ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Agresja i pobudzenie u podopiecznego

Życie oraz rozwój człowieka składa się z wielu faz i charakterystycznych dla nich elementów.

Będąc dziećmi, powoli przystosowujemy się do rzeczywistości, która nas otacza. W etapie dorastania próbujemy się do tej rzeczywistości dopasować, nierzadko przy akompaniamencie okresu buntu. W dorosłości obieramy wybraną przez siebie ścieżkę i sukcesywnie nią podążamy. Natomiast jesień życia stanowi formę odpoczynku po wielu latach intensywnej produktywności.

Wszyscy chcielibyśmy, by ten końcowy etap upływał nam i naszym najbliższym w spokoju, zdrowiu i radości. I, mimo że często dokładamy do tego jak największych starań, to bywa, że na tej drodze pojawiają się pewne trudności.

Na co powinien się przygotować opiekun osoby starszej?

Negatywne emocje i agresja w codzienności seniora

Każdy z nas na co dzień doświadcza całego wachlarza emocji — od radości po smutek. Seniorzy nie są wyjątkiem od tej reguły. Ich nastrój może być uzależniony od wielu czynników tj.:

 • samopoczucie fizyczne,
 • stan psychiczny,
 • warunki atmosferyczne,
 • sytuacja rodzinna,
 • sytuacja materialna,
 • strata współmałżonka,
 • samotność,
 • poczucie bycia niepotrzebnym,
 • uzależnienie od czyjejś opieki.

Zdarza się jednak, że napływ negatywnych emocji, przeradza się w agresję seniora i przejawy złośliwości.

Rodzi się pytanie: czy to już agresja czy jednak jedynie gorszy dzień naszego seniora. Co konkretnie oznacza termin "agresja"?

Agresja osób starszych i jej rodzaje

Agresja to nic innego jak konkretne działanie, które ma na celu wyrządzenie komuś albo czemuś krzywdy psychicznej i/lub fizycznej. Warto zaznaczyć, że istnieją także zachowania autoagresywne (czyli nakierowane na nich samych).

Uwzględnia się różne rodzaje agresji. Dla seniorów najbardziej charakterystyczne są:

 • agresja werbalną,
 • agresja fizyczną,
 • agresja seksualną.

Zachowania agresywne mogą także wiązać się z odmową wykonywania niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania czynności tj. zażywanie lekarstw, przyjmowanie jedzenia, a także zabrudzanie odzieży i pościeli czy bałaganienie.

W formie werbalnej osoba starsza kieruje w stronę swojego opiekuna wulgarne komunikaty, posługuje się przekleństwami. Może także złośliwie wypowiadać się o jego pracy czy też wyglądzie.

Agresję fizyczną senior przejawia podczas szarpania, bicia, plucia, gryzienia osoby sprawującej opiekę. Często też zdarza się też, że podopieczny rzuca przedmiotami.

Seksualna agresja u seniora może wiązać się z dotykaniem opiekuna w miejscach intymnych lub z wypowiedziami nacechowanymi seksualnie.

Przyczyny agresji seniorów

Zrozumienie jakie są przyczyny agresji osób w podeszłym wieku jest bardzo ważne i pomaga opiekunowi w radzeniu sobie z jej przejawami. Świadomość, co ją wywołuje, znacząco usprawnia i ułatwia codzienną opiekę, którą otaczamy swojego podopiecznego.

Najważniejsza jest świadomość, że źródeł tych incydentów należy doszukiwać się przede wszystkim w chorobach, na które cierpi podopieczny. To one są najczęstszą przyczyną złości i frustracji. Ponadto do przyczyn jej występowania można zaliczyć:

 • uciążliwy i długotrwały ból, którego doświadcza osoba starsza,
 • działanie niektórych leków,
 • coraz słabsza samodzielność,
 • choroba Alzheimera (i inne schorzenia np. demencja starcza),
 • choroby somatyczne,
 • demencja starcza,
 • osłabienie zdolności intelektualnych, komunikacyjnych,
 • osamotnienie w przypadku, gdy senior ma słabe kontakt z rodziną lub nie ma ich wcale.

Kolejna przyczyna pojawiania się agresji u osób starszych często związana jest z utratą sprawności i wynikającą z tego powodu frustracją. Sama świadomość osoby w podeszłym wieku, że potrzebuje opieki niemal non stop, również może niekorzystnie wpływać na jego stan. Warto też zaznaczyć, że z wiekiem narasta lęk seniora przed upływającym czasem oraz śmiercią.

Warto też zaznaczyć, że czasem źródłem agresji podopiecznego może być niewłaściwa postawa opiekuna lub błędy w codziennej opiece. Przykładem może tu być sytuacja, w której osoba opiekująca się seniorem traktuje go (zwraca się do niego), jak dziecko. W takich momentach sama obecność opiekuna może wzmagać agresję osoby starszej.

Ważne, by mieć to na uwadze i wystrzegać się takich zachowań — zminimalizuje to ryzyko występowania przejawów agresji i wpłynie na większy komfort codziennej współpracy.

