostępniamy lekcje językowe zarówno dla osób zaawansowanych, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają przyswajanie tej wiedzy. Warto zapoznać się z materiałem dostępnym po kliknięciu w poniższy baner.

Opieka osób starszych Opinie. 

Opiekunki wracające ze zleceń, zwłaszcza te, które mają już duże doświadczenie, bo wyjeżdżały niejednokrotnie, podkreślają że przydatna jest umiejętność jazdy na rowerze, ponieważ mobilność ułatwia na przykład szybkie dotarcie do sklepu, gdy trzeba coś dokupić. Nierzadko do dyspozycji Opiekunki jest także samochód, mile widziane jest więc posiadanie prawa jazdy. Nie bez znaczenia jest oczywiście także brak nałogów. Rodziny Niemieckie niechętnie zatrudniają osoby palące. 

Warto mieć na uwadze, że seniorzy ciężko znoszą utratę samodzielności i coraz bardziej pogarszający się stan ich zdrowia. Zadaniem Opiekunki seniorów jest zatem ciągłe wsparcie oraz otaczanie podopiecznego należytą troską, która zapewni mu spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Opieka seniora jest pracą ciężką i wymagającą, dlatego należy dobrze przemyśleć wyjazd na zlecenie. Opiekunki muszą dostosować się do trybu życia podopiecznego i mieć świadomość dużej odpowiedzialności. 

Jest to jednak zajęcie bardzo satysfakcjonujące, opierające się na wspieraniu potrzebujących. Jesteśmy przekonani, że osoby posiadające cechy opiekuna wymienione w niniejszym materiale z pewnością poradzą sobie z wyzwaniami jakie niosą z sobą zlecenia w Niemczech. Zapewne dzięki swojej pracy sprawią oni, że choroba i związane z nią dolegliwości staną się dla podopiecznego mniej uciążliwe. Ze swojej strony zapewniamy, że naszym celem jest niesienie pomocy potrzebującym seniorom z jednoczesną dbałością o Opiekunów. Jeśli uważasz, że sprawdzisz się w roli Opiekuna już dziś wybierz dla siebie jedną z legalnych, sprawdzonych i niezwykle korzystnych ofert, które odnajdziesz na naszej stronie.

Jeśli jesteś zainteresowana kolejnym wyjazdem skontaktuj się ze swoim Koordynatorem lub z Działem Rekrutacji ATERIMA MED pod numerem telefonu +48 12 341 15 15. Możesz również skorzystać z formularza kontaktowego - oddzwonimy! Zachęcamy do kontaktu. 

Szukasz najlepszej oferty
dla Opiekunów osób starszych w Niemczech?

Mamy oferty, które spełnią Twoje oczekiwania. Wypełnij formularz, zadzwonimy do Ciebie i znajdziemy najlepiej dopasowane zlecenie.

Masz zdjęcie, dyplomy, certyfikaty lub referencje?
Dodaj je teraz, by przyspieszyć rekrutację.

Dodaj pliki
Administratorem Państwa danych osobowych jest ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Krakowie (30-644), ul. Puszkarska 7m zarejestrowana pod numerem KRS 0000850860. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych adres e-mail: daneosobowe@grupaaterima.pl.

Dane osobowe przetwarzane są na podstawie Państwa zgody i na potrzeby informowania Państwa o aktualnych ofertach pracy. Wyrażenie zgody będzie się wiązało z przetwarzaniem przez ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. Twoich danych osobowych (w tym wizerunku, jeżeli udostępnisz nam dokumenty ze swoim zdjęciem) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, mail, telefon w tym wiadomości sms. Dane przetwarzane są do czasu wycofania zgody. Wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na legalność przetwarzania danych osobowych przed jej wycofaniem. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do przesyłania Państwu ofert pracy.

Odbiorcami Państwa danych osobowych są: upoważnieni pracownicy administratora; podmioty przetwarzające dane w jego imieniu; podmioty powiązane i współpracujące z ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. (w tym kontrahenci, na rzecz których prowadzone są lub będą procesy rekrutacji oraz podopieczni i koordynatorzy w Niemczech).

Przysługuje Państwu prawo żądania: dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania danych jak również prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. ^zwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Krakowie ul Puszkarska 7M, 30-644 Kraków KRS 0000850860 w celach marketingowych oraz przekazywanie mi informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 204, ze zm.) oraz droga telefoniczną w tym za pośrednictwem SMS. Wyrażenie w/w zgody w szczególności oznacza, że mogą Państwo otrzymywać od firmy ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. informacje o merytorycznych wydarzeniach – szkoleniach, kursach językowych, konferencjach czy webinariach oraz promocjach, programach lojalnościowych i kampaniach wizerunkowych, których ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. jest organizatorem lub partnerem. Mogą też Państwo otrzymywać wiadomości o wolnych stanowiskach pracy i ofertach zatrudnienia od ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. oraz jej partnerów. Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie www.aterima-med.pl ^ zwiń
Zamów bezpłatne połączenie →