Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
ATERIMA MED to pewna i sprawdzona firma – jesteśmy na rynku opieki już ponad 10 lat!
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
W opinii Opiekunek24 jesteśmy numerem 1 wśród firm świadczących usługi opieki.
Pomagamy w dopasowaniu oferty do potrzeb i możliwości Opiekuna. Porozmawiajmy!
98% Opiekunów i podopiecznych jest zadowolona ze współpracy z nami. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów!
Do grona Opiekunów ATERIMA MED właśnie dołączyła kolejna Opiekunka. Dziękujemy za zaufanie!
Najlepsze oferty schodzą jak świeże bułeczki. Teraz przegląda je 11 osób.
Teraz nasze oferty sprawdza 7 osób.
Nasze oferty weryfikuje teraz 17 osób.
W tej chwili nasi koordynatorzy potwierdzają oferty z 18 Opiekunkami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna 87 Opiekunek.
Świętujemy! Właśnie podpisaliśmy umowę z kolejną Opiekunką!
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmienniczką.
Rok 2022 to rok wyższych stawek za zlecenie. Dobrze zarabiaj z ATERIMA MED.
5 gwarancji bezpieczeństwa – wyjedź na zlecenie ze spokojną głową. Dajemy poczucie bezpieczeństwa w czasie pandemii.
Jesteśmy w razie potrzeby – zapewniamy indywidualną opiekę Koordynatora.
Pomagamy w opiece nad podopiecznym – służymy fachową poradą Zespołu Pielęgniarskiego.
Oferujemy bezpłatne cykle webinarów z certyfikatem „Profesjonalni w opiece”– tylko dla Opiekunów ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna – oferujemy pakiet dodatkowego ubezpieczenia, w tym ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19.
Zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem z adresu pod adres.
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do potrzeb i możliwości Opiekuna.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Otępienie w chorobie Alzheimera – jakie są objawy choroby i jakie jej konkretne fazy wyszczególniamy?

Przebieg choroby alzheimera nigdy nie wygląda tak samo u poszczególnych pacjentów, ponieważ różnią się oni stanem zdrowia, poziomem udzielanej na bieżąco pomocy oraz predyspozycjami, które mają związek z podatnością na dane schorzenie. Warto jednak podkreślić, że istnieją fazy alzheimera, które przez lata w toku badań nad chorobą udało się specjalistom wyszczególnić. 

Otępienie w chorobie Alzheimera - objawy u seniorów

W niniejszym artykule przedstawiamy stadia choroby Alzheimera, opisując je, by materiał dawał holistyczny ogląd sytuacji, z jaką spotykają się osoby sprawujące opiekę nad chorymi. Nie rzadko zadając sobie trudne pytania: na czym polega otępienie typu alzheimerowskiego? Jak przebiegają etapy alzheimera? Ile trwa ostatni etap choroby Alzheimera? 

Fazy alzheimera - co warto wiedzieć?

Ważne przede wszystkim, by zdawać sobie sprawę, że choroba ta nie występuje w populacji rzadko, a co za tym idzie – osoba sprawująca opiekę nad podopiecznym, który się z nią zmaga, nie jest w tym osamotniona. Wpisując w wyszukiwarkę zwrot: „choroba alzheimera etapy”, czy „Czym jest choroba Alzheimera?”, znaleźć można sporo źródeł odpowiadających chociażby na pytanie ile trwa ostatni etap demencji. 

Warto jednak korzystać z pewnych i sprawdzonych materiałów, podających rzetelne informacje. Dla przykładu błędnie przyjęło się stawiać znak równości pomiędzy przypadkami demencji, a objawami choroby Alzheimera. Często zetknąć można się z opinią, że demencja i alzheimer to w zasadzie to samo. Tymczasem demencja to pojęcie ogólne, stanowiące zespół konkretnych objawów. Natomiast choroba Alzheimera bywa ich najpowszechniejszą, najczęściej spotykaną i diagnozowaną przyczyną. Posługując się konkretnymi danymi warto podkreślić, że w przybliżeniu sześćdziesiąt procent osób, które zmagają się z demencją, to pacjenci, u których zdiagnozowano także chorobę Alzhaimera. Ze względu na to, że jest to ponad połowa całej grupy, zgodzić się można, że to częsta korelacja, jednak nie wszyscy pacjenci z demencją mają alzheimera.   

