Dieta w cukrzycy

Cukrzyca nazywana jest epidemią XXI wieku. Choruje na nią coraz więcej osób, zwłaszcza tych po 45. roku życia. Cukrzycę typu 2 można przez wiele lat skutecznie kontrolować, dzięki utrzymaniu odpowiedniej diety. Jak to zrobić? Oto kilka podstawowych zasad.

Cukrzyca wynika z podwyższonego stężenia cukru (glukozy) we krwi, co jest najczęściej spowodowane nieprawidłowym lub niedostatecznym wytwarzaniem hormonu insuliny. Glukoza jest „paliwem napędowym” całego organizmu – to dzięki niej mamy energię do życia. Organizm osób chorych na cukrzycę nie potrafi regulować ilości tej substancji we krwi.

Odpowiednia dieta jest jednym ze sposobów ustabilizowania cukru we krwi, co pozwala na utrzymanie właściwego poziomu energii i zapobiega – tak częstemu w cukrzycy – gromadzeniu zbędnych kilogramów. Szczegółowy typ diety jest zależny od rodzaju cukrzycy, trybu życia, chorób towarzyszących i przyjmowanych leków, dlatego wszelkie zmiany w sposobie odżywiania warto wprowadzać dopiero po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.


Zalecenia żywieniowe w cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 (tzw. insulinoniezależna) występuje u około 80-90% chorych. W tym rodzaju choroby insulina jest produkowana przez trzustkę, ale jest jej za mało lub organizm nie potrafi jej wykorzystać. W tej sytuacji dieta ma ogromne znaczenie, gdyż można nią regulować poziom cukru we krwi. Często samo wprowadzenie pewnych zwyczajów żywieniowych wystarczy, by przez wiele lat utrzymać wyrównany poziom choroby.


Zasady diety w cukrzycy:

  • Najważniejszy jest odpowiedni dobór węglowodanów. Należy wybierać produkty bogate w węglowodany złożone (np. brązowy ryż, pieczywo z pełnego ziarna). Trzeba wykluczyć cukry proste i wysoko przetworzone, czyli zakazane są produkty takie jak: słodycze, napoje owocowe, gazowane, przekąski i produkty z białej mąki.

  • Warto włączyć do diety produkty z dużą zawartością błonnika, np.: chleb razowy, grahamki, ciemne bułki z ziarnami, płatki owsiane, kasze (gryczana, pęczak).

  • Dużo warzyw! Diabetycy mogą jeść wszystkie warzywa, ale ważny jest sposób ich przygotowania. Najlepiej warzywa jeść surowe lub ugotowane na półtwardo.

  • Ostrożnie z owocami! Mimo wszystkich cennych składników, owoce zawierają spore ilości cukrów prostych, które mogą powodować niebezpieczne wahania glukozy. Zaleca się, aby na raz nie spożywać więcej niż 200 g owoców, a najlepiej wkomponować je w większy posiłek.

  • Uwaga na rodzaj i ilość tłuszczu! Trzeba redukować spożywanie tłuszczów zwierzęcych (masło, słonina, smalec) na korzyść roślinnych (oleje roślinne, oliwa z oliwek). Zaleca się ograniczenie spożycia mięsa wieprzowego, wołowego, baraniny i dziczyzny, a także produktów typu: pasztety, parówki, kiełbasy, mielonki, kabanosy. Na zakazanej liście jest także tłusty nabiał, m.in.: żółte sery, serki topione, serki do smarowania, sery białe tłuste i półtłuste, feta, sery pleśniowe oraz sery typu mozzarella.

Oprac. MP

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.
Kasia:

Oczywiste ,to należy wiedzieć. Ale co zrobić np.z polecanymi w każdej diecie warzywami w dodatku surowymi? są tak spryskane chemią że zjadane w większych ilościach mogą wręcz, lub na pewno, zaszkodzić!

Redakcja serwisu:

W sytuacji kiedy nie mamy dostępu do warzyw ze sprawdzonych źródeł, które oczywiście są o wiele bardziej wartościowe w okresie sezonu to można zawsze skorzystać z mrożonych. Lepiej unikać też warzyw i owoców poza ich sezonem - np. pomidorów czy truskawek zimą. By urosły np. w grudniu trzeba zastosować szczególnie dużo "wspomagaczy". Wtedy lepiej sięgnąć po mrożonki, które producenci zamrażają w sezonie. Zachęcamy też do gotowania na parze, które sprawia, że więcej wartości odżywczych pozostaje w pożywieniu (przy gotowaniu tradycyjnym mnóstwo witamin i cennych składników wylewamy z wodą). Warzywa przygotowane na parze są nie tylko zdrowsze, ale też łatwiejsze do spożycia chociażby z racji tego, że senior nie ma problemów z pogryzieniem ich.

