O tym, jak ważna jest zmiana pozycji osoby leżącej, wie chyba każdy Opiekun seniora. Ma to ogromne znaczenie w profilaktyce przeciwodleżynowej, a także przy codziennej toalecie czy zmianie środków higienicznych.
Bardzo istotna przy tym jest odpowiednia technika zmiany pozycji Podopiecznego. Ma ona znaczenie nie tylko dla osoby leżącej, którą się opiekujemy, co także dla nas samych jako Opiekunów. Pamiętajmy, aby wykonywać swoje obowiązki z troską o seniora, ale także o nas samych.
Jak przygotować się do zmiany pozycji osoby leżącej?
Zmiana pozycji Podopiecznego – przygotowanie się Opiekuna
Jedną z podstawowych zasad jest zorientowanie się, czy jesteśmy w stanie zmienić pozycję seniora samodzielnie. Jeśli nie jest to możliwe, to pamiętajmy, by korzystać z odpowiednich podnośników, gdy mamy do nich dostęp lub prosić kogoś o pomoc.
Bezwzględnie unikajmy łapania Podopiecznego „pod pachy”, ponieważ grozi to uszkodzeniem stawu barkowego.
Starajmy się wykonywać czynności związane ze zmianą pozycji lub przemieszczaniem Podopiecznego na lekko ugiętych kolanach, dzięki czemu odciążymy kręgosłup. Ogólnie wskazane jest używanie mięśni nóg przy tych czynnościach.
Starajmy się utrzymywać kręgosłup w pozycji wyprostowanej. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której Podopieczny łapie nas za szyję, by się przytrzymać.
Istotny jest także nasz strój – musi być wygodny i niekrępujący naszych ruchów.
Proces zmiany pozycji osoby leżącej krok po kroku
Sam proces zmiany pozycji leżącego Podopiecznego nie jest skomplikowany i można się go łatwo nauczyć. Istotne jest zachowanie kolejności działań.
- Na początek informujemy Podopiecznego o tym, co zamierzamy zrobić.
- Jeśli łóżko seniora ma regulowaną wysokość, to obniżamy ją, dopasowując do swojego wzrostu.
- Na czas zmieniania pozycji usuwamy z łóżka wszystkie poduszki.
- Następnie stajemy przy Podopiecznym po stronie, na którą chcemy go obrócić.
- Nogę Podopiecznego położoną w dalszej odległości od nas, zginamy w kolanie.
- Rękę Podopiecznego położoną w dalszej odległości od nas, kładziemy na jego klatce piersiowej.
- Rękę położoną bliżej odwodzimy w ramieniu i zginamy w łokciu.
- Następnie łapiemy seniora za bark i biodro, które jest w dalszej odległości od nas i z wyczuciem przekręcamy go na bok.
- Jeśli nasz Podopieczny tego wymaga, to zabezpieczamy ułożenie jego ciała za pomocą poduszek.
Opiekunie, dbaj o swój kręgosłup!
Jak już wspomnieliśmy, bardzo ważne jest, by dbać i uważać na własny kręgosłup podczas codziennych czynności opiekuńczych.
Jak dbać o swój kręgosłup na co dzień?
- Jeśli sytuacja wymusza na nas długotrwałą pozycję stojącą, to zwróćmy uwag e na to, by nasz kręgosłup był wyprostowany.
- Pamiętajmy o prawidłowej postawie podczas wszystkich czynności dnia codziennego tj. prasowanie, mycie naczyń itd.
- Równie dużo uwagi poświęcajmy swojej postawie, gdy siedzimy. Plecy powinny być wyprostowane, klatka piersiowa wysunięta do przodu. Nie powinniśmy także zakładać nogo na nogę.
- Zadbajmy o dobry sen. Do tego konieczny jest odpowiedni materac oraz poduszki. Warto też wiedzieć, że sen w pozycji na brzuchu pomoże w odciążeniu naszego kręgosłupa.
- Starajmy się pamiętać o aktywności fizycznej. Poświęcenie kilkunastu minut każdego dnia prostą gimnastykę rozciągającą jest zbawienne dla naszych kręgosłupów.
Pamiętajmy, że nie pomożemy seniorowi, jeśli nasz kręgosłup będzie niedomagał. Poza tym troska o nasze zdrowie, jako Opiekunów jest tak samo ważna, jak troska o zdrowie i samopoczucie Podopiecznego. Nie zapominajmy o tym.
Dodaj komentarz