Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
ATERIMA MED to pewna i sprawdzona firma – jesteśmy na rynku opieki już ponad 10 lat!
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
W opinii Opiekunek24 jesteśmy numerem 1 wśród firm świadczących usługi opieki.
Pomagamy w dopasowaniu oferty do potrzeb i możliwości Opiekuna. Porozmawiajmy!
98% Opiekunów i podopiecznych jest zadowolona ze współpracy z nami. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów!
Do grona Opiekunów ATERIMA MED właśnie dołączyła kolejna Opiekunka. Dziękujemy za zaufanie!
Najlepsze oferty schodzą jak świeże bułeczki. Teraz przegląda je 11 osób.
Teraz nasze oferty sprawdza 7 osób.
Nasze oferty weryfikuje teraz 17 osób.
W tej chwili nasi koordynatorzy potwierdzają oferty z 18 Opiekunkami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna 87 Opiekunek.
Świętujemy! Właśnie podpisaliśmy umowę z kolejną Opiekunką!
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmienniczką.
Rok 2022 to rok wyższych stawek za zlecenie. Dobrze zarabiaj z ATERIMA MED.
5 gwarancji bezpieczeństwa – wyjedź na zlecenie ze spokojną głową. Dajemy poczucie bezpieczeństwa w czasie pandemii.
Jesteśmy w razie potrzeby – zapewniamy indywidualną opiekę Koordynatora.
Pomagamy w opiece nad podopiecznym – służymy fachową poradą Zespołu Pielęgniarskiego.
Oferujemy bezpłatne cykle webinarów z certyfikatem „Profesjonalni w opiece”– tylko dla Opiekunów ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna – oferujemy pakiet dodatkowego ubezpieczenia, w tym ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19.
Zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem z adresu pod adres.
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do potrzeb i możliwości Opiekuna.
image/svg+xml

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Przesilenie jesienno - zimowe i związana z nim chandra – jak pora roku wpływa na samopoczucie seniora oraz jak sobie z tym radzić?

Wiele osób zastanawia się, co sprawia, że w okresie jesienno - zimowym czują się gorzej niż w czasie innych pór roku. Co ważne, sytuacja ta dotyczy osób w każdym wieku, więc niejednokrotnie zmagają się z nią także seniorzy. Obniżenie nastroju może być bardzo dokuczliwe i mieć realny wpływ na codzienność osoby w wieku zaawansowanym, nad którą opiekę sprawuje Opiekunka podejmująca się realizacji zlecenia na terenie Niemiec.

Przesilenie jesienne objawy zauważalne u podopiecznego

Dni krótkie i ciemne sprzyjają melancholii. Smutek to uczucie równie niezbędne dla równowagi i zdrowia emocjonalnego, jak radość. Co zrobić jednak, gdy przedłużający się zły nastrój rzutuje na codzienne funkcjonowanie? Istnieją wypróbowane sposoby na jesienno - zimową chandrę. Ten okres też może dać energię, jeżeli mądrze zastosujemy odpowiednie środki zaradcze.

Czym jest przesilenie jesienno - zimowe?

Warto zdawać sobie sprawę, że „jesienno - zimowa chandra” jest potocznym określeniem, ma jednak ono swój medyczny odpowiednik. Mowa tutaj o „SAD”. Z języka angielskiego skrót ten w pełnym brzmieniu oznacza „Seasonal Affective Disorder” - czyli chorobę afektywną sezonową. W toku badań naukowcy odkryli, że jej najważniejszą i najczęstszą przyczyną jest niedobór naturalnego światła słonecznego, czego konsekwencją jest pogorszenie nastroju oraz niedobór witaminy D. Witamina ta jest niezwykle istotna, gdyż znacząco pobudza wchłanianie wapnia oraz fosforu, co ma duże znaczenie w kontekście odpowiedniej gęstości kości. Witamina D może w pewnym stopniu zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu, chorobom serca, alergiom skórnym, a nawet anemii oraz cukrzycy.

Zakrótki czas ekspozycji na światło słoneczne przyczynia się do rozstrojenia zegara biologicznego. Zakłóca to codzienny rytm snu oraz czuwania, przyczynia się do bezsenności i związanego z tym spadku formy fizycznej. W efekcie niedoboru światła obniża się poziom serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia, natomiast zwiększa się ilość melatoniny, która przyczynia się do apatii.

Przesilenie jesienne objawy zauważalne u Podopiecznego. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Objawy przesilenia jesienno - zimowego są możliwe do dostrzeżenia, jeśli Opiekunka sprawująca pieczę nad osobą w wieku zaawansowanym jest czujnym obserwatorem. Nie wolno ich bagatelizować, gdyż przekładają się one na pogorszenie jakości życia Podopiecznego, a czuwanie nad stanem jego zdrowia jest jednym z nadrzędnych zadań Opiekunki przebywającej na zleceniu.

