Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
ATERIMA MED to pewna i sprawdzona firma – jesteśmy na rynku opieki już ponad 10 lat!
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
W opinii Opiekunek24 jesteśmy numerem 1 wśród firm świadczących usługi opieki.
Pomagamy w dopasowaniu oferty do potrzeb i możliwości Opiekuna. Porozmawiajmy!
98% Opiekunów i podopiecznych jest zadowolona ze współpracy z nami. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów!
Do grona Opiekunów ATERIMA MED właśnie dołączyła kolejna Opiekunka. Dziękujemy za zaufanie!
Najlepsze oferty schodzą jak świeże bułeczki. Teraz przegląda je 11 osób.
Teraz nasze oferty sprawdza 7 osób.
Nasze oferty weryfikuje teraz 17 osób.
W tej chwili nasi koordynatorzy potwierdzają oferty z 18 Opiekunkami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna 87 Opiekunek.
Świętujemy! Właśnie podpisaliśmy umowę z kolejną Opiekunką!
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmienniczką.
Rok 2022 to rok wyższych stawek za zlecenie. Dobrze zarabiaj z ATERIMA MED.
5 gwarancji bezpieczeństwa – wyjedź na zlecenie ze spokojną głową. Dajemy poczucie bezpieczeństwa w czasie pandemii.
Jesteśmy w razie potrzeby – zapewniamy indywidualną opiekę Koordynatora.
Pomagamy w opiece nad podopiecznym – służymy fachową poradą Zespołu Pielęgniarskiego.
Oferujemy bezpłatne cykle webinarów z certyfikatem „Profesjonalni w opiece”– tylko dla Opiekunów ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna – oferujemy pakiet dodatkowego ubezpieczenia, w tym ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19.
Zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem z adresu pod adres.
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do potrzeb i możliwości Opiekuna.
image/svg+xml

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Agresja i pobudzenie u podopiecznego

Życie oraz rozwój człowieka składa się z wielu faz i charakterystycznych dla nich elementów.

Będąc dziećmi, powoli przystosowujemy się do rzeczywistości, która nas otacza. W etapie dorastania próbujemy się do tej rzeczywistości dopasować, nierzadko przy akompaniamencie okresu buntu. W dorosłości obieramy wybraną przez siebie ścieżkę i sukcesywnie nią podążamy. Natomiast jesień życia stanowi formę odpoczynku po wielu latach intensywnej produktywności.

Wszyscy chcielibyśmy, by ten końcowy etap upływał nam i naszym najbliższym w spokoju, zdrowiu i radości. I, mimo że często dokładamy do tego jak największych starań, to bywa, że na tej drodze pojawiają się pewne trudności.

Na co powinien się przygotować opiekun osoby starszej?

Negatywne emocje i agresja w codzienności seniora

Każdy z nas na co dzień doświadcza całego wachlarza emocji — od radości po smutek. Seniorzy nie są wyjątkiem od tej reguły. Ich nastrój może być uzależniony od wielu czynników tj.:

 • samopoczucie fizyczne,
 • stan psychiczny,
 • warunki atmosferyczne,
 • sytuacja rodzinna,
 • sytuacja materialna,
 • strata współmałżonka,
 • samotność,
 • poczucie bycia niepotrzebnym,
 • uzależnienie od czyjejś opieki.

Zdarza się jednak, że napływ negatywnych emocji, przeradza się w agresję seniora i przejawy złośliwości.

Rodzi się pytanie: czy to już agresja czy jednak jedynie gorszy dzień naszego seniora. Co konkretnie oznacza termin "agresja"?

Agresja osób starszych i jej rodzaje

Agresja to nic innego jak konkretne działanie, które ma na celu wyrządzenie komuś albo czemuś krzywdy psychicznej i/lub fizycznej. Warto zaznaczyć, że istnieją także zachowania autoagresywne (czyli nakierowane na nich samych).

Uwzględnia się różne rodzaje agresji. Dla seniorów najbardziej charakterystyczne są:

 • agresja werbalną,
 • agresja fizyczną,
 • agresja seksualną.

