ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Opieka nad osobami starszymi – jak zdobyć doświadczenie?

Rozważasz rozpoczęcie działań jako Opiekunka osób starszych na terenie Niemiec? Zastanawiasz się, co jest konieczne, by móc rozwijać się w branży opieki? W pracy opiekunki osób starszych istotna jest znajomość języka oraz doświadczenie w opiece nad osobą w podeszłym wieku lub chorą. Niekiedy brak takich umiejętności może wykluczyć potencjalnego kandydata z rekrutacji. Może się tak wydarzyć ze względu na obawę osoby rozpatrującej dokumenty aplikacyjne, przed brakiem wiedzy i właściwych umiejętności osoby zainteresowanej zleceniem. Jak tego uniknąć i skąd pozyskiwać niezbędne kompetencje?

  • Warto zdawać sobie sprawę, że doświadczenie zdobyte prywatnie w domu podczas opieki nad bliskimi jest wystarczające, by rozważać wyjazd na zlecenie do Niemiec.
  • Doświadczenie w opiece możesz także zdobyć realizując bezpłatny wolontariat w dedykowanych seniorom placówkach opiekuńczych takich jak domy spokojnej starości czy hospicja.
  • Wiedzę uzyskasz biorąc udział w szkoleniach. Na przykład nieodpłatnych webinarach organizowanych na Facebooku dla członków grupy Między nami opiekunami.
  • Wiele cennych informacji przyswoisz zapoznając się z fachowymi treściami m.in. publikowanymi w naszym Poradniku dla Opiekunek.

Z niniejszego artykułu dowiesz się więcej na temat tego, jak zdobyć niezbędne doświadczenie, by móc wyjechać do Niemiec celem realizacji intratnego zlecenia i realizować zadanie opieki nad seniorem!

Doświadczenie w pracy opiekuna

Czym zajmuje się opiekunka osoby starszej?

Doświadczenie w opiece jest niezbędne do właściwego sprawowania pieczy nad podopiecznym. Wiele osób chcących oddać się tej zawodowej misji zastanawia się, co tak naprawdę wchodzi w zakres zadań opiekuna. Czym zajmuje się on na co dzień? Wiedza w tym zakresie pozwoli przyszłemu opiekunowi rozważyć, czy posiada już wystarczające doświadczenie i kompetencje oraz nad jakimi obszarami musi jeszcze w tym zakresie popracować, by w przyszłości w należyty sposób pełnić swoją nową zawodową funkcję.

Specyfika pracy opiekunów osób starszych opiera się na niesieniu pomocy i wsparcia, więc kluczowa jest empatia i otwartość na realizację potrzeb drugiej osoby. Warto zaznaczyć, że przed wyjazdem opiekun konkretnie zgłasza swoje preferencje co do miejsca wyjazdu i tego, kim chciałby się na co dzień zajmować. Oferta jest więc optymalnie dostosowana do jego predyspozycji. Nie bez znaczenia jest jednak elastyczność w podejściu do realizowanych zadań, gdyż pozwala to na wybór ze znacznie szerszej gamy dostępnych ofert. Dla przykładu bywają opiekunowie, którym nie czyni większej różnicy czy opiekują się seniorem czy seniorką, dzięki czemu dostępnych możliwości, które można im zaoferować jest znacznie więcej.

Na czym polega praca opiekuna?

Wyszczególnić można dwa główne obszary codziennych działań, czyli czynności związane z opieką nad podopiecznym w zakresie dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie oraz prowadzenie gospodarstwa domowego i utrzymywanie czystości w przestrzeni, w której opiekunka przebywa na co dzień wraz z podopiecznym.

To czym opiekun konkretnie zajmuje się po przyjeździe na zlecenie na terenie Niemiec uzależnione jest ściśle od stanu zdrowia podopiecznego. Ważna jest codzienna pielęgnacja, pomoc we właściwym utrzymaniu higieny osobistej seniora. Zdarza się także, że konieczna jest pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, choć warto podkreślić, że część osób, do których wyjeżdżają opiekunowie, jest sprawna i samodzielna. Wówczas pobyt opiekuna ma między innymi na celu dbanie o dom, pilnowanie regularnego zażywania leków i stanowienie towarzystwa dla seniora, po to by aktywizować go i zachęcać do ruchu na przykład w formie wspólnych spacerów na świeżym powietrzu.