Aneta:

Droga redakcjo dziekuje za informacje:) Pozdrawiam cieplutko

Aneta:

A czy nie jest tak, ze opiekunkom w De nie wolno mierzyc w ogole cukrów a tym bardziej wstrzykiwac insuliny? Jak wiec mozna mowic o liczeniu indeksu glikemicznego?

Redakcja serwisu:

@Aneta - Jeśli chodzi o pomiar glikemii i wstrzyknięcia insuliny, to jak najbardziej jest to czynność zabiegowa, czyli może ją wykonać tylko osoba, która ma odpowiednie uprawnienia np. pielęgniarka. Opiekun, nie ma uprawnień by takie czynności wykonać. Jeśli chodzi o pomiar glikemii, to oprócz wykonania czynności należy mieć również wiedzę odnośnie oceny wyniku. Odnośnie indeksu glikemicznego (skrót IG), to tego nikt nie musi liczyć, są dostępne odpowiednie tabele, nawet aplikacje, gdzie można z łatwością sprawdzić jaki indeks glikemiczny ma dany produkt. Chodzi zatem bardziej o to, by opiekun potrafił się ogólnie w tym temacie orientować i miał świadomość, jakie produkty mogą być dla podopiecznego szkodliwe ze względu na IG. Pozdrawiamy serdecznie! :)

Cukrzyca Stop:

Chorzy na cukrzycę powinni stosować odpowiednią dietę i żyć aktywnie. Zobacz jak to zrobić na https://www.facebook.com/kampaniastopacukrzycowa/

Agnieszka:

Witam. szczerze to dziś zgłupiałam...mam PDP z cukrzyca insulina. dałam PDP wode z cytryna(w dzbanku ,woda i kawałki cytryny) i przyszły młode dziewczyny pfleigendienst i zwróciły mi uwagę ze nie może tego cukrzyk pic bo to sam cukier. mam brata od 20 lat mającego cukrzyce na insulinie i nawet pamiętam w szpitalu kaza pic wode z cytryna... czy w Niemczech to inaczej "lecza"

Alicja:

Kanapka to jedna z najgorszych wersji w diecie cukrzyka ale i osoby zdrowej. Na pewno ułatwi życie znajomość Indeksów Glikemicznych i zasada, że warzywa zwłaszcza zielone i surowe powinny być podstawą każdego posiłku. Wykluczyć tłuszcze trans i zwiększyć podaż omegi 3. Pieczywo i wyroby mączne powinny być ograniczane, nawet te "ciemne" ponieważ wiele z tych "ciemnych" jest zabarwianych np karmelem. Istotna jest też regularność posiłków co 2 - 3 godziny, powolne jedzenie, w miarę możliwości jedzenie do "gryzienia". Duże ilości wody i ruch. Bezkonkurencyjna jest też prawidłowa suplementacja. Nawet przy cukrzycy insulinozależnej dietą da się zmniejszyć znacząco zapotrzebowanie na insulinę, przy cukrzycy typu drugiego jest możliwe całkowite wykluczenie tabletek. Moi podopieczni bez problemu poprawiają cukier po ok tygodnia prawidłowego odżywiania. Ważne by czytać etykiety !!

Ewa:

Jeśli chory nie może jeść wędlin i serów to z czym podawać kanapki.

Kazia:

Cukrzyca to cichy zabójca. Moja mama miała cukrzycę. Od lekarza dowiedziałam się, że wyniszcza organy człowieka o 20 lat. Mój podopieczny w Niemczech ma cukrzycę. Ale to wszystko zależy od lekarza Niemieckiego, który odwiedzał go w domu systematycznie. Oni mają swój system leczenia. Ja natomiast musiałam codziennie zapisywać jego poziom cukru we krwi wg skali, jaką otrzymałam i wg tej skali aplikować insulinę. Miałam obowiązek zapisywania codziennie tabletek i ile otrzymuje podopieczny, ponieważ ma jeszcze inne schorzenia. No i oczywiście trzymanie diety.

dzidzia:

teraz nawet bardzo młodzi na ta cukrzyc choruja.syn brata ma 14 lat i choruje

leosia:

Jestem opiekunką i sama mam cukrzyce ale jakoś sobie radze tylko z badaniami jest tu problem