ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Zakres obowiązków opiekunek osób starszych w Niemczech

Osoby zainteresowane wyjazdem do pracy do Niemiec jako Opiekunka osób starszych zwykle zastanawiają się, co będzie należało do ich zakresu obowiązków. Sprawdź, jakie typowe czynności wykonuje się w opiece nad osobami starszymi.

Obowiązki Opiekunki w Niemczech - preferencje i oczekiwania

Już podczas przeglądania ofert pracy w Niemczech można się zorientować, jak wyglądają typowe obowiązki Opiekunki. W dużej mierze wynika on ze stanu zdrowia seniora i z tego, jakiej dokładnie pomocy on potrzebuje.

Opiekunki osób starszych - zakres obowiązkówWyjazd Opiekunki do osób starszych poprzedza określenie jej preferencji co do stanu zdrowia osoby, którą mogą się zaopiekować. Należy jednak pamiętać, że im większą elastyczność posiada Opiekun osoby starszej (np. gotowość do podjęcia się opieki bez względu na płeć czy opieki także nad osobą w cięższym stanie zdrowia), tym większe szanse na znalezienie odpowiedniej oferty pracy w Niemczech i szybki wyjazd na zlecenie. Co ważne, w ATERIMA MED Opiekun już na etapie rekrutacji może zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy i wspólnie z konsultantem wybrać zlecenie dopasowane do swojego doświadczenia i preferencji.

Obowiązki Opiekunki osoby starszej w Niemczech

Zawsze przed wyjazdem Koordynator ATERIMA MED szczegółowo omawia zakres obowiązków Opiekunki osoby starszej na miejscu pracy z nią samą. Po przyjeździe do Niemiec dodatkowo w obowiązki wprowadza ją niemiecki pośrednik lub poprzedniczka, która właśnie wyjeżdża. Jest to duże ułatwienie, ponieważ nikt lepiej nie przekaże wszystkich niezbędnych informacji na temat podopiecznego, jego rodziny i zasad panujących w domu niż Opiekunka, która była na miejscu. Więcej informacji na temat pierwszego dnia pracy w opiece seniora przeczytasz w naszym artykule.

Co należy do obowiązków Opiekunki? Najczęściej dzielą się one na:

  • czynności związane z opieką nad podopiecznym,
  • prowadzenie gospodarstwa domowego.

ATERIMA MED informacje na temat stanu zdrowia podopiecznego są na bieżąco aktualizowane, np. poprzez regularne ankiety z Opiekunkami przebywającymi na zleceniu. Dzięki temu, każda Opiekunka dla osoby starszej ma pełne i rzetelne informacje na temat swojego miejsca pracy i obowiązków.

Opieka nad osobami starszymi

Czynności wykonywane przez Opiekuna osób starszych są uzależnione od stanu zdrowia podopiecznego. Zwykle należy do nich pomoc w pielęgnacji i utrzymaniu higieny, czyli mycie ciała i włosów, czesanie, pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych i pielęgnacja skóry. W zależności od stanu podopiecznego, Opiekunka pomaga również w zmianie wkładek dla dorosłych lub pieluchomajtek. Bardzo ważne jest, aby wszystkie czynności higieniczno-pielęgnacyjne Opiekun wykonywał w jednorazowych rękawiczkach ochronnych, które powinna zapewnić rodzina seniora.

Jeśli podopieczny ma problemy z mobilnością, obowiązkiem Opiekunki będzie także pomoc w przemieszczaniu się (np. wstawaniu oraz siadaniu), a także asekuracja podczas codziennych czynności, które senior stara się wykonywać samodzielnie. Każdy Opiekun jest odpowiedzialny za swojego podopiecznego, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dostosowywać zakres samodzielności do możliwości seniora.

Aktywizacja podopiecznego

Jeśli stan zdrowia seniora na to pozwala, wskazane są spacery oraz angażowanie i aktywizowanie podopiecznego na co dzień. Regularne aktywizowanie jest szczególnie ważne w przypadku starszych osób cierpiących na chorobę Alzheimera lub na inną chorobę otępienną. 

Aktywizacja polega na odpowiedniej organizacji czasu seniora oraz na doborze takich zajęć, które mogą pozytywnie wpływać na stan psychofizyczny podopiecznego oraz pozwolą spowolnić lub zatrzymać rozwój choroby. Bardzo ważne jest wyznaczanie choremu prostych zadań, które może wykonywać samodzielnie. Mogą być to np. prace domowe. W miarę możliwości podopiecznego nie powinno się wyręczać. Dla osoby starszej ważne jest poczucie przydatności i możliwości wpływania na swoją codzienność.

Dobrym sposobem aktywizacji jest także rozmowa i zadawanie seniorowi nieskomplikowanych pytań, które pozwalają ćwiczyć pamięć. Aktywizowanie seniora ma ogromne znaczenie w codziennej opiece, ponieważ pozwala na rozwój i utrzymanie sprawności osób w podeszłym wieku. Pomaga także zapewnić regularny cykl dnia i nocy – aktywnie spędzony dzień często pozwala seniorowi uniknąć problemów z bezsennością i zaoszczędzi Opiekunowi konieczności wstawania w nocy. Wiele przydatnych informacji na temat metod aktywizacji podopiecznych można znaleźć na platformie Akademii Opiekunów.