Wielu rodzinom niemieckim zależy na tym, by ich bliscy nie przebywali sami w domu. Wówczas z pomocą przybywa opiekun, który jest gotów poświęcić swój czas dla drugiej potrzebującej osoby. Zdarza się, że senior jest osobą mało mobilną, wówczas osoba sprawująca nad nim pieczę ma za zadanie pomóc w przemieszczaniu się. Regularna aktywizacja sprzyja poprawie sprawności. Stan zdrowia niektórych podopiecznych nie pozwala już na przemieszczanie się na dłuższych dystansach, czy czynne działania na zewnątrz takie jak na przykład nording walking. Gdy podopieczny jest osobą leżącą ważna jest rozmowa i pobudzanie go w innej formie. Na przykład poprzez wspólne rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, czy czytanie seniorowi jego ulubionych książek. Ważna jest więc znajomość języka, by móc się z nim bez większych problemów komunikować.

Warto podkreślić, że zakres obowiązków opiekuna osób starszych jest zawsze jasno i klarownie ustalany przed rozpoczęciem zlecenia z osobą rekrutującą i koordynatorem. Opiekunki otrzymują przed wyjazdem wszystkie najważniejsze informacje na temat miejsca pracy, posiadają więc kluczowe dane i mogą się w należyty sposób przygotować do realizacji zlecenia, z pełną świadomością sytuacji, którą zastaną na miejscu w Niemczech. Oczekiwania przedstawiane są w sposób jasny i przejrzysty, by każda ze stron była usatysfakcjonowana z realizacji zlecenia.

Pozyskiwanie nowych doświadczeń w pracy opiekunki

Jak nieodpłatnie podnieść swoje kompetencje w zakresie opieki nad seniorem?

Wiedzę można zdobywać w różnoraki sposób. Warto zdawać sobie sprawę, że nie zawsze wiąże się to z ponoszeniem dodatkowych kosztów. W Internecie znaleźć można wiele bezpłatnych inicjatyw, takich jak na przykład bezpłatne szkolenia, które pozwalają poszerzyć zakres posiadanych informacji na temat niesienia pomocy i wsparcia osobie w wieku zaawansowanym. Gdzie poszukiwać wiedzy? Jak zyskać nowe kompetencje przed wyjazdem do Niemiec? Jak udokumentować fakt, gdy posiadamy już wystarczającą wiedzę niezbędną do sprawowania opieki?

  1. Kursy i różnorakie szkolenia przygotowujące do roli opiekuna.

    Niezwykle korzystnym sposobem zdobycia wymaganego doświadczenia jest odbycie specjalistycznych kursów przygotowujących do pracy w opiece. Umożliwiają one zdobycie pod okiem wykwalifikowanych specjalistów podstawowych kwalifikacji. Między innymi z zakresu pielęgnacji i higieny osoby starszej, pierwszej pomocy przedmedycznej, chorób wieku podeszłego i ich różnorakich objawów. A także zasad komunikacji z podopiecznymi i ich rodziną, organizacji czasu wolnego podopiecznego, wliczając w to także sposoby na ich aktywizację oraz podstawowych zasad żywienia osób starszych. Szeroka gama zagadnień poruszanych na tego typu kursach pozwala przyszłemu opiekunowi lepiej zrozumieć specyfikę tego typu pracy i profesjonalnie odpowiadać na potrzeby podopiecznych.

    Szkolenia prowadzone pod okiem profesjonalistów umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności pozwalających nie tylko na dbałość o osoby w podeszłym wieku, ale także na chronienie własnego zdrowia w trakcie wykonywania typowych czynności z zakresu opieki. Co w zawodzie opiekunki jest nieocenione i niezwykle istotne, bo tylko zdrowa, sprawna opiekunka jest w stanie należycie zatroszczyć się o podopiecznego. Po zakończeniu takich szkoleń uczestnicy otrzymują certyfikaty potwierdzające zdobyte przez nich umiejętności, dzięki czemu są w stanie udowodnić zdobyte doświadczenie pokazując w nowym miejscu pracy właściwy dokument.

    Gdzie jeszcze warto szukać informacji i sprawdzonych metod działania w opiece? Dołączając na Facebooku do grupy „Między nami opiekunami” możesz wziąć udział w całkowicie bezpłatnych webinarach. W ten sposób nieodpłatnie podniesiesz swoje kwalifikacje. Poznasz najnowsze technikami i metodami, które odciążą Cię w codziennych działaniach. Stań się członkiem grupy, by za darmo zdobywać nową wiedzę z zakresu opieki. Kliknij tutaj i stań się członkiem grupy.

