Dostałam ostatnio wiadomość od Pani Katarzyny, której mama choruje na Alzheimera. Szanując jej prywatność nie przytoczę fragmentów tej korespondencji, ale powiem, że była ona tak wzruszająca i moim zdaniem niezwykle ważna, że postanowiłam poruszyć ten temat w niniejszym artykule. Konkluzja płynąca z treści wiadomości mówiła o tym, że gdyby Pani Kasia wcześniej znała objawy choroby i odpowiednio wcześnie je zauważyła u swojej mamy, lepiej przygotowałaby się do tego, co w jej efekcie z czasem nastąpiło. To ważne, by mieć świadomość jak objawia się ta choroba i jakie jej fazy zwyczajowo się wyróżnia.
Objawy sygnalizujące wystąpienie choroby Alzheimera.
Na co warto zwrócić uwagę obserwując osobę, którą opiekujemy się na co dzień? Bywa tak, że niesłusznie zakłada się, że u osób w wieku zaawansowanym symptomy wymienione poniżej są naturalne, przez co nie interpretuje się ich jako oznak mogących wzbudzić niepokój. Warto zdawać sobie sprawę, że mogą one stanowić objawy choroby Alzheimera.
- Wyobcowanie z życia towarzyskiego – chory nierzadko pozostaje w domu, będąc w kontakcie jedynie z bliskimi i lekarzem. Problemy komunikacyjne z czasem narastają. Ma to ścisły związek z utratą pamięci oraz poczuciem wyobcowania. Senior unika kontaktu ze światem zewnętrznym, obniża to więc jego poziom zdolności komunikacyjnych.
- Problemy z wykonywaniem prostych zadań – jednym z objawów jest sytuacja, w której Podopieczny nie jest w stanie wykonać zadania, które dotychczas nie przysparzało mu kłopotów.
- Zmiany zachowania, których nie zaobserwowano wcześniej – chory może nagle stać się zaborczy, roszczeniowy, czy nawet agresywny, mimo iż zawsze był osobą spokojną, nie popadającą łatwo w złość.
- Problemy z właściwą oceną sytuacji - zaburzenia poznawcze uniemożliwiają właściwy ogląd sytuacji. W późniejszej fazie choroby występują omamy, a osoba zmagająca się z chorobą traci kontakt z rzeczywistością.
- Zauważalna utrata pamięci – na przykład problem z przypomnieniem sobie, gdzie zostawiło się klucze, mimo iż zwyczajowo odkłada się je od lat w to samo miejsce.
- Problemy z komunikowaniem się – chory nie pamięta konkretnych wyrazów, ciężko jest mu się więc wysławiać w sposób składny i zrozumiały dla otoczenia.
3 fazy choroby Alzheimera.
Choroba Alzheimera jest jednym z tych schorzeń, które postępują, zwyczajowo wyróżnia się więc trzy fazy przebiegu.
Pierwsza faza dotyczy kłopotów z pamięcią krótkotrwałą – występują zaburzenia zapamiętywania i duże problemy z koncentracją. Dochodzi do zaburzeń nastroju, nierzadko także do depresji.
W fazie drugiej mają miejsce problemy w wykonywaniu codziennych czynności. Na przykład z obsługą telewizora, czy z posługiwaniem się nożem podczas przygotowywania posiłków. Z czasem dochodzi do problemów z rozpoznawaniem bliskich. W tej fazie choroby Alzhaimera mogą pojawić się omamy i urojenia.
Faza trzecia to etap, w którym niemożliwa jest już samodzielna egzystencja osoby zmagającej się z chorobą, ponieważ nie ma już z taką osobą kontaktu. Chorzy stają się osobami leżącymi nierzadko mającymi problemy z utrzymaniem moczu i stolca. Bardzo ważna jest wówczas specjalistyczna wiedza w zakresie opiekuńczym, bowiem istotna jest odpowiednio szybka reakcja na nieprzewidywane zdarzenia.
Dodaj komentarz