Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 9 Opiekunek przegląda oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 4 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Otępienie w chorobie Alzheimera – jak rozpoznać chorobę Alzheimera?

Na wstępie warto zaznaczyć, że motywacją do powstania niniejszego artykułu jest fakt, że choroba Alzheimera (z angielskiego Alzheimers Disease czyli w skrócie „AD”) jest najczęściej diagnozowaną przyczyną otępienia w skali całego świata. Nie sposób więc zbagatelizować tej informacji. Warto więc także uczulić na to, że początkowe objawy występujące u osób zmagających się z tą chorobą mogą być niezauważone przez otoczenie, dlatego zalecana jest czujność w kontekście opieki nas osobą w wieku zaawansowanym.

 Otępienie w chorobie Alzheimera

Wiele osób opiekujących się na co dzień seniorami zadaje  sobie pytanie: jak rozpoznać Alzheimera? Omówimy więc w tym artykule objawy schodzenia, tworząc bazę najważniejszych informacji w pigułce, by otępienie alzheimerowskie stało się tematem znanym Opiekunom. Wiedza jest kluczową kwestią w trosce o podopiecznych.    

Skąd wzięła się nazwa tej choroby? Od nazwiska lekarza, który ją odkrył. Pierwszy w historii opis stworzył właśnie lekarz o nazwisku Alzheimer. Opisał on zaburzenia związane z zapamiętywaniem, występujące u jego pacjentki, która wówczas miała pięćdziesiąt lat. 

W telegraficznym strucie typowe objawy, które można wyszczególnić, to dominujące deficyty funkcji poznawczych. Zwłaszcza w kontekście pamięci. A także zaburzenia zachowania występujące u osoby dotkniętej chorobą oraz problemy z mową. U pacjenta narastają trudności w codziennym funkcjonowaniu i radzeniu sobie z podstawowymi czynnościami, które dotychczas nie stanowiły wyzwania. 

Otępienie w chorobie Alzheimera – co warto wiedzieć na ten temat? 

Istotne jest to, że otępienie nie jest jednostką chorobową samą w sobie. Czym otępienie tak naprawdę jest? Stanem klinicznym, który oznacza nabyte, nieodwracalne i postępujące w czasie pogorszenie w zakresie funkcji poznawczych. Nie można go cofnąć i przywrócić pacjenta do stanu sprzed wystąpienia tego zjawiska. Nagłe otępienie dotyczy głównie pamięci seniora oraz jego procesów językowych. Tyczy się to przede wszystkim problemów z mową oraz kłopotem z myśleniem w zakresie samodecydowania o sobie, podejmowania decyzji, realizowania podstawowych czynności życiowych, takich jak spożywanie posiłków, ubieranie się, przebywanie poza domem. Często dochodzi również do nasilonych zmian nastroju, które negatywnie wpływają na relację z otoczeniem. 

Proces otępienny jest rozciągnięty w czasie. Postronnemu obserwatorowi może wydawać się, że zmiana w zachowaniu danej osoby zaszła bardzo nagle, jednak należy mieć na uwadze, że pacjenci na początku choroby bardzo często nie ujawniają żadnych trudności. Może to mieć związek z bagatelizowaniem przez samego pacjenta objawów, które zaczęły się pojawiać, lub zawstydzeniem wynikającym z ich występowania i zatajaniem tego faktu przed opiekunem i najbliższą rodziną. Na pewnym etapie pojawiają się subiektywnie odczuwalne przez seniora zaburzenia pamięci. W czasie postępowania schorzenia ma miejsce obiektywnie zauważane przez otoczenie łagodne zaburzenie poznawcze. Przez kolejne miesiące, a niekiedy lata znacznie postępują ono i przechodzi w pełnoobjawową fazę, którą określamy mianem otępienia typu alzheimerowskiego. 