Zachowania agresywne mogą także wiązać się z odmową wykonywania niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania czynności tj. zażywanie lekarstw, przyjmowanie jedzenia, a także zabrudzanie odzieży i pościeli czy bałaganienie.

W formie werbalnej osoba starsza kieruje w stronę swojego opiekuna wulgarne komunikaty, posługuje się przekleństwami. Może także złośliwie wypowiadać się o jego pracy czy też wyglądzie.

Agresję fizyczną senior przejawia podczas szarpania, bicia, plucia, gryzienia osoby sprawującej opiekę. Często też zdarza się też, że podopieczny rzuca przedmiotami.

Seksualna agresja u seniora może wiązać się z dotykaniem opiekuna w miejscach intymnych lub z wypowiedziami nacechowanymi seksualnie.

Przyczyny agresji seniorów

Zrozumienie jakie są przyczyny agresji osób w podeszłym wieku jest bardzo ważne i pomaga opiekunowi w radzeniu sobie z jej przejawami. Świadomość, co ją wywołuje, znacząco usprawnia i ułatwia codzienną opiekę, którą otaczamy swojego podopiecznego.

Najważniejsza jest świadomość, że źródeł tych incydentów należy doszukiwać się przede wszystkim w chorobach, na które cierpi podopieczny. To one są najczęstszą przyczyną złości i frustracji. Ponadto do przyczyn jej występowania można zaliczyć:

 • uciążliwy i długotrwały ból, którego doświadcza osoba starsza,
 • działanie niektórych leków,
 • coraz słabsza samodzielność,
 • choroba Alzheimera (i inne schorzenia np. demencja starcza),
 • choroby somatyczne,
 • demencja starcza,
 • osłabienie zdolności intelektualnych, komunikacyjnych,
 • osamotnienie w przypadku, gdy senior ma słabe kontakt z rodziną lub nie ma ich wcale.

Kolejna przyczyna pojawiania się agresji u osób starszych często związana jest z utratą sprawności i wynikającą z tego powodu frustracją. Sama świadomość osoby w podeszłym wieku, że potrzebuje opieki niemal non stop, również może niekorzystnie wpływać na jego stan. Warto też zaznaczyć, że z wiekiem narasta lęk seniora przed upływającym czasem oraz śmiercią.

Warto też zaznaczyć, że czasem źródłem agresji podopiecznego może być niewłaściwa postawa opiekuna lub błędy w codziennej opiece. Przykładem może tu być sytuacja, w której osoba opiekująca się seniorem traktuje go (zwraca się do niego), jak dziecko. W takich momentach sama obecność opiekuna może wzmagać agresję osoby starszej.

Ważne, by mieć to na uwadze i wystrzegać się takich zachowań — zminimalizuje to ryzyko występowania przejawów agresji i wpłynie na większy komfort codziennej współpracy.

Wiemy już, co konkretnie nazywamy agresją podopiecznego i poznaliśmy jej przyczyny. Pora, by dowiedzieć się, jak postępować w przypadku, gdy pojawiają się zachowania agresywne.

Jak radzić sobie z agresją u osób starszych?

Pierwszym krokiem zawsze powinna być kontrola lekarza, która wykaże, czy za taki stan rzeczy nie odpowiada jedna z chorób demencyjnych (i innych) lub zaburzeń, o występowaniu, których wcześniej nie wiedzieliśmy.

Gdy już wyeliminujemy z pomocą specjalisty przyczyny zdrowotne, można przejść do pracy na linii opiekun— senior. Na początek warto, by osoba sprawująca opiekę zrozumiała, że występowanie agresywnych zachowań nie może być stałym elementem w codziennym życiu obojga. Co następnie?

