ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Nietrzymanie moczu u osób starszych

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka znacznie większej ilość osób, niżby mogło się wydawać. Szacuje się, że w przypadku polskiego społeczeństwa, może to być nawet 15% populacji kraju. Najczęściej dotyczy ono kobiet, jednak nie należy zapominać, że mężczyźni również mogą zmagać się z tą przypadłością.

Choć jest to schorzenie zaliczane do chorób społecznych i tym samym przewlekłych, to nadal zbyt mało mówi się o nim otwarcie. Osoby, których dotyczy problem nietrzymania moczu często krępują się do tego przyznać, a także sięgnąć po pomoc ze strony lekarza w gabinecie czy opiekuna w domu.

Wczesne rozpoznanie problemu, a także jego stopnia, ma ogromne znaczenie dla leczenia. Także wdrożenie odpowiedniej higieny i zastosowanie dedykowanych artykułów, znaczącą wpływa na komfort życia osoby chorej.

Objawy nietrzymania moczu

Pojęcie nietrzymania moczu oznacza mimowolne oddawanie moczu w ciągu całej doby - bez względu na to, czy śpimy, czy funkcjonujemy za dnia.

Rozróżnia się kilka stopni tego schorzenia biorąc pod uwagę ilość wydalanego moczu:

 • kropelkowe - do 50ml,
 • lekkie - 50-100ml,
 • średnie - 100-200ml,
 • ciężkie - 200-300ml,
 • bardzo ciężkie - powyżej 300ml.

Przyczyny nietrzymania moczu

Istnieje kilka najczęstszych przyczyn występowania problemu nietrzymania moczu. Zalicza się do nich:

 • osłabienie mięśni dna miednicy;
 • zmiany hormonalne;
 • rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn,
 • choroby pęcherza moczowego,
 • infekcje układu moczowego

Osłabienie mięśni dna miednicy ma w przypadku nietrzymania moczu ogromne znaczenie, ponieważ mięśnie te odpowiadają za zaciskanie cewki moczowej, a co za tym idzie - możliwość kontrolowania oddawania moczu.

Zmiany hormonalne, które mogą być przyczyną nietrzymania moczu dotyczą najczęściej menopauzy oraz ogólnego starzenia się organizmu (elastyczność mięśni wraz z wiekiem spada).

W przypadku mężczyzn bardzo ważna jest regularna kontrola lekarska i sprawdzanie stanu prostaty. Przerost prostaty może powodować nie tylko problemy z mimowolnym oddawaniem moczu, ale także zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu.

Bóle w okolicach pęcherza moczowego, podwyższona temperatura, jak i mętność moczu, mogą wskazywać na problemy ze strony pęcherza moczowego. Dzieje się tak, gdyż nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu takie jak  zapalenie pęcherza moczowego, czy infekcje dróg moczowych, mogą prowadzić do problemu nietrzymania moczu.

Rodzaje nietrzymania moczu

Aby określić rodzaj nietrzymania moczy, należy zastanowić się nad okolicznościami w jakich się pojawia oraz z jakimi dodatkowymi objawami się łączy. Na tej podstawie można wyróżnić:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • naglące nietrzymanie moczu,
 • mieszane nietrzymanie moczu,
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia.

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, jak nazwa wskazuje, popuszczanie moczu wywołane jest wysiłkiem. Wyciek moczu wywoływany jest w tym przypadku śmiechem, kaszlem bądź kichaniem. Bezpośrednią przyczyną jego występowania jest wysokie ciśnienie w jamie brzusznej.

Dodatkowo wysiłkowe nietrzymanie moczu dzielimy na trzy rodzaje:

 • I stopień,
 • II stopień,
 • III stopień.

W przypadku pierwszego stopnia do popuszczania moczu dochodzi, gdy kaszlemy lub śmiejemy się jednocześnie stojąc.

W drugim stopniu epizod nietrzymania moczu ma miejsce podczas średniego wysiłku fizycznego (np. przy podnoszeniu czegoś).

Trzeci stopień pojawia się przy minimalnym wysiłku, bez względu na to, czy stoimy, czy leżymy.

