Praca dla opiekunek w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Opiekunka - praca z przyszłością

Zachodnie państwa borykają się z coraz liczniejszą grupą seniorów, którym potrzebna jest stała opieka. W związku z tym na rynku istnieją miejsca pracy dla tysięcy domowych opiekunek – będą potrzebne kolejne.

Zamożne i wysoko rozwinięte kraje zmieniają swoją strukturę społeczną. Długość życia znacząco wzrasta, a jednocześnie rodzi się coraz mniej dzieci. Pomimo ogromnego postępu medycyny osoby starsze, cierpiące z powodu różnych chorób nie są w stanie zadbać o siebie w należyty sposób. Z kolei rodzina często nie ma czasu, by się nimi zająć.

Obywatele tych krajów coraz częściej korzystają więc z usług opiekunek, które są polecane przez wyspecjalizowane agencje pracy. Bardzo często są to panie z Polski. Najwięcej Polek wykonuję tę pracę we Włoszech, Anglii oraz w Niemczech.


Zawód: opiekunka osoby starszej

Bycie opiekunką to ciężka praca, która wymaga wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Opieka nad seniorami jest związana z licznymi emocjami – nie zawsze pozytywnymi. Trzeba pamiętać, że osoby w podeszłym wieku mają różne choroby i dolegliwości. Może się zdarzyć, że podopieczny jest tak zmieniony przez chorobę, że nie jest w stanie kontrolować swoich odruchów i nastrojów.

Zwłaszcza niektóre przypadłości mogą okazać się kłopotliwe nie tylko dla chorego, ale również dla jego otoczenia. Przykładem są problemy z pamięcią, które skutkują wielokrotnym zadawaniem tych samych pytań. Starsi państwo mogą też z powodu chorób być rozdrażnieni, zachowywać się niegrzecznie, a niekiedy nawet ubliżać swej opiekunce. Dlatego w tej pracy najważniejsza jest wielka cierpliwość oraz przekonanie o chęci niesienia pomocy potrzebującemu człowiekowi.


Decyzja: wyjazd za granicę

Oczywiście podjęcie decyzji o pracy za granicą nie jest łatwe. Najczęściej za takim wyborem stoi niemożność znalezienia posady w kraju, a także trudna sytuacja finansowa. Takie problemy mają liczne panie w wieku powyżej 50 lat i dlatego to spośród nich zwykle wywodzą się opiekunki pracujące za granicą.

Ostatnio jednak łatwo zauważyć nowy trend – coraz więcej stosunkowo młodych kobiet (powyżej 30 lat) podejmuje się opieki nad starszym obywatelem innego kraju. Powody takiej decyzji są różne: zarobek, przeżycie przygody, poznanie innej kultury, zmierzenie się z nową sytuacją życiową lub chęć uniezależnienia się od własnej rodziny.

Dla większości polskich kobiet wyjazd do pracy za granicę jest poważną decyzją, spowodowaną trudną, a czasem nawet dramatyczną sytuacją życiową. Statystyki pokazują wyraźnie: w poszukiwaniu pracy wyjechało z Polski już prawie 3 mln osób. Tylko w samych Niemczech w charakterze opiekunek pracuje prawie 200 tys. Polek i wszystko wskazuje na to, że ta liczba będzie rosła.

Oprac. MZ

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.

Kliknij i zadzwoń +48 12 341 15 15