Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
ATERIMA MED to pewna i sprawdzona firma – jesteśmy na rynku opieki już ponad 10 lat!
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
W opinii Opiekunek24 jesteśmy numerem 1 wśród firm świadczących usługi opieki.
Pomagamy w dopasowaniu oferty do potrzeb i możliwości Opiekuna. Porozmawiajmy!
98% Opiekunów i podopiecznych jest zadowolona ze współpracy z nami. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów!
Do grona Opiekunów ATERIMA MED właśnie dołączyła kolejna Opiekunka. Dziękujemy za zaufanie!
Najlepsze oferty schodzą jak świeże bułeczki. Teraz przegląda je 11 osób.
Teraz nasze oferty sprawdza 7 osób.
Nasze oferty weryfikuje teraz 17 osób.
W tej chwili nasi koordynatorzy potwierdzają oferty z 18 Opiekunkami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna 87 Opiekunek.
Świętujemy! Właśnie podpisaliśmy umowę z kolejną Opiekunką!
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmienniczką.
Rok 2022 to rok wyższych stawek za zlecenie. Dobrze zarabiaj z ATERIMA MED.
5 gwarancji bezpieczeństwa – wyjedź na zlecenie ze spokojną głową. Dajemy poczucie bezpieczeństwa w czasie pandemii.
Jesteśmy w razie potrzeby – zapewniamy indywidualną opiekę Koordynatora.
Pomagamy w opiece nad podopiecznym – służymy fachową poradą Zespołu Pielęgniarskiego.
Oferujemy bezpłatne cykle webinarów z certyfikatem „Profesjonalni w opiece”– tylko dla Opiekunów ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna – oferujemy pakiet dodatkowego ubezpieczenia, w tym ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19.
Zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem z adresu pod adres.
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do potrzeb i możliwości Opiekuna.
image/svg+xml

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Wykonywanie czynności kompulsywnych przez podopiecznego

artykule zamieszczonym na Akademii Opiekunów napisaliśmy, że jednym z częstszych objawów choroby Alzheimera jest tzw. wędrowanie. Równie częstym objawem w tej przypadłości są czynności kompulsywne. Bywam niekiedy pytana przez Panie Opiekunki o czynności kompulsywne wykonywane przez Podopiecznych. Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii. 

Z czego one wynikają i jak sobie z nimi radzić? Podpowiem w niniejszym tekście.

Czym są czynności kompulsywne?

 • skubanie,

 • gwizdanie,

 • gładzenie czegoś,

 • wyrywanie włosów,

 • natrętne myśli

 • chodzenie za kimś.

Czy czynności natrętne a zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne to to samo?

Nie powinno się stawiać znaku równości pomiędzy czynnościami natrętnymi a zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (zwanymi też nerwicą natręctw). Przynajmniej nie natychmiast po zaobserwowaniu występowania takich odruchów. Dlaczego?

W przypadku mniej nasilonych objawów, które nie wiążą się z mocnym utrudnieniem funkcjonowania, nie mówi się o zaburzeniach psychicznych.

Jeśli natomiast codzienność podopiecznego staje się bardzo utrudniona, a czynności natrętne uniemożliwiają normalne życie, to zdecydowanie należy skonsultować się ze specjalistą zdrowia psychicznego.

Warto też zaznaczyć, że czynności te mogą wiązać się np. z infekcją układu moczowego. Należy omówić ją z lekarzem, jeśli podejrzewamy, że nasz podopieczny może się z nią zmagać.

Zachowania kompulsywne u seniora — jak sobie z nimi radzić?

By móc załagodzić objawy natrętnych czynności, trzeba przede wszystkim ustalić źródło ich pochodzenia. Jak wcześniej napisaliśmy, mogą się one wiązać ze stanami zapalnymi lub chorobowymi, którym trzeba zaradzić.

Kolejnym źródłem, w którym można się upatrywać zachowań natrętnych, jest stan psychiczny seniora. Być może czuje się on osamotniony, bezradny. Może też odczuwać najzwyklejszą nudę. A często zdarza się, że przesadnie wyręczamy podopiecznego z różnych codziennych obowiązków, które mógłby wykonywać samodzielnie, jeśli jego możliwości na to pozwalają.

Co zatem możemy zrobić, by załagodzić zachowania kompulsywne?

 1. Starajmy się włączać podopiecznego w codzienne czynności. Nawet jeśli miałyby to być bardzo proste rzeczy, jak podlanie kwiatka, poskładanie prania czy samodzielne uczesanie się.

