Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 5 Opiekunek przegląda oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 3 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Nietrzymanie moczu, czyli nerwica pęcherza moczowego

Nietrzymanie moczu a nerwica pęcherza moczowego – z takimi hasłami można spotkać się poszukując informacji na temat tego schorzenia, które jest często spotykaną obecnie przypadłością. Szacuje się, że w naszym kraju może cierpieć na nią nawet kilkanaście procent społeczeństwa. Najczęściej spotyka się je u kobiet, choć mężczyźni też się z nim zmagają.

Nerwica pęcherza moczowego nadal jest na tyle wstydliwym schorzeniem, że bardzo rzadko mówi się o nim otwarcie. Z tego samego powodu osoby starsze, których problem dotyka często nie korzystają z pomocy lekarza, by przeciwdziałać jego skutkom.

Warto to zmienić i nauczyć się rozmawiać wprost o schorzeniach układu moczowego po to, by znacząco zwiększyć komfort życia osoby chorej. Życie z nietrzymaniem moczu może być satysfakcjonujące, jeśli tylko odpowiednio o to zadbamy.

nerwica pęcherza moczowego

Nerwica pęcherza moczowego objawy

Głównym i najbardziej uciążliwym objawem nerwicy pęcherza moczowego jest mimowolne oddawanie moczu. Nie można nad nim zapanować i odbywa się także w porze snu.

Nietrzymanie moczu może mieć też różne warianty. Wyróżnia się:

 • kropelkowe - do 50ml,
 • lekkie - 50-100ml,
 • średnie - 100-200ml,
 • ciężkie - 200-300ml,
 • bardzo ciężkie - powyżej 300 ml.

Nerwica pęcherza - przyczyny

Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest osłabienie mięśni dróg moczowych, co powoduje problemy z utrzymaniem moczu w pęcherzu. Najczęściej pojawia się z wiekiem, ale niekiedy dotyka też kobiety po porodzie. Innym powodem są infekcje dróg moczowych, w tym często spotykane u kobiet zapalenie pęcherza moczowego.

Nietrzymanie moczu może pojawić się także w przebiegu innych schorzeń dotykających starsze osoby, takich jak choroba Parkinsona, otępienie alzheimerowskie, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, udar lub uraz mózgu, a także pod wpływem przyjmowanych leków.

Poza tym do często spotykanych przyczyn występowania nerwicy pęcherza należą:

 • zmiany hormonalne;
 • rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn,
 • choroby pęcherza moczowego.

Rodzaje nietrzymania moczu

Objawy nietrzymania moczu mogą mieć różne okoliczności występowania. Do tych podstawowych zalicza się:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • naglące nietrzymanie moczu,
 • mieszane nietrzymanie moczu,
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Najczęstszą formą choroby jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, kiedy dochodzi do mimowolnego wypływu moczu podczas wysiłku, kaszlu, kichania, a nawet śmiechu. Taką sytuację wywołuje zwiększające się ciśnienie w jamie brzusznej, które powoduje powstanie dodatkowego ucisku na pęcherz. Osłabione drogi moczowe nie są wtedy w stanie utrzymać zgromadzonego płynu.

Najbardziej kłopotliwe, zarówno dla chorego, jak i dla opiekuna, jest tzw. stałe nietrzymanie moczu. Jest to sytuacja, w której mocz, mimo że w bardzo małych ilościach, ale wycieka nieustannie.

Gdy problem nerwicy pęcherza moczowego dotyka mężczyzn, to najczęściej jest to naglące nietrzymanie moczu, które wynika z nadmiernej pobudliwości pęcherza. Wykazuje się ono następującymi objawami:

 • częstomoczem,
 • nykturią (czyli potrzebą oddawania moczu nocą),
 • parciem naglącym,
 • mimowolnym oddawaniem moczu, które poprzedza gwałtowna potrzeba oddania go.

Dodatkowo mężczyźni cierpiący na przerost prostaty często mają do czynienia z nietrzymaniem moczu z przepełnienia. Ten typ nietrzymania moczy wynika z pojawienia się przeszkód, które utrudniają oddanie moczu.

Dodatkowo nietrzymanie moczu możemy rozróżnić wg stopni:

 • I stopień,
 • II stopień,
 • III stopień.

W przypadku pierwszego stopnia do epizodu popuszczania moczu dochodzi w momencie kaszlenia lub śmiania się, w pozycji stojącej.

Drugi dotyczy średniego wysiłku fizycznego – na przykład podczas podnoszenia przedmiotów.

Trzeci jest najbardziej uciążliwy i przejawia się w dowolnych sytuacjach. To, czy aktualnie wykonujemy jakąś czynność, stoimy, czy leżymy nie ma znaczenia.