  2. Wolontariat realizowany przed wyjazdem na zlecenie.

    Udokumentowane doświadczenie w opiece można uzyskać również poprzez wolontariat w hospicjum, domu pogodnej jesieni lub w szpitalu. Placówki te pozwalają na niesienie pomocy osobom potrzebującym nawet w wymiarze kilku godzin tygodniowo. Taka praktyka jest niezwykle cenna podczas rekrutacji do pracy opiekunki, gdyż wolontariusze posiadają już praktyczne umiejętności nabyte na drodze podejmowanych wcześniej działań opiekuńczych. Jest to także doskonały sposób weryfikacji, czy osoba zainteresowana pracą w branży opiekuńczej podoła wyzwaniom, które stawia przed nią specyfika tego zajęcia. Sprawdź się przed wyjazdem, by samemu się przekonać!

    Osoba chcąca zdobyć doświadczenie jako opiekunka powinna niezwłocznie sprawdzić dostępność kursów i szkoleń w swoim mieście i okolicach. Niewątpliwym atutem wolontariatu jest jednak fakt, że zwykle nie trzeba za niego ponosić opłat. W przeciwieństwie do niektórych certyfikowanych kursów. Wolontariat jest łatwiej dostępny i pozwala na poznanie codzienności opiekuna osób starszych „od podszewki”. Jest też znacznie mniej czasochłonny niż na przykład staż, który zwyczajowo realizowany jest w dłuższym interwale czasowym.

    Sprawdź, czy w sąsiedztwie Twojego miejsca zamieszkania znajdują się placówki, w których możesz zdobyć cenne doświadczenie. Okres realizacji wolontariatu nie musi być długi, jest on ustalany z każdym wolontariuszem indywidualnie. Zweryfikuj, czy jesteś już w stanie nieść komuś pomoc, a praktyczne umiejętności zdobyte w Polsce z pewnością przydadzą Ci się po wyjeździe na zlecenie do Niemiec. Spis hospicjów w Polsce odnajdziesz tutaj. Natomiast z Krajowym rejestrem Domów Opieki i Domów Seniora zapoznasz się tutaj.

  3. Referencje uzyskane na poprzednich zleceniach.

    Podczas gromadzenia dokumentów potwierdzających doświadczenie, koniecznie należy pamiętać o zbieraniu referencji od rodzin poprzednich podopiecznych. Doświadczenie w opiece podparte odpowiednimi dokumentami jest doceniane przez rekruterów, którzy mają dzięki temu pewność, że osoba ubiegająca się o dane zlecenie sprawdziła się już wcześniej w analogicznych zdaniach.

  4. Czytaj fachowe materiały, by poszerzać swoją wiedzę.

    Na naszej stronie odnajdziesz wiele cennych informacji, które pozwolą Ci jeszcze lepiej pełnić obowiązki związane z opieką nad osobą w wieku zaawansowanym. Przygotowaliśmy dla Ciebie:

    Poradnik dla opiekunek, z którego dowiesz się jak najlepiej przygotować się do wyjazdu, jak zadbać o siebie, ale także jak radzić sobie z chorobą podopiecznego. Sprawdź! 

    Blog koordynatorki, w którym omówione zostały istotne wątki związane z przygotowaniem się do spotkania ze zmienniczką oraz kwestie organizacyjne np. co zrobić, gdy opiekun musi nagle wrócić do domu. Przeczytaj!

    Pielęgniarka radzi, to cykl materiałów, w których specjalistka mgr Iwona Przybyło udziela porad związanych z codziennym funkcjonowaniem podopiecznych oraz radzeniem sobie z chorobami, z którymi seniorzy niejednokrotnie się zmagają. Dowiedz się więcej! 

Zdobywanie doświadczenia w zakresie pomocy osobom starszym

Czy sytuacja rodzinna również może stanowić nasze doświadczenie w opiece?

Tak, opieka nad bliskimi ze względu na specyfikę podejmowanych każdego dnia działań, to także sytuacja, w której zdobywamy doświadczenie w pracy Opiekuna. Niezbędne do niesienia pomocy i wsparcia osobom potrzebującym. Jedynym z podstawowych obowiązków opiekuna jest prowadzenie domu. Po wyjeździe na zlecenie do Niemiec zleceniobiorca zajmuje się gotowaniem, praniem, sprzątaniem, czyli nieskomplikowanymi czynnościami, które każdy z nas zna ze swojej codzienności. Prowadzenie tamtejszego gospodarstwa domowego nie różni się znacząco od zdobytych już doświadczeń domowych, więc sytuacja rodzinna i umiejętności nabyte we wcześniejszym okresie mogą stanowić doświadczenie w opiece nad seniorem. Istotna jest dbałość o jego potrzeby, wykonywanie zakupów i troska o to, by spożywał on odpowiednio przygotowane, smaczne posiłki.