Warto być czujnym w zakresie obserwowania swoich bliskich oraz podopiecznych, nad którymi sprawujemy pieczę, by w porę zauważyć zmiany w zachowaniu mające miejsce w sytuacjach codziennych. Przyjmuje się statystycznie, że na świecie żyje nawet od piętnastu do dwudziestu jeden milionów osób z chorobą Alzheimera. W Polsce liczba osób z otępieniem sięga nawet do pięciuset tysięcy, w większości jest to połączone właśnie ze zdiagnozowaniem choroby Alzheimera. Utarło się uważać, że przypadki demencji to każdorazowo także choroba Alzheimera. Nie jest to jednak normą. Warto podkreślić na czym polega różnica w przypadku tych dwóch zjawisk. Demencja to pojęcie ogólne, jest ona zespołem objawów, zaś choroba Alzheimera bywa ich przyczyną, którą bardzo często się diagnozuje. Nie powinno się jednak stawiać znaku równości między nimi. Na bazie badań szacuje się, że liczba osób z otępieniem w 2010 roku wynosiła około 35,6 mln. Do roku 2030 prawdopodobnie wzrośnie co najmniej do 65,7 mln. 

Alzheimer nagłe pogorszenie stanu zdrowia podopiecznego

Alzheimer nagłe pogorszenie stanu zdrowia podopiecznego - jakie są czynniki ryzyka? 

Przyjmuje się, że to wiek jest jednym z głównych i bezspornych czynników ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera. A zatem na ten fakt nie mamy bezpośredniego wpływu, gdyż każdy z nas się starzeje i upływ czasu jest w tym względzie nieubłagalny dla wszystkich. Zachorowalność na chorobę Alzheimera u osób w przedziale wiekowym: 65 – 85 lat podwaja się mniej więcej średnio co pięć lat życia.

Wiek nie jest jednak jedynym czynnikiem ryzyka zachorowania, o którym w swoich opracowaniach naukowych mówią specjaliści badający temat choroby Alzhaimera. Istnieją również potwierdzone w toku badań doniesienia, że czynnikiem ryzyka choroby jest także stwierdzenie przypadków tej choroby w rodzinie wcześniej (gdy choruje ktoś z bliskiej rodziny, na przykład dziadkowie lub rodzice), wówczas przyjmuje się, że ryzyko zachorowania wzrasta aż dwukrotnie.

Co niezwykle ciekawe, na podstawie przeprowadzanych przez wiele lat badań odnośnie czynników ochronnych w chorobie Alzheimera ustalono, że im więcej badany poświęcił w swoim życiu czasu na naukę, tym wolniej rozwijają się u niego objawy, a przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy, niż u tych badanych, którzy swoją edukację zakończyli na wczesnym etapie. Można więc przyjąć, że zdobywanie wiedzy i ciągła praca mózgu, także w późnym wieku, dzięki czytaniu literatury, rozwiązywaniu krzyżówek i stymulowaniu mózgu, może pomóc w uchronieniu się w pewnym stopniu przed chorobą. Mówimy wówczas o tak zwanej „rezerwie poznawczej”.

Uboga aktywność ruchowa, samotne życie, brak kontaktów towarzyskich, unikanie wydarzeń kulturalnych zmuszających do myślenia i poszerzania horyzontów oraz brak więzi rodzinnych wydaje się więc sprzyjać rozwojowi Alzheimera właśnie ze względu na nie pobudzanie mózgu. Bodźce płynące z otoczenia mają więc niebagatelne znaczenie.

W literaturze fachowej omawiającej przypadki zachorowania na chorobę Alzhaimera znaleźć można informacje, że do czynników ryzyka zapadania na to schorzenie zaliczamy również takie choroby jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość oraz depresja. 

Otępienie typu alzheimerowskiego objawy – na co zwrócić szczególną uwagę? 

Badania nad chorobą trwają już wiele lat. Specjalistom znane są więc objawy Alzheimera, które zostały już zweryfikowane przez wielu badaczy. Najbardziej charakterystycznym i często rozpoznawalnym objawem choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci. Głównie dotyczy to zdarzeń bieżących, czyli pamięci, która często jest również określana jako „pamięć świeża”. Jest to niezdolność do zapamiętywania zupełnie nowych informacji, które są kluczowe w codziennych funkcjonowaniu osób. Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Przyjmuje się, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest uszkodzenie hipokampów, czyli struktur mózgowych odpowiedzialnych za utrwalenie bieżących informacji. Zaburzenia tak zwanej „pamięci świeżej” w chorobie Alzheimera, najczęściej są więc zauważane w pierwszej kolejności przez osoby towarzyszące choremu w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ przebywając z nim na co dzień są w stanie zaobserwować zmiany w zachodzeniu seniora. 

