Pielęgniarka radzi

Jak zapobiegać odleżynom u podopiecznych?

Autor Iwona Przybyło,
W tym tygodniu podczas mojego dyżuru odebrałam telefon od pani Ilony, która w Niemczech zajmuje się długotrwale unieruchomionym seniorem. Opiekunka obawiała się, że u jej podopiecznego, głównie przez leżący tryb życia, mogą pojawić się odleżyny.
Czytaj

Podopieczny często bez potrzeby wychodzi do toalety – co zrobić?

Autor Iwona Przybyło,
„Moja podopieczna bardzo często mówi, że musi iść do toalety, mimo że tak naprawdę z toalety korzystała 10 minut temu. Staje się to uciążliwe. Co robić?” – z takim problemem zadzwoniła do mnie Opiekunka, pani Teresa.
Czytaj

Co zrobić, gdy podopieczny ma opory przed zdejmowaniem ubrań do kąpieli?

Autor Iwona Przybyło,
„Moja podopieczna nie chce rozbierać się do mycia. Namawiam ją i niestety czasem w ogóle nie udaje mi się osiągnąć celu. Wtedy o kąpaniu podopiecznej mogę zapomnieć. Ja już sama nie wiem, co mam robić”. Pani Beata opiekuje się 70-letnią seniorką, która cierpi na demencję i potrzebuje wsparcia w ubieraniu. Jak można pomóc?
Czytaj

Podopieczny z demencją chodzi za opiekunem krok w krok. Co zrobić?

Autor Iwona Przybyło,
„Seniorka wszędzie za mną chodzi jak cień. Denerwuje się, gdy pójdę na chwilę do łazienki” – opowiadała Pani Bożenka. Opiekunka zajmuje się 84-letnią panią Agnes. Zachowanie podopiecznej jest dla opiekunki uciążliwie. Czy można temu jakoś zaradzić?
Czytaj

Plecy opiekuna w potrzebie! Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?

Autor Iwona Przybyło,
„W krzyżu mnie rwie”, „Pani Iwonko, plecy mi wysiadają” – powtarzała Pani Regina. Problem z bólem pleców to poważna sprawa. Gdy boli, opiekunka nie może wywiązywać się z obowiązków. A co najważniejsze – cierpi na tym jej zdrowie. Dziś podzielę się z Wami wskazówkami, jak zadbać o swoje plecy.
Czytaj

Podopieczna ma gorszy nastrój po odwiedzinach rodziny

Autor Iwona Przybyło,
„Może lepiej, gdyby rodzina nie odwiedzała mojej podopiecznej?” – zapytała Pani Ula. Dlaczego takie pytanie pojawiło się w głowie opiekunki? Niestety po każdej wizycie rodziny podopieczna była roztrzęsiona. Pojawiał się krzyk i płacz. Gorszy nastrój utrzymywał się do wieczora. „Rodzina tego nie rozumie, bo kiedyś Pani Martha lubiła towarzystwo, jej dom był otwarty na ludzi” – dodała Pani Ula.
Czytaj

Pan Otto „wędruje” wieczorem po domu, jakby czegoś szukał

Autor Iwona Przybyło,
Podopieczny „wędruje” po domu niemal całe noce. Tak zaczęła rozmowę Pani Krysia – opiekunka seniora cierpiącego na demencję. „Pan Otto czegoś szuka, ale nie jest w stanie powiedzieć, o co chodzi. Chodzę za nim i próbuję mu pomóc, ale mi się nie udaje. W końcu pomyślałam, że skorzystam ze wsparcia i postanowiłam zadzwonić” – dodała po chwili.
Czytaj

Pani Greta wzdryga się, gdy opiekunka do niej podchodzi

Autor Iwona Przybyło,
„Pani Greta to spokojna i sympatyczna kobieta, ale jest jedna rzecz, która nie daje mi spokoju. Już drugą noc przez to nie śpię” – zwierzyła mi się Pani Marysia.
Czytaj

Senior siada przed talerzem z posiłkiem i nie chce jeść. Co zrobić?

Autor Iwona Przybyło,
„Pani Iwonko, co mam robić, kiedy mój senior w ogóle nie chce jeść?” – usłyszałam w słuchawce telefonu. Po głosie poznałam, że Pani Ania była bardzo zmartwiona.
Czytaj