Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 8 Opiekunek przegląda oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 2 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Zadania opiekunki osób starszych w Niemczech. Z czym wiąże się ta praca?

Interesuje Cię praca w opiece w Niemczech? Przeglądasz aktualne oferty pracy jako opiekunka osób starszych i rozważasz wyjazd zarobkowy za granicę? Szukasz pracy w tym charakterze? Warto wpierw poznać obowiązki, jakie zwyczajowo związane są z wykonywaniem tego typu pracy. Dowiedzieć się z czym ona się wiąże, by wyjeżdżając mieć pełen obraz sytuacji.

Co należy do obowiązków opiekunek osób starszych? Na co warto zwrócić uwagę, gdy wybierasz konkretną ofertę pracy? Zapoznaj się z niniejszym artykułem, by podjąć świadomą, korzystną decyzję zawodową.

Specyfika pracy opiekunów osób starszych.

Na wstępie warto zaznaczyć, że zawód ten jest mocno sfeminizowany. W branży opiekuńczej przyjmowane do pracy są głównie kobiety, jednakże coraz częściej poszukuje się mężczyzn, celem zatrudnienia w charakterze opiekunów osób starszych.

Taki stan rzeczy wynika oczywiście z faktu, że nie bez znaczenia w tym zawodzie jest sprawność fizyczna. Podczas realizacji zadań codziennej opieki nad seniorem, może zdarzyć się konieczność użycia siły fizycznej. Na przykład podczas przetransportowywania podopiecznego i sprzętu związanego z jego ruchomością, takiego jak na przykład wózek inwalidzki.

Pamiętajmy jednak, że dzięki znajomości kinestetyki, metod transferu niepełnosprawnej osoby, bez obciążenia własnego organizmu będziesz w stanie zrealizować to zadanie, polegające na przetransportowaniu swojego podopiecznego. Jednakże niektóre oferty pracy zawierają zastrzeżenie, że poszukiwany jest mężczyzna. Niekiedy nie ma to związku z siłą fizyczną, a wynika z indywidualnych preferencji seniora, który woli, by zajmowała się nim osoba tej samej płci. Nie stwarza to wówczas dyskomfortu związanego chociażby z koniecznością obnażenia się podczas mycia, czy innych czynności pielęgnacyjnych. Oferty pracy zawierają zwyczajowo informację, czy na dane stanowisko poszukiwana jest kobieta, czy mężczyzna.

Zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze wzrasta z roku na rok, ze względu na poprawę jakości życia seniorów i sukcesywnie starzenie się społeczeństwa. Coraz więcej osób w wieku zaawansowanym potrzebuje wykwalifikowanej osoby, która towarzyszyć będzie im w codziennych działaniach, niosąc pomoc i wsparcie. Opiekunka osób starszych jest wówczas opoką we wszelakich czynnościach związanych z funkcjonowaniem: pomaga w ubieraniu się, gotuje, sprząta. A także aktywizuje seniora, organizując mu czas.

Niezwykle ważne jest indywidualne dopasowanie ofert pracy zarówno do potrzeb samych opiekunek osób starszych, jak i do ich podopiecznych. Wzajemne spełnienie oczekiwań jest gwarancją zadowolenia z podjętych działań. Aktualne oferty pracy dla opiekunek zawierają zwyczajowo, prócz podanej lokalizacji zlecenia i stawki finansowej, także informację o wieku, czy stanie zdrowia seniora. Zwróć na to szczególną uwagę podczas wyboru oferty pracy, by mieć pewność, że odpowiada Ci osoba, której opieki się podejmujesz. Upewnij się, że podołasz stawianym przed tobą zadaniom związanym z pełnieniem roli opiekunki w Niemczech.

Ważne kwestie związane z podjęciem pracy jako opiekun osób starszych. Na co warto zwrócić uwagę przeglądając oferty pracy?