Nerwica pęcherza moczowego leczenie

Kluczowe w leczeniu nerwicy pęcherza moczowego jest tempo działania po zauważaniu objawów choroby. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza – im szybciej zareagujemy i wdrożymy odpowiednie leczenie, tym łatwiej wrócimy do komfortowego życia pomimo niedogodności zdrowotnych.

W przypadku nietrzymania moczu najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze, farmakologiczne lub operacyjne.

Leczenie zachowawcze w dużej mierze opiera się na ćwiczeniach mięśni Kegla (czyli mięśni dna miednicy). Bez prawidłowo działających mięśni Kegla nie może być mowy o prawidłowym zaciskaniu się cewki moczowej i możliwości panowania nad oddawaniem moczu. Ćwiczenia te zaleca się przede wszystkim kobietom w ciąży i po porodzie. Wskazane są także u kobiet w wieku menopauzalnym.

Zdarza się, że konieczne jest leczenie chirurgiczne  nerwicy pęcherza i tyczy się osób, których organizmy nie zareagowały na inne formy leczenia. Leczenie to stosuje się najczęściej w przypadku:

 • wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet,
 • mieszanego nietrzymania moczu u kobiet,
 • wysiłkowego nietrzymania moczu u mężczyzn, którzy przeszli zabieg prostaty,
 • osób, które oprócz problemów z nietrzymaniem moczu mają inne schorzenia neurologiczne.

W przypadku leczenia nerwicy pęcherza moczowego lekarz może zasugerować elektrostymulację mięśni dna miednicy. Ma ona dobry wpływ na ukrwienie tych mięśni i polecana jest w szczególności tym osobom, dla których wykonywanie ćwiczeń jest problematyczne.

Dobre skutki w tym przypadku przynosi tzw. trening pęcherza. Polega on na celowym odwlekaniu wizyty w WC, kontrolowaniu tych wizyt oraz czasu parć. Ćwiczenie to pozytywnie wpływa na możliwość kontrolowania pęcherza.

Nerwica pęcherza leki

Leczenie farmakologiczne najczęściej stosuje się w przypadku naglącego typu nietrzymania moczu. Pomaga ono w zmniejszeniu epizodów parć. Dzięki niemu czas od wystąpienia parcia do konieczności udania się do toalety znacząco się wydłuża.

Parcie na mocz a nerwica

Na rynku jest obecnych wiele wyrobów higienicznych, które w znaczącym stopniu poprawiają komfort życia z nerwicą pęcherza. Osoby zainteresowane mogą wybierać pomiędzy takimi produktami, jak:

 • wkładkami urologicznymi,
 • majtkami chłonnymi,
 • pieluchami anatomicznymi,
 • pieluchomajtkami dla dorosłych.

Obecnie produkowane produkty tego typu mają podkłady żelowe oraz systemy neutralizujące zapachy.

nerwica pęcherza moczowego


Jak pomóc osobie mającej problem z nietrzymaniem moczu?

Sposób radzenia sobie z problemem zależy od przyczyny nietrzymania oraz stopnia zaawansowania dolegliwości.

Przy słabym i umiarkowanym nietrzymaniu moczu warto zacząć od prostych metod, jak np. unikanie wypijania dużych ilości płynów i wyeliminowanie napojów z kofeiną. Powoduje to mniej intensywną produkcję moczu, dzięki czemu mniej płynu gromadzi się w pęcherzu, więc obniża się też potrzeba jego wydalania.

Lekarz może zalecić również stosowanie specjalnych wkładek dopochwowych, umieszczanych na zewnątrz cewki moczowej lub wprowadzanych wewnątrz niej. Są zakładane na stałe lub okresowo. Z kolei dla mężczyzn polecane jest stosowanie zacisku Cuninghama, który służy do mechanicznego zamykania cewki moczowej.

W przypadku osób z większym problemem w kontrolowaniu moczu czasem zaleca się założenie stałego lub okresowego cewnika lub specjalnego zbiornika zbierającego mocz.

Wsparcie osób cierpiących na nerwicę pęcherza moczowego

Ważne jest, by normalizować tematykę nerwicy pęcherza oraz środków higienicznych, które stosuje się w takich przypadkach. Wsparcie psychiczne osób cierpiących na to schorzenie ma dla ogromne znaczenie i pozytywnie wpływa na komfort ich życia.

Etap starości może przynieść różnego rodzaju choroby oraz zaburzenia i nie ma w tym nic wstydliwego. Warto mówić otwarcie o tym, co do tej pory leżały w kręgu tematów tabu i tym samym wpływać na kondycję podopiecznych – nie tylko tę fizyczną a psychiczną także.

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.