Jak rozpoznać chorobę alzheimera? 

Opiekunowie osób starszych najczęściej zgłaszają następujące problemy dotyczące podopiecznych: 

  • Wielokrotne, natarczywe dopytywanie się o informację, którą senior otrzymał już wcześniej. Nieświadomość uzyskania odpowiedzi na zadawanie wciąż te same pytania.
  • Kilkukrotne powtarzanie tych samych czynności pomimo ich wcześniejszej realizacji na przykład odkurzanie kilka razy dziennie mieszkania w okresie, kiedy senior jest jeszcze sprawny i samodzielny.
  • Niepamiętanie o wcześniejszych ustaleniach, przez co senior nie dotrzymuje terminów, nie pojawia się na spotkaniach, a gdy się mu o nich przypomina jest zaskoczony i twierdzi, że rozmowy w tym temacie nigdy się nie odbyły.
  • Mylenie imion i nazwisk znajomych, także członków bliskiej rodziny. Z czasem całkowite nie rozpoznawanie osób.
  • Porzucenie zainteresowań głównie ze względu na niemożność wykonywania konkretnych czynności związanych z realizacją danej pasji.
  • Wycofanie się z wszelakich aktywności.
  • Z czasem nieumiejętność poradzenia sobie ze skomplikowanymi pracami domowymi, dlatego tak ważna jest pomoc opiekunki, która przygotowuje seniorowi posiłki, dba o czystość w domu i stanowi wsparcie w codziennych działaniach związanych z funkcjonowaniem osoby w wieku zaawansowanym.
  • Zaniedbania w wyglądzie na przykład dobieranie do siebie elementów garderoby, które zupełne do siebie nie pasują, lub nie są odpowiednie do obecnie panującej pory roku.
  • Zaniedbania higieniczne przechodzące od zaprzestania czesania włosów, po brud związany z nietrzymaniem moczu i stolca.

Kłopotliwe w opisanych powyżej problemach jest dodatkowo przede wszystkim to, że sam pacjent bardzo często nie zauważa problemu i najczęściej bagatelizuje swoje trudności. W związku z czym nie chce podejmować żadnych działań mających na celu zaradzenie im (jak chociażby umycie się, czy założenie przygotowanych uprzednio przez opiekuna elementów garderoby). Nierzadko gdy pacjent w końcu pojawi się w gabinecie lekarskim celem poddania się diagnozie, zapytany o problem z jakim się zgłasza mówi, że on problemu nie ma, lecz rodzina nalegała by trafił do gabinetu lekarskiego i dlatego tam się znalazł.

Wyszczególnione powyżej w formie podpunktów objawy Alzheimera mogą przypominać zaburzenia depresyjne. Najczęściej jednak są one przejawem typowej dla choroby apatyczności. Warto podkreślić jednak, że dzieje się to z reguły bez odczuwania smutku. Istotnym problemem w rozpoznawaniu Alzheimera jest niemal niezauważony początek choroby, a także zrzucanie zaburzeń pamięci na wiek. Warto zdawać sobie sprawę, że jest to krzywdzącym stereotypem, przez który choroba jest bardzo późno rozpoznawana. Coraz częściej zapadają na nią osoby w różnym, niekoniecznie zaawansowanym wieku. Zespół otępienny alzheimera dotyczy niekiedy osób uznawanych przez społeczeństwo za młode.  

Otępienie typu alzheimerowskiego objawy

Diagnoza: Alzheimer – i co dalej? 

Często opisywanym przez rodziny osób chorych scenariuszem jest przebieg zdarzeń, w którym objawy choroby nie były dostrzeżone. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy seniorowi stale ktoś towarzyszył, w naturalny sposób, niemal bezwiednie pomagając, czy wręcz wyręczając w czynnościach, które stanowiły w danej chwili problem. Jednak nagłe wydarzenia, takie jak poważna infekcja, pobyt członka rodziny w szpitalu, nagły silny stres wywołany nieprzewidzianym zdarzeniem losowym, czy śmierć bliskiej osoby doprowadzają do dekompensacji stanu chorego. Wówczas choroba ujawnia się w pełnym obrazie, co powoduje bardzo często ogromny szok u osób na co dzień towarzyszącym seniorowi, które wcześniej nie zdawały sobie sprawy, że coś poważnego mu dolega.

