Z mojego koszyka

Koniec to początek

Autor Henia Janik,
Kto lubi?! Kto lubi rozstania? Nikt nie przepada za pożegnaniami. Rozstaniom towarzyszą emocje, skrępowanie, niezręczność. Nie wiemy co powiedzieć.
Czytaj

Wokół jelit uwag kilka

Autor Henia Janik,
Problemy z jelitami nasi podopieczni mają prawie bez wyjątku – jakby zostały wpisane w ten przedział wiekowy (aczkolwiek są wyjątki). Dzisiaj podam kilka porad zaczerpniętych z niemieckiego czasopisma Landapotheke dotyczących biegunki. Jakie środki domowe radzą stosować niemieccy naturoterapeuci?
Czytaj

Opiekunka dla opiekunki

Autor Henia Janik,
– Tutaj zrobiłam dla ciebie "rozpiskę" – cały plan dnia Margarethe. Halina dała mi dwie kartki A4 zapisane starannym pismem. "Przebieg dnia podopiecznej", wszystkie szczegóły, na które trzeba było zwrócić uwagę – od przebudzenia aż po Unser Vater. Ojcze nasz czytało się po niemiecku przed zaśnięciem Margarethe z małego, ewangelickiego modlitewnika.
Czytaj

Rzucam ci wyzwanie

Autor Henia Janik,
Weźmiemy z sobą ślub! – wyszeptał podopieczny do Doroty. Myślała, że zwariował od cierpienia. Opiekowała się nim dość długo. Był w ostatnim stadium raka. Czasu nie zostało mu za wiele. Lekarz mówił o trzech miesiącach. Dorota przyjrzała mu się uważnie. Był dobrym człowiekiem. Rozsądny, inteligentny, pogodzony z życiem. Stateczny pastor. Skąd mu przyszedł do głowy pomysł ożenku na łożu śmierci?
Czytaj

Poufne

Autor Henia Janik,
Przepracowała w zawodzie pielęgniarki przeszło 40 lat. Nigdy nie opowiadała żadnych historii z życia kliniki. Nic o swoich zawodowych przygodach. Żadnego złego słówka na kolegów po fachu – lekarzy ani na koleżanki pielęgniarki. Nic. Woda w ustach.
Czytaj

Zwyczajne kobiety niby

Autor Henia Janik,
Floruś! Floruś! Uspokój się! Koty czmychały pod samochody albo wystrzeliwały jak z procy na maski samochodów. Towarzyszył im furkot gołębi. Też czuły Florka w pobliżu.
Czytaj

Mów do mnie Hans!

Autor Henia Janik,
Z ciekawością przeczytałam jakiś czas temu porady i wskazówki w Unter uns, o tym jak pokonać stres związany z naszą pierwszą wizytą u nowej rodziny. Dla mnie osobiście nowe sytuacje nie są w większości stresujące – chętnie wybieram nieznane miejsca. Lubię rolę tzw. pioniera, bo nowe sytuacje są dla mnie wyzwaniem.
Czytaj

Lekarstwo na małe smuteczki

Autor Henia Janik,
Dla światłolubnych nastał ciężki czas. Dni krótkie i ciemne sprzyjają melancholii. Dzisiaj słowa "depresja" trochę się nadużywa określając nim nawet zwykły smutek. Są wypróbowane sposoby na jesienne chandry. Jesień też może dać energię, jeżeli mądrze zastosujemy odpowiednie środki zaradcze.
Czytaj

Ręka w rękę

Autor Henia Janik,
Chcę już do domu! Marie Luise! Pani jest w domu! To nie jest mój dom! – zaprzeczyła zrozpaczona. Jeżeli nie pani, to czyj? To jest dom opieki! Ja chcę do mojego prawdziwego domu! Chcę spać w moim własnym łóżku!
Czytaj

Twierdze

Autor Henia Janik,
Od jakiej wiadomości zaczynamy - od dobrej czy od złej? Od złej! Odpowiada zazwyczaj pytany. Też tak robię. Żabę trzeba przełknąć na początku i będzie z górki.
Czytaj