Wiemy już, co konkretnie nazywamy agresją podopiecznego i poznaliśmy jej przyczyny. Pora, by dowiedzieć się, jak postępować w przypadku, gdy pojawiają się zachowania agresywne.

Jak radzić sobie z agresją u osób starszych?

Pierwszym krokiem zawsze powinna być kontrola lekarza, która wykaże, czy za taki stan rzeczy nie odpowiada jedna z chorób demencyjnych (i innych) lub zaburzeń, o występowaniu, których wcześniej nie wiedzieliśmy.

Gdy już wyeliminujemy z pomocą specjalisty przyczyny zdrowotne, można przejść do pracy na linii opiekun— senior. Na początek warto, by osoba sprawująca opiekę zrozumiała, że występowanie agresywnych zachowań nie może być stałym elementem w codziennym życiu obojga. Co następnie?

 1. Unikanie narażania podopiecznego na kontakt z czynnikami, które wzmagają agresywne zachowania tj. nieporuszanie tematów, które wywołują większe emocje, pozbycie się lub ograniczenie kontaktu z przedmiotami wywołującymi stresowe sytuacje.
 2. W momencie ataku agresji delikatnie, aczkolwiek stanowczo sygnalizować swoją reakcję za pomocą mowy ciała tzn. mieć wyprostowaną sylwetkę i jasno, ale spokojnym głosem komunikować, że zachowania te nie mogą mieć już miejsca.
 3. Ważne jest stosowanie prostych komunikatów z prośbą o zaprzestanie stosowania agresji i artykułowanie ich w odpowiedni sposób, czyli stonowanym głosem oraz krótko i konkretnie. Wchodzenie w długie dyskusje z agresywnym seniorem raczej nie przyniesie zamierzonego efektu, a wręcz może wzmocnić problem.
 4. Jeśli analiza sytuacji poprzedzającej wybuch gniewu sugeruje, że dobry efekt przyniesie pochwała lub docenienie seniora, to warto to zastosować. Być może problem leży w zaniżonej samoocenie podopiecznego. Warto podkreślić, że mimo obniżonej sprawności podopieczny ma w sobie mocne strony, które są bardzo wartościowe.
 5. Jeśli senior pozostaje w kontakcie z rodziną lub znajomymi, to warto zachęcać go do kontaktu z nimi. Wsparcie ze strony bliskich ma bardzo dobry wpływ na jego samopoczucie.
 6. W niektórych, skrajnych przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków, by ograniczyć agresywne zachowania. Będą to różne środki powiązane z konkretnym podłożem występowania takich zachowań np. w przypadku epilepsji, ulgę mogą przynieść farmaceutyki przeciwpadaczkowe, przy podłożu emocjonalnym — odpowiednio dobrane medykamenty.

W przypadku zaburzeń na tle emocjonalnym wskazana jest kontrola ze specjalistą zdrowia psychicznego.

Psychogeriatria wsparciem seniora w trudnych chwilach

Coraz częściej spotykanym zaburzeniem, które może dotknąć osobę starszą, jest depresja i inne zaburzenia nastroju. I to może być kolejna przyczyna, która może wzmagać agresję seniora.

Depresja w wieku podeszłym jest o tyle trudniejsza, że często osoby z najbliższego otoczenia seniora nie zdają sobie sprawy z tego, że może on na nią cierpieć. Wszelkie jej symptomy najczęściej przypisywane są innym czynnikom tj. zmęczenie czy współistniejące choroby.

Co gorsza, wiedza osób starszych na temat chorób i zaburzeń psychicznych nadal jest bardzo znikoma. Wynika to z faktu, że w toku ich życia niewiele się o nich mówiło i dla wielu był to trudny temat.

Mimo to warto w konstruktywny sposób podejmować rozmowy z podopiecznym na ten temat, gdy zauważamy wyraźną potrzebę skorzystania przez niego z porady psychogeriatry, psychoterapeuty, psychiatry czy psychologa.

Wdrożony proces psychoterapii może znacząco zahamować postępowanie zaburzenia i jednocześnie sprawić, że do tej pory trudna i niesprawiająca radości codzienność na nowo nabierze barw. Tym samym pozytywnie wpływając na kondycję bliskich seniora, a także samego opiekuna.

Opiekunie, nie zapominaj o sobie

Każda osoba, która ma doświadczenie w pracy w opiece nad osobami starszymi, wie jak trudna to bywa profesja — szczególnie pod względem psychicznym. Dlatego ważne jest, by w porę reagować na wszelkie odstępstwa od normy ze strony podopiecznych i by w kontrolowany sposób radzić sobie z ich agresją.

Po to, by w porę zahamować rozwój niektórych chorób lub zaburzeń i tym samym zniwelować możliwość występowania agresywnych epizodów ze strony osoby, nad którą sprawuje się opiekę.

A także po to, by zachować prawidłową higienę pracy i zadbać o własną kondycję psychofizyczną oraz bezpieczeństwo. Dobro każdej ze stron tej pięknej relacji jest szalenie istotne.

Zamów bezpłatne połączenie →