Praca dla opiekunek w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Nietrzymanie moczu, czyli nerwica pęcherza moczowego

 

Nietrzymanie moczu określane jest też czasami nerwicą pęcherza moczowego. Najczęściej dotyka kobiety w podeszłym wieku. Skąd się bierze i jak sobie radzić z tą kłopotliwą dolegliwością?

Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest osłabienie mięśni dróg moczowych, co powoduje problemy z utrzymaniem moczu w pęcherzu. Najczęściej pojawia się z wiekiem, ale niekiedy dotyka też kobiety po porodzie. Innym powodem są infekcje dróg moczowych, w tym często spotykane u kobiet zapalenie pęcherza moczowego.

Nietrzymanie moczu może pojawić się także w przebiegu innych schorzeń dotykających starsze osoby, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, udar lub uraz mózgu, a także pod wpływem przyjmowanych leków.

Najczęstszą formą choroby jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, kiedy dochodzi do mimowolnego wypływu moczu podczas wysiłku, kaszlu, kichania, a nawet śmiechu. Taką sytuację wywołuje zwiększające się ciśnienie w jamie brzusznej, które powoduje powstanie dodatkowego ucisku na pęcherz. Osłabione drogi moczowe nie są wtedy w stanie utrzymać zgromadzonego płynu. Najbardziej kłopotliwe, zarówno dla chorego, jak i dla opiekuna, jest tzw. stałe nietrzymanie moczu. Jest to sytuacja, w której mocz, mimo że w bardzo małych ilościach, ale wycieka nieustannie.


Jak pomóc osobie mającej problem z nietrzymaniem moczu?

Sposób radzenia sobie z problemem zależy od przyczyny nietrzymania oraz stopnia zaawansowania dolegliwości. Przy słabym i umiarkowanym nietrzymaniu moczu warto zacząć od prostych metod, jak np. unikanie wypijania dużych ilości płynów i wyeliminowanie napojów z kofeiną. Powoduje to mniej intensywną produkcję moczu, dzięki czemu mniej płynu gromadzi się w pęcherzu, więc obniża się też potrzeba jego wydalania. Kolejnym sposobem jest oddawanie moczu o określonej godzinie. Ma to służyć „wytrenowaniu” pęcherza oraz zapobieżeniu mimowolnemu wypływowi moczu.

W przypadku umiarkowanego nietrzymania kobiety i mężczyźni mogą sięgnąć po środki wchłaniające w postaci pieluch lub pieluchomajtek. Obecnie produkowane produkty tego typu mają podkłady żelowe oraz systemy neutralizujące zapachy. Lekarz może zalecić również paniom ćwiczenie mięśni Kegla oraz stosowanie specjalnych wkładek dopochwowych, umieszczanych na zewnątrz cewki moczowej lub wprowadzanych wewnątrz niej. Są zakładane na stałe lub okresowo. Z kolei dla mężczyzn polecane jest stosowanie zacisku Cuninghama, który służy do mechanicznego zamykania cewki moczowej.

W przypadku osób z większym problemem w kontrolowaniu moczu czasem zaleca się założenie stałego lub okresowego cewnika lub specjalnego zbiornika zbierającego mocz. W leczeniu nietrzymania moczu szeroko stosuje się również leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne, jednak te dwie metody wymagają ścisłej współpracy z lekarzem.

Oprac. MP

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.

Kliknij i zadzwoń +48 12 341 15 15