Postęp medycyny jest zauważalnym faktem, z którym nikt nie próbuje polemizować. Ciągle odkrywane są nowe metody działania w przypadku poszczególnych schorzeń, w których dąży się do zatrzymania postępu chorób, lub ich całkowitego wyleczenia. Niestety w dalszym ciągu nie odkryto jeszcze lekarstwa na chorobą Alzhaimera. Choć prace nad nim trwają bezustannie od wielu lat. Szacuje się, że choruje na nią na całym świecie kilkadziesiąt milionów ludzi. 

Najistotniejsze jest to, by po dokonaniu u podopiecznego jednoznacznej diagnozy przez zespół lekarzy, jak najprędzej  zastosować odpowiednia farmakoterapię. Jest ona ściśle uzależniona od konkretnej, zdiagnozowanej w danym momencie fazy choroby. Należy także zapewnić choremu opiekę, która jest w tym stanie kluczowa. 

Dlatego tak ważna jest rola osoby, która przebywając na terenie Niemiec realizuje zlecenie w charakterze opiekuna osoby w wieku zaawansowanym. Wiedza, doświadczenie i właściwe kwalifikacje pozwalają Opiekunce troszczyć się o seniora we właściwy sposób, poświęcając jego potrzebom należytą uwagę i we właściwy sposób odpowiadając na nie. Warto więc zwrócić w artykule szczególną uwagę na segment „Alzheimer etapy”, by decydując się na ofertę zlecenia dotyczącą osoby zmagającej się z tą chorobą, mieć świadomość z jakim stanem podopiecznego należy liczyć się po przyjeździe na miejsce. 

Niezależnie jednak od postępu choroby, warto mieć na uwadze, że praca opiekunki to rodzaj misji, w której niesienie pomocy potrzebującym jest kluczowe. Choroba rodzica, czy dziadka dla całej rodziny bywa bardzo dużym obciążeniem emocjonalnym, z którym nie potrafią sobie poradzić. Pokładają więc nadzieję w osobie Opiekunki, która troszczy się o najbliższą dla nich osobę. 

Choroba alzheimera – orientacyjny okres trwania poszczególnych faz choroby. 

W literaturze wyróżnia się trzy fazy otępienia w chorobie Alzheimera. Poniżej omawiamy przybliżony interwał czasowy związany z przebiegiem poszczególnych faz choroby u osoby, u której została ona już jednoznacznie zdiagnozowana.

Ile trwa przebieg choroby Alzheimera?

  • faza łagodna – twa ona od dwóch do czterech lat od rozpoznania pierwszych objawów. Zdarza się jednak, że trwa znacznie dłużej, wynika to jednak wówczas z ściśle przestrzeganej i regularnie stosowanej właściwej farmakoterapii.
  • faza średniozaawansowana – pacjent pozostaje w tej fazie przez okres około ośmiu lat.
  • faza głęboka – przebiega szybko, zajmuje od roku do około trzech lat. 

Fazy w chorobie Alzheimera - seniorka

Choroba Alzheimera – etapy. Stadia choroby Alzheimera.

1. Obraz objawów choroby Alzheimera w fazie łagodnej. 

Występują trudności z radzeniem sobie ze złożonymi czynnościami. Osoba dotychczas całkowicie sprawna ma obecnie problem z użytkowaniem roweru, czy prowadzeniem samochodu. Nie jest w stanie przyrządzić posiłku korzystając z przepisu, który był jej dotychczas dobrze znany i często gotowała daną potrawę. Zdarzają się zauważalne, spostrzegane także przez innych domowników, zaburzenia pamięci. Może się to przejawiać na przykład zadawaniem stale tych samych pytań, na które udzielono już w ciągu dnia odpowiedzi. Ma miejsce nieustanne chowanie rzeczy, także potencjalnie bezcelowe, jak ukrycie czytanej właśnie książki, czy schowanie gdzieś pilota, którym na co dzień obsługiwany jest telewizor i zazwyczaj odkładany jest w jedno konkretne miejsce np. na stolik nocny. Podopieczny poszukuje wówczas przedmiotów i odnajduje je w różnych bardzo zaskakujących miejscach. Rzeczona książka, czy pilot mogą zostać odnalezione na przykład w lodówce, lub być ukryte wewnątrz używanego na co dzień obuwia. 