  1. W opiece osób starszych kluczową rolę odgrywa stan zdrowia seniora - ustalając szczegóły pracy zawsze dopytaj, czy podopieczny jest samodzielny. Jeśli nie, dowiedz się jakie czynności należy wykonywać, w jakim zakresie potrzebuje on pomocy. Ustal, czy na wyposażeniu w domu jest odpowiedni sprzęt, taki jak na przykład lift, czy materac przeciwodleżynowy.
  2. Pamiętajmy jednak, że ogromne znaczenie ma nie tylko stan zdrowia podopiecznego, ale także osoby sprawującej opiekę. Nie zatajaj własnych chorób, jeśli miałyby one mieć wpływ na pełnione obowiązki. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Opiekunki osoby starszej także mogą przecież zapadać na różne choroby w trakcie pobytu poza granicami kraju. Mogą także dotknąć je dolegliwości związane z niedoleczonymi w przeszłości przypadłościami. Zrób koniecznie pełen pakiet badań przed wyjazdem, by mieć pewność, że jesteś w stanie podjąć pracę w charakterze opiekunki seniora. Ważne jest to, by stan zdrowia pozwalał Ci na pełnienie obowiązków zawartych w wybranych przez Ciebie ofertach pracy. Choroba osoby sprawującej opiekę może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa seniora.
  3. Oferty pracy dla opiekunek zajmujących się osobami starszymi często zawierają także wytyczne mówiące o tym, że osoba zatrudniona zajmie się także prowadzeniem gospodarstwa domowego. Chodzi tutaj zazwyczaj o robienie zakupów, pranie, przygotowywanie posiłków, czyli zajęcia wykonywane na bieżąco w codziennym życiu. Nie wymagają one dodatkowych kwalifikacji, gdyż są to czynności proste, wręcz intuicyjne. Korzystnym byłoby natomiast przygotowanie przed wyjazdem zeszytu z przepisami, lub po prostu zabranie z sobą książki kucharskiej. Warto zaplanować co gotować dla podopiecznych. Dzięki temu będziesz mieć w zanadrzu kilka dodatkowych pomysłów na posiłki podawane w domu podopiecznego. Kuchnia niemiecka nieco różni się od naszej rodzimej. Seniorzy nie zawsze są skorzy do zmian żywieniowych, ale z czasem możesz proponować pewne urozmaicenia, wprowadzając inne potrawy.
  4. Zwróć uwagę nie tylko na treść zawartą w ofertach pracy, ale także na to, kto je opublikował. Podejmij legalną pracę w zaufanej firmie, gdzie odprowadzane są składki zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych . Szczególnie ważne jest zweryfikowanie kwestii ubezpieczenia. Praca wykonywana jest przecież poza granicami kraju, warto więc mieć to na uwadze, w razie nieszczęśliwego wypadku, czy urazu. Można rozważyć także dodatkowe prywatne ubezpieczenie na czas wyjazdu. Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje obecnie taką usługę.
  5. Komfortowe zakwaterowanie ma ogromne znaczenie w kontekście tego, by opiekunka osoby w podeszłym wieku była wypoczęta i mogła należycie wykonywać swoje obowiązki. Do dyspozycji opiekunki często jest pokój z dostępem do Internetu i telewizora. Niekiedy ma ona nawet dla siebie całe piętro w domu podopiecznego. Na naszej stronie internetowej dostępne są tylko sprawdzone oferty pracy, zawierające informacje na temat warunków mieszkaniowych. Zawsze zwracaj na to szczególną uwagę podczas wyboru oferty pracy dla opiekunek, bo godnymi zaufania partnerami do współpracy są te firmy, które podają na wstępie wszelkie szczegółowe informacje dotyczące wyjazdów. Dzięki temu wiesz czego się spodziewać i nic na miejscu Cię nie zaskoczy.
  6. Dobra znajomość języka niemieckiego to komfort pracy opiekunki, ale także ważna kwestia dla podopiecznego. Zatrudniając osobę, która będzie z nim przebywać na co dzień, zyskuje nie tylko pomoc w codziennym funkcjonowaniu, ale także rozmówczynię, która jest w stanie się z nim swobodnie komunikować. Wymagany poziom znajomości języka niemieckiego bywa uzależniony od wielu czynników. Na przykład od stanu zdrowia podopiecznego. Zdarza się bowiem, że osoby w stanie terminalnym, obłożnie chore, nie komunikują się już pełnymi zdaniami. Rodzina podopiecznego nie oczekuje wówczas, by zdolności językowe opiekunki były na poziomie zaawansowanym, gdyż raczej nie będzie dochodzić do rozbudowanego kontaktu słownego.
  7. Przed rozpoczęciem pracy warto zwrócić także uwagę na dodatkowe udogodnienia, dostępne dla osoby podejmującej zatrudnienie. Praca opiekunki to nie tylko działania wewnątrz domu, ale także zakupy, czy niekiedy konieczność przetransportowania podopiecznego do lekarza. Warto więc ustalić, czy do dyspozycji są środki lokomocji takie jak samochód, czy rower. Zwłaszcza jeśli sklep jest oddalony od miejsca zamieszkania, a zakupy leżą w zakresie obowiązków opiekunki. Warto wiedzieć, czy rodzina podopiecznego oczekuje pomocy w tym obszarze życia codziennego. Być może wymagane będzie prawo jazdy. Ustal także, czy możesz używać auta podczas przysługującego Ci czasu wolnego. Być może dzięki temu będziesz w stanie zwiedzić nieco więcej, co stanowiłoby dodatkowy atut wyjazdu do pracy poza granicami kraju.
  8. Temat wynagrodzenia opiekunek osób starszych jest szeroki i uzależniony od wielu czynników. Omawiając z pracodawcą tą kluczową kwestię oferty pracy dla opiekunek, miej na uwadze, że atrakcyjne warunki finansowe zależą od wspomnianej już znajomości języka, czy stanu zdrowia seniora. Znaczenie ma także dotychczasowe doświadczenie w opiece nad osobą starszą. Jak w każdej branży, tak i w opiece, doświadczony pracownik zarabia więcej.

 

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.