Jesienna chandra objawy, które mogą wystąpić w okresie poprzedzającym zimę:

 • Uczucie zmęczenia.
 • Problemy z zasypianiem prowadzące do bezsenności.
 • Niemożność skoncentrowania uwagi.
 • Kłopoty z decyzyjnością.
 • Rozdrażnienie i nerwowość.
 • Zmienność nastrojów.
 • Przygnębienie.
 • Apatyczność.
 • Małomówność.
 • Brak apetytu.

jak radzić sobie z jesienną chandrą u podopiecznego

Jak radzić sobie z chandrą?

Najskuteczniejszy sposób na chandrę to fototerapia, czyli zabiegi medyczne z wykorzystaniem światła. Można jednak radzić sobie z nią także domowymi sposobami, które każda Opiekunka jest w stanie wdrożyć w codzienność Podopiecznego, którym zajmuje się na co dzień. Do takich działań zaliczyć można przygotowanie posiłków stanowiących zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze. A także aktywność fizyczną realizowaną na świeżym powietrzu oraz niwelowanie skutków stresu. Na przykład poprzez aktywizację opierającą się na zajęciach relaksacyjnych, takich jak wspólne działania plastyczne. Czas jesienno - zimowy jest doskonałym momentem na tego typu artystyczne wyrażanie swoich emocji, gdyż wykorzystać można to, czego natura dostarcza pod dostatkiem – zdobnych suchych liści, kasztanów itd. Powstać z nich mogą wspaniałe kompozycje, które senior może wykonać przy niewielkiej pomocy Opiekunki.

W kwestii diety warto podkreślić, że węglowodany (przede wszystkim złożone), pobudzają mózg do produkcji serotoniny. Zaleca się spożywanie musli, płatków, makaronów i pieczywa pełnoziarnistego oraz warzyw. Ważnym składnikiem jesiennej diety są także tłuste ryby zawierające kwas Omega-3, będący ważnym komponentem komórek nerwowych. Potocznie mówi się, że kwas ten zapobiega depresji. Należy pamiętać też o bieżącym uzupełnianiu witaminy C. Zawierają ją owoce cytrusowe, takie jak pomarańcza, kiwi, cytryna, guawa, grejpfrut oraz warzywa, takie jak brokuły, kalafior, brukselka i papryka. Pamiętajmy, że żelazo, potas i magnez zmniejszają zmęczenie oraz gorsze samopoczucie. W okresie jesienno - zimowym warto je suplementować.

Jeśli interesuje Cię kwestia tego, jak w okresie jesienno - zimowym wzmocnić odporność, koniecznie zapoznaj się z materiałem, który odnajdziesz tutaj. Zachęcamy do lektury.

 Przesilenie jesienno - zimowe, a opieka nad seniorem

Aktywności ruchowe, które pobudzą seniora do działania. Jak aktywizować Podopiecznego?

Przesilenie jesienno - zimowe, jak nazywana bywa też chandra, to czas, z którym walczyć można także za pomocą ruchu i szeroko pojętej aktywności fizycznej. Regularne uprawianie sportu podwyższa poziom serotoniny, co jest kluczowe dla poprawy samopoczucia Podopiecznego.

Jakie aktywności fizyczne wskazane są w okresie jesiennym?

 • Wspólne spacery – będą motywacją do wyjścia z domu, ale jednocześnie wspaniałą okazją do lepszego poznania się nawzajem i zaciśnięcia więzi z Podopiecznym.
 • Nording walking – chód z kijkami będzie dla seniora wygodną formą ruchu, gdyż w razie konieczności będzie on mógł się podeprzeć.
 • Taniec – to także sposób na chandrę. Jeśli senior lubi spędzać czas słuchając muzyki, warto zaproponować mu tę formę ruchu, która może się okazać przyjemną rozrywką zarówno dla Podopiecznego jak i Opiekunki.
 • Gimnastyka na świeżym powietrzu – jeśli stan zdrowia na to pozwala warto zachęcić seniora do wykonywania wspólnie w parku skłonów, wymachów nóg i skrętów tułowia.
 • Jazda na rowerze – niektórzy spośród Podopiecznych są na tyle sprawni, że możliwa jest wspólna wycieczka rowerowa. To doskonała okazja dla Opiekuna na poznanie pobliskiej okolicy, którą zamieszkuje on w czasie realizacji zlecenia. Senior w tym czasie może opowiedzieć o mijanych zabudowaniach i zabytkach, co zapewne sprawi mu dodatkową radość.

 

Zamów bezpłatne połączenie →