Gotowanie i przyrządzanie innych potraw na śniadanie czy kolację nie wymaga jednak od opiekuna posiadania specjalistycznej wiedzy, w zupełności wystarczają umiejętności zdobyte w domu rodzinnym, o ile opiekun potrafił będzie dostosować je do preferencji osoby w wieku zaawansowanym, która ma swoje ulubione potrawy i chętniej spożywa je od innych. Kulinarna rutyna ma znaczenie, choć warto wprowadzać do jadłospisu pewne urozmaicenia i testować nowe składniki, by dieta seniora bogata była w witaminy i mikroelementy.

Zdarza się, że sytuacja rodzinna opiekuna obejmowała też opiekę nad chorym członkiem rodziny na przykład babcią, czy rodzicem z ograniczoną sprawnością, czy to w efekcie przebytego schorzenia, czy podeszłego wieku. Doświadczenie to również stanowi o kompetencjach osoby, która chciałaby wyjechać na zlecenie. Warto wspomnieć o tym osobie prowadzącej rekrutację. Zalecane jest omówienie z nią jakie umiejętności już posiedliśmy. Czy jest to zmienianie pieluch, karmienie osoby leżącej, pomoc w kąpieli podopiecznego i tym podobne. Każdy z tych aspektów niesienia pomocy i wsparcia działa na korzyść kandydata. Troska o najbliższych w rodzinnym domu często wiąże się z całodobowym zajmowaniem się bliską osobą i może być ważnym sprawdzianem umiejętności przed wyjazdem do pracy w opiece.

Rozmowy rekrutacyjne do pracy Opiekuna w Niemczech mają na celu dostosowanie oferty do doświadczenia kandydata. Bardzo ważne jest, aby szczegółowo przekazać informacje na temat posiadanego doświadczenia. Istotne są wszelkie informacje o poprzednich podopiecznych, ich stanie zdrowia, chorobach, wieku i czynnościach wykonywanych przez opiekuna na miejscu pracy. Konsultanci często pytają o szczegółowe doświadczenie w opiece nad osobą leżącą i o umiejętności związane z wykonywaniem transferu lub zabiegów przeciwodleżynowych.

Pozyskiwanie doświadczenia w pracy opiekuna

Czy znajomość języka ma znaczenie?

Komunikacja to ważny aspekt opieki nad podopiecznym, ponieważ dzięki znajomości języka niemieckiego opiekun jest w stanie na bieżąco ustalać z podopiecznym czego w danej chwili senior potrzebuje. Odgrywa to kluczową rolę w codziennym działaniu, którego głównym celem jest troska o osobę, nad którą sprawowana jest piecza. Oczywiście zdarza się, że senior na przykład w efekcie przebytych chorób ma problem z wyartykułowaniem konkretnych zdań, nie zwalnia to jednak opiekuna z obowiązku podejmowania prób kontaktu z seniorem. Bywa, że rodziny niemieckie oczekują w takiej sytuacji wzmożonego monologowania ze strony opiekuna, co stanowić może rozrywkę dla seniora i ważny aspekt kontaktu ze światem zewnętrznych, z którym nie może on już komunikować się samodzielnie.

Dobra znajomość języka sprawia, że opiekun wybierać może spośród szerszej gamy dostępnych ofert, ponieważ komunikacja nie stanowi przeszkody podczas selekcjonowania dla niego dostępnych zleceń. Jest to więc bardzo korzystne i warto poświęcić nauce języka więcej czasu przed wyjazdem, by bez obaw porozumiewać się zarówno z seniorem jak i jego rodziną.

Na stronie ATERIMA MED udostępniamy całkowicie bezpłatnie lekcje języka niemieckiego. Materiał przygotowany został zarówno dla tych, którzy chcieliby dopiero rozpocząć naukę języka, jak i dla osób, które znają go już, lecz chciałyby mówić jeszcze lepiej i płynniej. Nieodpłatne materiały do nauki znajdziecie tutaj.

Wszystkie osoby zainteresowane podjęciem działań zawodowych w opiece zachęcamy do kontaktu już teraz! Jeśli wyjeżdżałeś już na zlecenie z ATERIMA MED nie zwlekaj i skontaktuj się ze swoim koordynatorem lub z Działem Rekrutacji pod numerem telefonu +48 12 341 15 15. Możesz również skorzystać z formularza kontaktowego, wówczas to my oddzwonimy do Ciebie! Wybierz jedną z korzystnych, dobrze płatnych ofert i nieś pomoc potrzebującym seniorom na terenie Niemiec.

Zamów bezpłatne połączenie →