Zauważalne jest zubożenia języka. Często osoby w wieku zaawansowanym czerpią przyjemność z rozwiązywania łamigłówek i krzyżówek. Problemy językowe  można więc rozpoznać po tym, że senior, który często korzystał z tego typu rozrywek obecnie stroni od nich. Nie czyta już książek i gazet jak niegdyś. Mogą u niego pojawić się nawet problemy z mową, wypowiadaniem konkretnych słów. Prócz tego podopieczny ma problemy z orientacją w czasie i przestrzeni, przez co gubi się nawet w okolicy dobrze mu znanej: w obrębie zamieszkiwanego od lat osiedla, czy okolicy podmiejskiej. Epizody zagubienia się w znanym otoczeniu są coraz częstsze. Mogą się z tym wiązać także nagłe zmiany nastroju oraz drażliwość, co jest naturalną koleją rzeczy, gdyż trudno oczekiwać od osoby zagubionej, która ma poczucie, że na przykład nie potrafi sama odnaleźć drogi do własnego domu, by pozostała spokojna i wyważona w swoich działaniach.   

Co ważne, wypełnianie codziennych czynności zajmuje znacznie więcej czasu. Senior ma problem z ubraniem się, zjedzeniem przygotowanych posiłków, założeniem butów i tak dalej. Pojawiają się znaczne trudności w opłacaniu rachunków oraz zarządzaniem własnymi finansami. A także z niewłaściwą oceną sytuacji. Tak naprawdę pomoc ze strony opiekunki już na tym etapie bywa nieoceniona, gdyż może ona wesprzeć seniora robiąc zakupy, przygotowując potrawy, czy pomagając w ubraniu się. Nierzadko rodzina Niemiecka decyduje się więc na pojawienie się kompetentnej, komunikatywnej opiekunki, która może ułatwić codzienne funkcjonowanie podopiecznego w tych najprostszych czynnościach, jednocześnie stanowiąc towarzystwo. Gdyż osoba chorująca na Alzhaimera w pierwszej fazie choroby jest wciąż komunikatywna. 

Przeczytaj również:

Jakie cechy powinien mieć Opiekun osob starszych?

Jakie są objawy nerwicy pęcherza moczowego?

Praca dla opiekunki w niemczech bez znajomości języka

2. Obraz objawów choroby Alzheimera w fazie średniozaawansowanej. 

Przedstawiają się już one znacznie bardziej problematycznie i uciążliwie, nie tylko dla samego chorego, ale także otoczenia, które coraz dotkliwiej odczuwa skutki pogłębiania się choroby Alzheimera. Znacząco postępują zaburzenia pamięci, do tego stopnia, że chory zapomina słów, co stanowi duży kłopot w komunikacji werbalnej. Duże problemy ze skupieniem uwagi czynią z seniora osobę mało samodzielną, nie potrafiącą realizować prostych czynności jak wiązanie butów, czy ubieranie części garderoby. Zdarza się, że podopieczny, który podjął próbę samodzielnego odziania się, porusza się po domu w jednej skarpetce, lub jednym pantoflu, podczas gdy druga stopa pozostaje bosa. 

Dochodzi do nasilenia się zaburzenia zachowania wraz z objawami psychopatologicznymi. Mają one postać głównie urojeń, halucynacji, podejrzliwości, drażliwości, krzyków. Co to w praktyce oznacza? Chory często nie rozpoznaje osób dobrze mu znanych, w związku z czym rodzi się w nim naturalne w takich okolicznościach poczucie zagrożenia. Twierdzi, że otaczają go osoby zupełnie mu obce, więc boi się ich. Może stać się agresywny, co wynika z chęci samoobrony. Bardzo ważne jest wówczas zachowanie spokoju po stronie otoczenia, by gwałtownymi ruchami nie niepokoić dodatkowo seniora. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której podopieczny nie rozpoznaje nawet siebie samego w lustrze, co dodatkowo go rozdrażnia. Miewa poczucie, że osoby obserwowane w telewizorze podczas seansu filmu, czy programu, tak naprawdę są obecne w mieszkaniu i znajdują się tuż obok. W zależności więc od tego, co senior w danej chwili ogląda, może niepokoić jeszcze bardziej, gdyż nie rozróżnia już fikcji od zdarzeń realnych. 

Zdarza się, że ma miejsc odwrócony rytm dobowy. Oznacza to, że chorzy bardzo dużo śpią w dzień i często wędrują w nocy. Stwarza to dla nich dodatkowe zagrożenie, gdyż w tym czasie osoby odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo śpią nieświadome, że podopieczni przemieszczają się. Niepilnowany podopieczny może nawet opuścić dom, a następnie mieć problem z powrotem do niego, gdyż nie pamięta już trasy, którą przebył. W tej fazie pojawiają się cechy zaniedbywania własnego wyglądu. Chory jak już wspomnieliśmy boi się własnego odbicia, więc niechętnie wchodzi do łazienki. Nie pozwala się myć, a nawet zmieniać ubrania. Faza ta jednocześnie często wiąże się z brakiem kontroli zwieraczy i zanieczyszczaniem się (np. nietrzymanie moczu), co w połączeni z niechęcią seniora do czynności higienicznych stwarza dodatkowe utrudnienie. 

