Praca dla opiekunek w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Pracownicze Plany Kapitałowe

Z końcem tego roku zaczną obowiązywać Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). PPK to powszechny i dobrowolny system długoterminowego oszczędzania na emeryturę, który jest skierowany do osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz umowę zlecenie. Poniżej przygotowaliśmy garść praktycznych informacji, które pomogą zrozumieć, jak działa PPK i co nasi pracownicy powinni o tym programie wiedzieć.

Programem objęte są wszystkie osoby zatrudnione (pracownicy, osoby wykonujące usługi na podstawie umów zlecenie), które posiadają umowy, od których obowiązkowo odprowadzane są składki na ZUS. Warunkiem jest zatrudnienie u danego pracodawcy trwające co najmniej 3 miesiące.
Ważne: program PPK jest programem dobrowolnym dla pracownika – pracownik może również nie zdecydować się na uczestniczenie w programie.

Jakie są warunki przystąpienia do PPK?

  1. Jeżeli osoba jest zatrudniona i nie ukończyła 55 lat, automatycznie uczestniczy w PPK, może jednak skierować do pracodawcy pisemną deklarację rezygnacji. Czyli w tym wypadku pracownik, który nie chce brać udziału w PPK, musi pisemnie poinformować o tym pracodawcę.
  2. Jeżeli zatrudniona osoba ukończyła 55 lat, uczestniczy w PPK na podstawie złożonego do pracodawcy pisemnego wniosku. Oczywiście, po przystąpieniu do PPK pracownik również może złożyć rezygnację. Czyli w tym wypadku, aby wziąć udział w PPK, pracownik musi złożyć pisemny wniosek o przystąpienie do programu.
  3. Osoby, które ukończyły 70 lat, nie biorą udziału w programie.

Jakie są zasady?

Uczestnicząc w programie, możecie Państwo gromadzić oszczędności na indywidualnym rachunku według następujących zasad:

  1. Wpłata podstawowa finansowana przez pracownika wynosi 2 % jego wynagrodzenia, jednak możecie Państwo złożyć pracodawcy pisemną deklarację o wpłacie dodatkowej, która może wynosić do 2 % wynagrodzenia.
  2. Wpłata podstawowa finansowana przez pracodawcę wynosi 1,5 % wynagrodzenia pracownika.
  3. Skarb Państwa gwarantuje pracownikowi jednorazowo wpłatę powitalną w kwocie 250,00 złotych oraz coroczne dopłaty w kwocie 240,00 złotych.

Głównym założeniem PPK jest to, aby zgromadzone indywidualnie pieniądze można było wypłacić po ukończeniu 60 roku życia. Najbardziej opłacalna będzie wypłata oszczędności w miesięcznych ratach.
W pewnych przypadkach wypłaty można dokonać również przed ukończeniem 60 lat (w sytuacji choroby lub zakupu mieszkania lub domu).

Dokumenty do pobrania

W razie pytań prosimy o kontakt z zespołem ekspertów ds. PPK pod numerami telefonów:
801-12 22 12, +48 22 640 06 40.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo również pod adresem
https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika.html

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.

Kliknij i zadzwoń +48 12 341 15 15