Naglące nietrzymanie moczu najczęściej spotykane jest u mężczyzn. Powoduje je nadmierna pobudliwość mięśni pęcherza moczowego, która prowadzi do takich objawów, jak:

 • częstomoczu,
 • nykturii (czyli potrzeby oddawania moczu nocą),
 • parcia naglącego,
 • mimowolnego oddawania moczu, które poprzedza gwałtowna potrzeba oddania go.

Mieszane nietrzymanie moczu, jest połączeniem wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.

Natomiast jeśli do wycieku moczu dochodzi z powodu przepełnienia pęcherza, to mówimy o nietrzymaniu moczu z przepełnienia. Mężczyźni zmagający się z przerostem prostaty często uskarżają się właśnie na ten typ problemów z kontrolowaniem oddawania moczu z uwagi na to, że pojawia się m.in. z powodu przeszkód, które utrudniają jego odpływ.

Leczenie nietrzymania moczu

Jak wiele innych chorób oraz zaburzeń, wcześnie zauważone objawy nietrzymania moczu mogą znacznie ułatwić proces jego leczenia. Warto więc zadbać o regularne wizyty lekarskie.

Lekarz w tym przypadku może zasugerować leczenie zachowawcze, farmakologiczne lub operacyjne.

W zachowawczym leczeniu nietrzymania moczu jedną z najbardziej skutecznych metod są ćwiczenia mięśni Kegla (mięśni dna miednicy). Mięśnie Kegla odpowiadają za zaciskanie się cewki moczowej i możliwość kontrolowania oddawania moczu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy polecane są w dużej mierze kobietom będącym w ciąży lub po porodzie, ale także w okresie menopauzy.

W niektórych przypadkach lekarz zalecić może elektrostymulację mięśni dna miednicy, bowiem wpływa ona na poprawę ich ukrwienia. Metoda bardzo polecana osobom, które nie mogą tych ćwiczeń wykonywać i tym samym samodzielnie walczyć z osłabieniem mięśni dna miednicy.

Duże znaczenie w tym przypadku ma także dieta. Jeśli sytuacja tego wymaga warto zmienić lub poprawić nawyki żywieniowe.

Dobre efekty może przynieść tzw. trening pęcherza. Polega on na opóźnianiu i kontrolowaniu wizyt w toalecie oraz czasu parć. Opróżnianie pęcherza świadomie odkładane w czasie, pomaga w odzyskaniu nad nim kontroli.

W przypadku naglącego typu nietrzymania moczu najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, które pomaga w zmniejszeniu epizodów parć. Wydłuża ono także czas od wystąpienia parcia do konieczności udania się do toalety.

Są jednak takie przypadki, gdzie konieczne jest leczenie chirurgiczne i dotyczy one osób, które wyczerpały już inne warianty leczenia, a nie przyniosły one pożądanego skutku. Zabiegi te dotyczą najczęściej:

 • wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet,
 • mieszanego nietrzymania moczu u kobiet,
 • wysiłkowego nietrzymania moczu u mężczyzn, którzy przeszli zabiegi przerostu gruczołu krokowego,
 • osób, które oprócz problemów z nietrzymaniem moczu cierpią także na inne choroby neurologiczne.

Wyroby chłonne poprawiające komfort życia osób zmagających się z nietrzymaniem moczu

Sam fakt występowania problemu nietrzymania moczu jest dla każdej osoby dotkniętej nim dużym obciążeniem fizycznym, a także psychicznym. Ten wstydliwy dla wielu z nich problem może sprawiać, że rezygnują z uczestnictwa życiu społecznym, które ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania na co dzień.

Z pomocą przychodzą tutaj wyroby chłonne, które znaczącą podnoszą komfort życia osób z nietrzymaniem moczu, pochłaniając płyn oraz chroniąc skórę przed infekcjami. W zależności od potrzeb można wybrać któryś z wariantów:

 • wkładki urologiczne,
 • majtki chłonne,
 • pieluchy anatomiczne,
 • pieluchomajtki dla dorosłych.

Duże możliwości w kontekście leczenia nietrzymania moczu, a także radzenia sobie z jego objawami na co dzień, sprawiają że schorzenie to nie musi wyłączać nikogo z aktywnego życia. Ważne jest, by jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Zamów bezpłatne połączenie →