  1. Obraz objawów choroby Alzheimera w fazie głębokiej.

Faza ta wiąże się z całkowitą utratą pamięci, również autobiograficznej. Podopieczny nie tylko nie pamięta co zjadł na śniadanie, czy zapomina o podstawowych czynnościach, ale także nie pamięta kto jest jego synem, córką, nie rozpoznaje opiekunki, która na co dzień sprawuje nad nim pieczę. W dalszym etapie fazy głębokiej dochodzi do całkowitej utraty kontaktu werbalnego, czyli tak zwanego mutyzmu. 

Chory ma różnorakie problemy z poruszaniem się. Zarówno chodzeniem, wstawaniem, jak i  siadaniem, więc na tym etapie pacjenci często stają się osobami wyłącznie leżącymi, wymagającymi stałej opieki, z którymi kontakt jest znacząco utrudniony, gdyż już nie komunikują się. Problemy z połykaniem prowadzą często do niedożywienia u chorych cierpiących na alzheimera.

Choroba Alzheimera - objawy w poszczególnych fazach choroby

Jakie działania podejmować, gdy dostrzeże się objawy choroby Alzhaimera?   

Niewątpliwie duże znaczenie ma ciągłe wzbogacanie tak zwanej rezerwy poznawczej, która może w pewnym stopniu obniżyć ryzyko rozwoju choroby. Najistotniejsze są w przypadku podejmowania tych działań czynności o charakterze poznawczym. Ważna jest aktywność społeczna. Powinno się ją podejmować w każdym wieku, niezależnie od stanu kondycji poznawczej. Diagnoza otępienia nie powinna redukować aktywności, lecz wręcz ją zwiększać, gdyż jest ona kluczem do pozostawania dłużej w dobrej formie. 

Częstym błędem jest odizolowywanie seniora, u którego zauważono początkowe objawy choroby. Tymczasem komunikowanie się z nim ma duże znaczenie. Dlatego rodziny poszukują opiekunów z dobrą znajomością języka, by mogli oni na bieżąco niejako tłumaczyć świat seniorowi od podstaw. Często powraca on bowiem z tymi samymi pytaniami, ale wraz z postępem choroby nie rozumie kolejnych kwestii z otaczającej go rzeczywistości. Opiekunka musi więc potrafić mu je objaśnić. 

Wychodząc naprzeciw tej sytuacji, na naszej stronie internetowej udostępniamy bezpłatne lekcje językowe, by opiekunowie, którzy decydują się na podjęcie zlecenia mogli nieodpłatnie szlifować swoje umiejętności językowe, gdyż jest to kluczem do dobrze sprawowanej opieki. 

Zdarza się także, że rodziny, w których senior znajduje się już w ostatniej fazie choroby Alzhaimera, nie kładą aż tak dużego nacisku w poszukiwaniach opiekuna na aspekt językowy, ponieważ senior jest już osobą niekomunikatywną. Toteż nasz Dział Rekrutacji jest w stanie zaoferować zlecenie także osobie zainteresowanej, która nie włada biegle językiem niemieckim. Pamiętajmy jednak, że lepsza znajomość języka to możliwość wyboru w szerszej gamie dostępnych ofert. 

W środowiskach medycznych podkreśla się często, że najważniejsza w leczeniu chorych na Alzheimera jest właściwa, dostosowana do stanu zdrowia pacjenta opieka. Właściwe działania mogą znacznie poprawić jakość życia chorego i spowodować, że choroba nie będzie aż tak bardzo uciążliwa. 

 

Etapy alzheimera - gdzie zasięgać informacji?

W ATERIMA MED dzięki ścisłej współpracy z zespołem fachowców z ramienia Akademii Opiekunów dostarczamy wszystkim naszym zleceniobiorcom cenne i praktyczne materiały, które mogą znacznie ułatwić opiekę nad osobami starszymi z Alzheimerem. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym zespołem pielęgniarskim. 

Wszystkich zainteresowanych pracą w charakterze opiekunów zachęcamy do kontaktu. Jeśli byłby to Twój kolejny wyjazd, skontaktuj się ze swoim Koordynatorem. Możesz także skontaktować się z Działem Rekrutacji ATERIMA MED pod numerem telefonu +48 12 341 15 15 lub skorzystać z formularza kontaktowego. Pozostajemy do Twojej dyspozycji!

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.