Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 3 Opiekunki przeglądają oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 2 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca dla opiekunek w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Typowy dzień opiekunki osób starszych w Niemczech

Zastanawiasz się nad wyjazdem do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Na pewno interesuje Cię zakres Twoich przyszłych obowiązków. Jak wygląda typowy dzień w pracy w opiece nad osobami starszymi? Jakie czynności musi wykonywać opiekunka? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Opieka nad osobami starszymi

Podczas wybierania odpowiedniej oferty pracy w Niemczech, opiekunki szczególną uwagę zwracają na zakres obowiązków na danym zleceniu. Obowiązki każdej opiekunki osób starszych pracującej w Niemczech są zazwyczaj dość podobne, choć w dużej mierze zależą od stanu zdrowia podopiecznego. Opiekun zwykle zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz pomaga podopiecznemu w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie czy mycie się.

Typowy dzień opiekunki

typowy-dzien-opiekunkiTypowy dzień pracy opiekunki osób starszych w Niemczech zwykle rozpoczyna się poranną toaletą, w której trzeba pomóc seniorowi. Samodzielność seniora zależy od jego stanu zdrowia. Czasem wystarczy asystowanie i asekuracja podczas kąpieli, jednak jeśli podopieczny jest osobą leżącą, należy go umyć i ubrać w łóżku. Często do seniora przychodzi Pflegedienst, czyli pielęgniarka z niemieckiej służby zdrowia, która zajmuje się higieną osobistą, rozdzielaniem leków lub zrobieniem zastrzyku.

Następnie przychodzi pora na przygotowanie śniadania i wspólne zjedzenie posiłku. Prawie zawsze do obowiązków opiekunki osób starszych należy także robienie zakupów oraz utrzymanie porządku w domu, dlatego często po wspólnym śniadaniu opiekunka sprząta i robi zakupy. W tym czasie podopieczny np. odpoczywa, czyta lub ogląda telewizję. Około godziny 12:00 lub 13:00 opiekunka przyrządza i podaje obiad. Musi również pamiętać o regularnym podawaniu podopiecznemu odpowiedniej ilości płynów.

Po posiłku (podopieczny czasem wymaga pomocy przy jedzeniu) opiekunka zwykle ma czas wolny, który może wykorzystać w dowolny sposób. W tym czasie senior odpoczywa, śpi lub spędza czas w ulubiony sposób, np. przegląda prasę lub ogląda telewizję. Czasem też odwiedza go rodzina. Około godziny 18:00 lub 19:00 przychodzi czas na przygotowanie kolacji, a następnie pomoc w wieczornej toalecie. Kiedy podopieczny pójdzie spać, opiekunka ma swój wieczorny czas wolny – może wtedy porozmawiać z bliskimi przez telefon lub po prostu odpocząć. Zdarza się, że w nocy senior potrzebuje pomocy, np. w skorzystaniu z toalety.

Opieka seniora wiąże się z powtarzalnością wszystkich codziennych czynności – podopieczni cenią sobie regularny rozkład dnia, który daje im poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku choroby Alzheimera. Zapewnienie regularnego rozkładu dnia czasem przysparza opiekunom trudności, np. gdy senior ma problemy z przesypianiem nocy. W takich i podobnych sytuacjach Opiekunowie ATERIMA MED mogą liczyć na wsparcie swoich Koordynatorów, a w razie potrzeby także na konsultacje z doświadczoną pielęgniarką – Ekspertem Akademii Opiekunek.

Codzienne rytuały w opiece seniora

Poza tym, opiekunka towarzyszy seniorowi podczas wizyt u lekarza, spotkań rodzinnych lub krótkich wyjazdów. Opiekunowie osób starszych ATERIMA MED zajmują się również aktywizacją swoich podopiecznych – chodzą z nimi na spacery, wspólnie grają w gry planszowe, czytają książki lub rozwiązują krzyżówki. Te i bardziej zaawansowane metody aktywizacji seniorów pozytywnie wpływają na ich nastrój oraz stan psychiczny. Sprzyjają także budowaniu relacji pomiędzy Opiekunem a seniorem.

Opiekunka powinna pozostawać w stałym kontakcie z rodziną podopiecznego, aby na bieżąco przekazywać informacje o jego aktualnym stanie. Bardzo dobrym sposobem zbierania informacji o seniorze jest prowadzenie zapisków na temat jego samopoczucia, przyjmowanych leków, wizyt u lekarza lub pojawiających się objawów i dolegliwości. Takie notatki będą dowodem na Twoje profesjonalne podejście do opieki nad seniorem, źródłem informacji dla rodziny oraz punktem odniesienia dla opiekunki, która przyjedzie na zastępstwo.

Czym opiekunka osób starszych się NIE zajmuje?

W Niemczech opiekunom osób starszych zabrania się wykonywania czynności pielęgniarskich, takich jak ingerencja w powłoki skórne, pomiar cukru, podawanie insuliny, wykonywanie zastrzyków oraz rozdzielanie leków. Opieka nad osobami starszymi wiąże się zatem z dopilnowaniem, aby podopieczny codziennie zażywał leki – natomiast ich rozdzieleniem zajmuje się niemiecka pomoc medyczna (czyli Pflegedienst) lub członek rodziny.

Do zadań Opiekuna w ATERIMA MED nie należą prace fizyczne typu sprzątanie powierzchni takich jak garaże, piwnice czy strych, a jedynie utrzymywanie czystości pomieszczeń użytkowanych przez seniora czy Opiekuna. W przypadku wątpliwości lub potrzeby wsparcia, Opiekunowie ATERIMA MED mają możliwość konsultacji ze swoim Koordynatorem.

Źródło wiedzy o podopiecznym

Opiekunki osób starszych ATERIMA MED przed wyjazdem mogą określić swoje preferencje co do wykonywanych czynności na miejscu pracy i planu dnia. W ATERIMA MED wiemy, jak ważne jest, aby osoba wyjeżdżająca do pracy jako Opiekunka miała zawsze pełne i rzetelne informacje. Dlatego też na bieżąco aktualizujemy informacje o stanie zdrowia podopiecznego w regularnych wywiadach z opiekunami przebywającymi na zleceniu, tak aby osoba decydująca się na wyjazd miała komplet informacji.

Jeśli jesteś zainteresowana ofertami pracy w Niemczech, zgłoś się do nas wypełniając formularz!

Nie wiesz od czego zacząć? Wszystkie informacje o tym, jak wyjechać i przejść rekrutację do pracy Opiekunki w Niemczech w ATERIMA MED znajdziesz w naszym artykule.

Dołącz do najlepiej zaopiekowanych Opiekunów!

Aktualne oferty pracy w Niemczech w ATERIMA MED dla opiekunek osób starszych dostępne są na naszej stronie internetowej.

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.