Prowadzenie domu

Zakres obowiązków Opiekunki domowej odnośnie prowadzenia domu najczęściej polegają na przygotowaniu i podawaniu posiłków, robieniu zakupów, praniu, prasowaniu oraz sprzątaniu.
Czasem zdarzają się sytuacje, w których Opiekunkę w robieniu zakupów wyręcza członek rodziny podopiecznego lub gotowanie obiadów nie jest wymagane, ze względu na zamawiane, gotowe posiłki.
Jeśli robisz zakupy samodzielnie, kupujesz leki dla podopiecznego lub płacisz rachunki, bardzo istotne jest zapisywanie wszystkich wydatków, aby móc się rozliczyć z rodziną seniora.

Jakie obowiązki nie należą do Opiekunki?

Częstym zjawiskiem w Niemczech są regularne, domowe wizyty pielęgniarki zatrudnionej w niemieckich instytucjach medycznych – tzw. Pflegedienst, która zajmuje się wykonywaniem zabiegów pielęgniarskich wymagających odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Ważny jest fakt, że takich zabiegów nie może wykonywać Opiekunka, nawet jeśli ma duże doświadczenie i wcześniej pracowała w Polsce jako personel medyczny.
Do czynności, których Opiekunka osób starszych nie może wykonywać należy:

  • rozdzielanie leków,
  • pomiar cukru,
  • wykonywanie zastrzyków,
  • podawanie insuliny,
  • opatrywanie otwartych ran,
  • wykonywanie innych czynności, które polegają na ingerencji w powłoki skórne podopiecznego.

Zakres obowiązków Opiekuna osób starszych nie obejmuje także prac fizycznych, które polegają na sprzątaniu pomieszczeń takich jak piwnica, strych czy garaż. Opiekun zajmuje się tylko sprzątaniem powierzchni codziennie użytkowanych przez podopiecznego.

Wyjątkowe sytuacje w pracy Opiekunki w Niemczech

W trakcie opieki nad osobą starszą Opiekunka często towarzyszy podopiecznemu podczas wizyt u lekarza, kupuje leki, jest obecna podczas odwiedzin rodziny lub znajomych. Dobrze jest ustalić z rodziną stałe terminy wizyt, które można uwzględnić w planach podopiecznego. Podczas spotkań seniora z rodziną Opiekunka często ma czas wolny. Czasem zdarza się sytuacja, kiedy opiekun wyjeżdża ze swoim podopiecznym do sanatorium lub na wczasy. Takie plany muszą być wcześniej ustalone i zaakceptowane przez wszystkie strony, również Koordynatora ATERIMA MED.

Prawa i obowiązki Opiekunek w Niemczech

Zakres obowiązków Opiekuna osób starszych jest zawsze ustalany z Koordynatorem. Opiekunki ATERIMA MED otrzymują przed wyjazdem wszystkie kluczowe informacje na temat miejsca pracy.

Szukasz pracy w opiece w Niemczech?

Wszystkich Kandydatów na Opiekunów zachęcamy do kontaktu już teraz! Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem skontaktuj się ze swoim Koordynatorem lub z Działem Rekrutacji ATERIMA MED pod numerem telefonu +48 12 341 15 15. Możesz również skorzystać z formularza kontaktowego - oddzwonimy!

Aktualne oferty pracy w Niemczech w ATERIMA MED dla opiekunek osób starszych dostępne są na naszej stronie internetowej.

Dołącz do najlepiej zaopiekowanych Opiekunów!

Szukasz najlepszej oferty
dla Opiekunów osób starszych w Niemczech?

Mamy oferty, które spełnią Twoje oczekiwania. Wypełnij formularz, zadzwonimy do Ciebie i znajdziemy najlepiej dopasowane zlecenie.

Masz zdjęcie, dyplomy, certyfikaty lub referencje?
Dodaj je teraz, by przyspieszyć rekrutację.

Dodaj pliki
Administratorem Państwa danych osobowych jest ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Krakowie (30-644), ul. Puszkarska 7m zarejestrowana pod numerem KRS 0000850860. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych adres e-mail: daneosobowe@grupaaterima.pl.

Dane osobowe przetwarzane są na podstawie Państwa zgody i na potrzeby informowania Państwa o aktualnych ofertach pracy. Wyrażenie zgody będzie się wiązało z przetwarzaniem przez ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. Twoich danych osobowych (w tym wizerunku, jeżeli udostępnisz nam dokumenty ze swoim zdjęciem) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, mail, telefon w tym wiadomości sms. Dane przetwarzane są do czasu wycofania zgody. Wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na legalność przetwarzania danych osobowych przed jej wycofaniem. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do przesyłania Państwu ofert pracy.

Odbiorcami Państwa danych osobowych są: upoważnieni pracownicy administratora; podmioty przetwarzające dane w jego imieniu; podmioty powiązane i współpracujące z ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. (w tym kontrahenci, na rzecz których prowadzone są lub będą procesy rekrutacji oraz podopieczni i koordynatorzy w Niemczech).

Przysługuje Państwu prawo żądania: dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania danych jak również prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. ^zwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Krakowie ul Puszkarska 7M, 30-644 Kraków KRS 0000850860 w celach marketingowych oraz przekazywanie mi informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 204, ze zm.) oraz droga telefoniczną w tym za pośrednictwem SMS. Wyrażenie w/w zgody w szczególności oznacza, że mogą Państwo otrzymywać od firmy ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. informacje o merytorycznych wydarzeniach – szkoleniach, kursach językowych, konferencjach czy webinariach oraz promocjach, programach lojalnościowych i kampaniach wizerunkowych, których ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. jest organizatorem lub partnerem. Mogą też Państwo otrzymywać wiadomości o wolnych stanowiskach pracy i ofertach zatrudnienia od ATERIMA Europe Sp. z o.o. sp. k. oraz jej partnerów. Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie www.aterima-med.pl ^ zwiń
Zamów bezpłatne połączenie →