Porady i informacje praktyczne

Opiekunka - praca z przyszłością

Zachodnie państwa borykają się z coraz liczniejszą grupą seniorów, którym potrzebna jest stała opieka. W związku z tym na rynku istnieją miejsca pracy dla tysięcy domowych opiekunek – będą potrzebne kolejne.

Zamożne i wysoko rozwinięte kraje zmieniają swoją strukturę społeczną. Długość życia znacząco wzrasta, a jednocześnie rodzi się coraz mniej dzieci. Pomimo ogromnego postępu medycyny osoby starsze, cierpiące z powodu różnych chorób nie są w stanie zadbać o siebie w należyty sposób. Z kolei rodzina często nie ma czasu, by się nimi zająć.

Obywatele tych krajów coraz częściej korzystają więc z usług opiekunek, które są polecane przez wyspecjalizowane agencje pracy. Bardzo często są to panie z Polski. Najwięcej Polek wykonuję tę pracę we Włoszech, Anglii oraz w Niemczech.


Zawód: opiekunka osoby starszej

Bycie opiekunką to ciężka praca, która wymaga wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Opieka nad seniorami jest związana z licznymi emocjami – nie zawsze pozytywnymi. Trzeba pamiętać, że osoby w podeszłym wieku mają różne choroby i dolegliwości. Może się zdarzyć, że podopieczny jest tak zmieniony przez chorobę, że nie jest w stanie kontrolować swoich odruchów i nastrojów.

Zwłaszcza niektóre przypadłości mogą okazać się kłopotliwe nie tylko dla chorego, ale również dla jego otoczenia. Przykładem są problemy z pamięcią, które skutkują wielokrotnym zadawaniem tych samych pytań. Starsi państwo mogą też z powodu chorób być rozdrażnieni, zachowywać się niegrzecznie, a niekiedy nawet ubliżać swej opiekunce. Dlatego w tej pracy najważniejsza jest wielka cierpliwość oraz przekonanie o chęci niesienia pomocy potrzebującemu człowiekowi.


Decyzja: wyjazd za granicę

Oczywiście podjęcie decyzji o pracy za granicą nie jest łatwe. Najczęściej za takim wyborem stoi niemożność znalezienia posady w kraju, a także trudna sytuacja finansowa. Takie problemy mają liczne panie w wieku powyżej 50 lat i dlatego to spośród nich zwykle wywodzą się opiekunki pracujące za granicą.

Ostatnio jednak łatwo zauważyć nowy trend – coraz więcej stosunkowo młodych kobiet (powyżej 30 lat) podejmuje się opieki nad starszym obywatelem innego kraju. Powody takiej decyzji są różne: zarobek, przeżycie przygody, poznanie innej kultury, zmierzenie się z nową sytuacją życiową lub chęć uniezależnienia się od własnej rodziny.

Dla większości polskich kobiet wyjazd do pracy za granicę jest poważną decyzją, spowodowaną trudną, a czasem nawet dramatyczną sytuacją życiową. Statystyki pokazują wyraźnie: w poszukiwaniu pracy wyjechało z Polski już prawie 3 mln osób. Tylko w samych Niemczech w charakterze opiekunek pracuje prawie 200 tys. Polek i wszystko wskazuje na to, że ta liczba będzie rosła.

Oprac. MZ

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.
Dobrymi Chęciami Piekło brukowane:

Przykro mi ,ale same przekonania o niesieniu pomocy nic nie dają ,gdy podopieczny jest pijakiem i w amoku alkoholowym wstępują w niego siły "nadprzyrodzone" i próbuje zepchnąć opiekunkę z wysokich schodów.Nie dajmy się zabić za wszelką cenę, na litość Boską.To dla tak ciężko chorych ,są ośrodki i domy starców.Nie szafujmy własnym życiem dla pieniędzy, bo nic nie zrekompensuje rodzinie naszej śmierci.Opiekunowie tez maja swoje prawa, w końcu nie jesteśmy tylko robotami.Szanujmy się sami i nauczmy innych , nas szanować.Pozdrawiam opiekunki i opiekunów z Pieknego kraju jakim jest POLSKA.

Betti:

Pojechałabym do takiej pracy ,ale tak jak Dorota ,muszę wziąść ze sobą moją 16-l. córkę. Interesuje mnie praca na całe wakacje od 20 czerwca nawet do połowy września .Myślę ,że dana rodzina ,by to zrozumiała,jedzenie dla niej miałabym swoje.

Dorota:

mam 50lat posiadam prawo jazdy nie mogę znależć pracy w moim mieście jestem zdecydowana wyjechać zagranicę i pracować ale mam problem bo mam syna 13 letniego którego muszę wziąść ze sobą żadnej pracy się nie boję .

alicja:

sama jestem po walce z choroba nowotworowa i bylabym wstanie zaopiekowac sie osoba po takiej chorobie lub w trakcie ale jest problem bariera jezykowa czy zdazaja sie chetne osoby do opieki znajace nasz jezyk pozdrawiam

Anna:

Pracowałam cztery lata jako opiekunka przy bezdzietnym małżeństwie.Najpierw zmarł pan liczący 90 lat,rok po nim\npani licząca również 90 lat.Wspaniała rodzina.Obecnie szukam\npracy,ale nie chciałabym jechać w nieznane.\nSerdecznie pozdrawiam-Anna

teresa:

Nie jest lekko.Pieniądze zarobione w Niemczech są duże ale kosztem rodziny.No ale wybór należy do nas.Pozdrawiam

teresa:

Już dwa lata pracuję w Niemczech jako opiekunka.Rodzina i moja babcia są bardzo dobrzy.Ale pracuję na czarno.Przeglądałam w internecie różne agencje proponujące legalną pracę opiekunek w Niemczech i szczerze mówiąc nie wiadomo co wybrać.Opinie kobiet piszących są tak skrajne że od zachwytu nad firmą przechodzi się do wyzysku i niejasności.Może ktoś ma złoty środek i coś poradzi.Pozdrawiam Teresa