 2. Zadbajmy, by czynności, które powierzyliśmy seniorowi choć trochę korespondowały z jego zainteresowaniami (np. wspomniane już podlewanie kwiatów dla osoby, która interesuje się ich hodowlą).

 3. Pilnujmy, by czas bezczynności nie był nagminny. Jeśli podopieczny lubi relaksować się przed telewizorem, to oczywiście nie zabierajmy mu tego, ale jednocześnie dbajmy, by nie było to flagową czynnością każdego dnia.

 4. Zajmujmy głowę i ręce osoby starszej wybraną czynnością od razu po dostrzeżeniu, że właśnie podjęła się zachowań natrętnych.

 5. Chwalmy za sukcesy i dobrze wykonane zadania. Z kolei nie gańmy za błędy, ponieważ to może seniora skutecznie zniechęcić do kolejnych prób wykonania danej czynności.

 6. Dbajmy o to, by podopieczny miał regularny kontakt z bliskimi i znajomymi. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, to zadbajmy o jego kontakt ze zwierzęciem, które darzy sympatią.

Dbajmy o zdrowie seniora!

Pamiętajmy także o tych najbardziej podstawowych czynnościach, które sprawią, że nasz podopieczny dłużej będzie cieszył się dobrym samopoczuciem.

Nie zapominajmy o aktywnym trybie życia. Ruch to zdrowie - także ten najmniejszy. Jeśli podopieczny porusza się, to wychodźmy z nim jak najczęściej na spacery. Jeśli jest osobą leżącą - wprowadzajmy ćwiczenia fizyczne na miarę jego możliwości.

Dieta i prawidłowa waga ciała mają ogromne znaczenie w samopoczuciu seniora. Prawidłowy bilans kaloryczny i dobranie składników odżywczych to podstawa.

Okresowe badania i regularne wizyty lekarskie pomogą w utrzymaniu dobrego zdrowia osoby starszej. Dodatkowo, jeśli lekarz wykryje schorzenie to dzięki wczesnej diagnozie będzie można szybciej wdrożyć potrzebne leczenie. Czas w przypadku chorób i zaburzeń ma ogromne znaczenie.

Proste i oczywiste zasady, które w życiu podopiecznego obecne będą codziennie, mogą przynieść ogromne korzyści. Naszą rolą, jako opiekunów, jest ich regularnie przestrzegać. Ta troska procentuje każdego dnia.

O autorce

Pielęgniarka Iwona Przybyło
Pielęgniarka Iwona Przybyło
O autorce
Pielęgniarka Iwona Przybyło
Nazywam się Iwona Przybyło, jestem pielęgniarką i Kierownikiem Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów. Każdego dnia podczas dyżurów pielęgniarskich wspieram Opiekunów ATERIMA MED. Na co dzień pracuję również w szpitalu. czytaj więcej »

O autorce

Pielęgniarka Iwona Przybyło
Pielęgniarka Iwona Przybyło
O autorce
Pielęgniarka Iwona Przybyło
Nazywam się Iwona Przybyło, jestem pielęgniarką i Kierownikiem Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów. Każdego dnia podczas dyżurów pielęgniarskich wspieram Opiekunów ATERIMA MED. Na co dzień pracuję również w szpitalu. czytaj więcej »

Najpopularniejsze wpisy

Plecy opiekuna w potrzebie! Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?
„W krzyżu mnie rwie”, „Pani Iwonko, plecy mi wysiadają” – powtarzała Pani Regina. Problem z bólem pleców to poważna sprawa. Gdy boli, opiekunka nie może wywiązywać się z obowiązków. A co najważniejsze – cierpi na tym jej zdrowie. Dziś podzielę się z Wami wskazówkami, jak zadbać o swoje plecy. więcej »
2021-12-20
Senior siada przed talerzem z posiłkiem i nie chce jeść. Co zrobić?
„Pani Iwonko, co mam robić, kiedy mój senior w ogóle nie chce jeść?” – usłyszałam w słuchawce telefonu. Po głosie poznałam, że Pani Ania była bardzo zmartwiona. więcej »
2019-10-21
Podopieczny z demencją chodzi za opiekunem krok w krok. Co zrobić?
„Seniorka wszędzie za mną chodzi jak cień. Denerwuje się, gdy pójdę na chwilę do łazienki” – opowiadała Pani Bożenka. Opiekunka zajmuje się 84-letnią panią Agnes. Zachowanie podopiecznej jest dla opiekunki uciążliwie. Czy można temu jakoś zaradzić? więcej »
2021-05-17

Dodaj komentarz

Zamów bezpłatne połączenie →