 1. Unikanie narażania podopiecznego na kontakt z czynnikami, które wzmagają agresywne zachowania tj. nieporuszanie tematów, które wywołują większe emocje, pozbycie się lub ograniczenie kontaktu z przedmiotami wywołującymi stresowe sytuacje.
 2. W momencie ataku agresji delikatnie, aczkolwiek stanowczo sygnalizować swoją reakcję za pomocą mowy ciała tzn. mieć wyprostowaną sylwetkę i jasno, ale spokojnym głosem komunikować, że zachowania te nie mogą mieć już miejsca.
 3. Ważne jest stosowanie prostych komunikatów z prośbą o zaprzestanie stosowania agresji i artykułowanie ich w odpowiedni sposób, czyli stonowanym głosem oraz krótko i konkretnie. Wchodzenie w długie dyskusje z agresywnym seniorem raczej nie przyniesie zamierzonego efektu, a wręcz może wzmocnić problem.
 4. Jeśli analiza sytuacji poprzedzającej wybuch gniewu sugeruje, że dobry efekt przyniesie pochwała lub docenienie seniora, to warto to zastosować. Być może problem leży w zaniżonej samoocenie podopiecznego. Warto podkreślić, że mimo obniżonej sprawności podopieczny ma w sobie mocne strony, które są bardzo wartościowe.
 5. Jeśli senior pozostaje w kontakcie z rodziną lub znajomymi, to warto zachęcać go do kontaktu z nimi. Wsparcie ze strony bliskich ma bardzo dobry wpływ na jego samopoczucie.
 6. W niektórych, skrajnych przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków, by ograniczyć agresywne zachowania. Będą to różne środki powiązane z konkretnym podłożem występowania takich zachowań np. w przypadku epilepsji, ulgę mogą przynieść farmaceutyki przeciwpadaczkowe, przy podłożu emocjonalnym — odpowiednio dobrane medykamenty.

W przypadku zaburzeń na tle emocjonalnym wskazana jest kontrola ze specjalistą zdrowia psychicznego.

Psychogeriatria wsparciem seniora w trudnych chwilach

Coraz częściej spotykanym zaburzeniem, które może dotknąć osobę starszą, jest depresja i inne zaburzenia nastroju. I to może być kolejna przyczyna, która może wzmagać agresję seniora.

Depresja w wieku podeszłym jest o tyle trudniejsza, że często osoby z najbliższego otoczenia seniora nie zdają sobie sprawy z tego, że może on na nią cierpieć. Wszelkie jej symptomy najczęściej przypisywane są innym czynnikom tj. zmęczenie czy współistniejące choroby.

Co gorsza, wiedza osób starszych na temat chorób i zaburzeń psychicznych nadal jest bardzo znikoma. Wynika to z faktu, że w toku ich życia niewiele się o nich mówiło i dla wielu był to trudny temat.

Mimo to warto w konstruktywny sposób podejmować rozmowy z podopiecznym na ten temat, gdy zauważamy wyraźną potrzebę skorzystania przez niego z porady psychogeriatry, psychoterapeuty, psychiatry czy psychologa.

Wdrożony proces psychoterapii może znacząco zahamować postępowanie zaburzenia i jednocześnie sprawić, że do tej pory trudna i niesprawiająca radości codzienność na nowo nabierze barw. Tym samym pozytywnie wpływając na kondycję bliskich seniora, a także samego opiekuna.

Opiekunie, nie zapominaj o sobie

Każda osoba, która ma doświadczenie w pracy w opiece nad osobami starszymi, wie jak trudna to bywa profesja — szczególnie pod względem psychicznym. Dlatego ważne jest, by w porę reagować na wszelkie odstępstwa od normy ze strony podopiecznych i by w kontrolowany sposób radzić sobie z ich agresją.

Po to, by w porę zahamować rozwój niektórych chorób lub zaburzeń i tym samym zniwelować możliwość występowania agresywnych epizodów ze strony osoby, nad którą sprawuje się opiekę.

A także po to, by zachować prawidłową higienę pracy i zadbać o własną kondycję psychofizyczną oraz bezpieczeństwo. Dobro każdej ze stron tej pięknej relacji jest szalenie istotne.

Zamów bezpłatne połączenie →