W sytuacji rozpoznania u pacjenta objawów choroby kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej opieki. Doświadczona opiekunka może znacznie poprawić jakość życia pacjenta. Niestety nie stworzono jeszcze leku na chorobę Alzhaimera i opieka jest jednym z doraźnych sposobów radzenia sobie z zaistniałą sytuacją. To właśnie dlatego w ATERIMA MED tak bardzo cenimy doświadczenie naszych Opiekunów w opiece nad osobami starszymi. Odpowiednia wiedza, obycie, a przede wszystkim także troska o potrzeby seniora, to podstawa dobrej opieki nad podopiecznym z otępieniem. 

Do podopiecznego warto podejść wówczas bez lenku, ze świadomością, że jego zachowanie jest wypadkową wielu czynników takich jak niepokój, zagubienie i lęk wynikający z nie rozpoznawania ani otoczenia, ani osób, które się w nim na co dzień znajdują. Każdy z nas chciałby się przecież w jakiejś formie bronić, gdyby wydawało się nam, że przebywamy stale wśród obcych sobie ludzi. Mając to na uwadze zawsze należy zachowywać spokój, przemawiać do podopiecznego nie podniesionym głosem i regularnie objaśniać mu zasady panujące w domu oraz odpowiadać rzeczowo na pytania, nawet jeśli padają kilkanaście razy w ciągu zaledwie kilu godzin. Opieka nad osobą chorą na Alzhaimera to misja, w której satysfakcja płynie z niesienia pomocy osobie naprawdę bardzo potrzebującej. 

W naszej firmie dzięki współpracy z zespołem fachowych specjalistek z ramienia Akademii Opiekunów dostarczamy Opiekunom podejmującym z nami współpracę niezwykle cennych i praktycznych materiałów, które mogą znacznie ułatwić opiekę nad osobami zmagającymi się z otępieniem. Wszystkich zainteresowanych pracą w charakterze opiekunów osób w wieku zaawansowanym zachęcamy do niezwłocznego kontaktu z ATERIMA MED. Istnieje kilka niezwykle dogodnych form kontaktu. Możesz skontaktować się bezpośrednio z Działem Rekrutacji ATERIMA MED pod numerem telefonu +48 12 341 15 15 lub skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego poniżej. 

Szukasz pracy jako opiekunka w Niemczech?


Zgłoś się do nas - oddzwonimy!

Masz zdjęcie, dyplomy, certyfikaty lub referencje?
Dodaj je teraz, by przyspieszyć rekrutację.

Administratorem Państwa danych osobowych jest ATERIMA Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-644), ul. Puszkarska 7f zarejestrowana pod numerem KRS 0000725474. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych adres e-mail: daneosobowe@grupaaterima.pl.

Dane osobowe przetwarzane są na podstawie Państwa zgody i na potrzeby informowania Państwa o aktualnych ofertach pracy. Wyrażenie zgody będzie się wiązało z przetwarzaniem przez ATERIMA Sp. z o.o. Twoich danych osobowych (w tym wizerunku, jeżeli udostępnisz nam dokumenty ze swoim zdjęciem) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, mail, telefon w tym wiadomości sms. Dane przetwarzane są do czasu wycofania zgody. Wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na legalność przetwarzania danych osobowych przed jej wycofaniem. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do przesyłania Państwu ofert pracy.

Odbiorcami Państwa danych osobowych są: upoważnieni pracownicy administratora; podmioty przetwarzające dane w jego imieniu; podmioty powiązane i współpracujące z ATERIMA Sp. z o.o. (w tym kontrahenci, na rzecz których prowadzone są lub będą procesy rekrutacji oraz podopieczni i koordynatorzy w Niemczech).

Przysługuje Państwu prawo żądania: dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania danych jak również prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. ^zwiń

 

 

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.