Praca dla opiekunek w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Odwodnienie u Seniora – poważne zagrożenie

Odwodnienie to sytuacja, kiedy organizmowi brakuje odpowiedniej ilości wody i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jest to groźny stan, który może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu Podopiecznego!

Piszemy o tym problemie właśnie teraz, ponieważ nadchodzi lato, a wraz z nim wysokie temperatury – wtedy odwodnienia u osób starszych zdarzają się szczególnie często. Nasz ekspert radzi, jak można temu skutecznie zapobiegać.

Kilka faktów:

 • Niedobór płynów może wynikać z niedostatecznej ilości przyjmowanej wody, ale czasem jest skutkiem wzmożonej utraty płynów podczas biegunki, nadmiernego pocenia się lub stosowania leków diuretycznych (moczopędnych).
 • Ryzyko odwodnienia wzrasta w przebiegu niektórych chorób, na przykład cukrzycy.
 • U osób w starszym wieku prawdopodobieństwo wystąpienia odwodnienia jest znacznie większe niż u osób młodych.
 • Z wiekiem mechanizm odczuwania pragnienia słabnie – wielu Seniorów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich organizm potrzebuje większej podaży płynów niż ta, jaką otrzymuje w ciągu dnia. Odwodnienie może pojawić się wówczas niemal niepostrzeżenie.

Najczęstsze przyczyny odwodnienia u osób w wieku podeszłym:

 • Intensywne pocenie się, wraz z którym woda (w postaci potu) jest transportowana na zewnątrz organizmu, np. podczas intensywnego wysiłku, gorączki, podwyższonej temperatury otoczenia
 • Nudności, wymioty
 • Biegunka
 • Zbyt małe ilości przyjmowanych płynów
 • Infekcje układu moczowego

RADY EKSPERTA

Nasz ekspert – Iwona Przybyło

Magister pielęgniarstwa (Uniwersytet Medyczny w Gdańsku), Specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii; terapeuta zajęciowy; prowadzi szkolenia dla pielęgniarek i opiekunów; trener.

Osoby opiekujące się Seniorami powinny jak najszybciej reagować w przypadku, gdy pojawią się objawy sugerujące, że doszło do odwodnienia.

Należą do nich:

 • suche, spierzchnięte wargi,
 • zaburzenia widzenia,
 • zawroty głowy, bóle głowy,
 • zaparcia,
 • ciągłe zmiany odczuwalnej temperatury ciała,
 • możliwe są również omdlenia,
 • infekcje układu moczowego (przy długotrwałym odwodnieniu),
 • spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Dalsze skutki bywają dużo poważniejsze – stały niedobór wody w organizmie, choćby na niewielkim poziomie, zwiększa ryzyko choroby nerek czy choroby wieńcowej, zwłaszcza u osób starszych.

Jak zapobiec odwodnieniu u naszego Podopiecznego?

Rady eksperta:

 • Zadbaj, by Twój Podopieczny wypijał odpowiednią ilość wody lub innych płynów klarownych (herbata ziołowa, słaba herbata czarna, buliony warzywne) – minimum 2 litry łącznie w ciągu dnia!
 • Pamiętaj, by zwiększyć ilość płynów w przypadku gorączki czy biegunki oraz w momencie wystąpienia infekcji układu moczowego.
 • Często osoby starsze nie lubią pić. Problem może się pogłębiać u chorych na demencję, warto wówczas podzielić skrupulatnie porcje wody lub innych płynów klarownych (np. buliony warzywne, herbatki ziołowe np. rumianek, mięta, niezbyt intensywna herbata czarna, niesłodzone kompoty) na mniejsze części. Podopieczny chętniej sięgnie po mniejsze porcje płynów. Wymaga to pracy i systematyczności od Opiekuna, ale efekty są nagrodą za to poświęcenie.
 • U Podopiecznych, którzy nie lubią pić, dobrze sprawdza się podawanie większej ilości owoców i warzyw bogatych w wodę i składniki mineralne oraz odżywcze.
 • W upalne dni, gdy ryzyko odwodnienia znacznie wzrasta, należy szczególnie zadbać o nawodnienie Podopiecznego. Dobrym sposobem będzie przygotowanie sorbetów owocowych oraz podawanie schłodzonych płynów. Pamiętajmy o regularności picia! Na zewnątrz zadbajmy dodatkowo o odpowiednią ochronę – krem z filtrem oraz nakrycie głowy.

Pamiętaj! 

Osoby chorujące na demencję bardzo często zapadają na infekcje układu moczowego. Spowodowane jest to przede wszystkim zmniejszoną ilością przyjmowanych płynów (często niechętnie piją), zmniejszoną aktywnością ruchową oraz obniżoną higieną intymną, jak również inkontynencją (tj. nietrzymaniem moczu, kału).

Pamiętajmy, że odpowiednie nawodnienie przyczynia się do utrzymania dobrego stanu fizycznego i psychicznego jak również zmniejszenia częstotliwości zachorowań na infekcje układu moczowego wśród Seniorów cierpiących na demencję.

Szukasz pracy w opiece w Niemczech?

Wszystkich Kandydatów na Opiekunów zachęcamy do kontaktu już teraz! Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem skontaktuj się ze swoim Koordynatorem lub z Działem Rekrutacji ATERIMA MED pod numerem telefonu +48 12 341 15 15. Możesz również skorzystać z formularza kontaktowego - oddzwonimy!

Aktualne oferty pracy w Niemczech w ATERIMA MED dla opiekunek osób starszych dostępne są na naszej stronie internetowej.

Dołącz do najlepiej zaopiekowanych Opiekunów!

Szukasz pracy jako opiekunka w Niemczech?

Zgłoś się do nas - oddzwonimy!

Masz zdjęcie, dyplomy, certyfikaty lub referencje?
Dodaj je teraz, by przyspieszyć rekrutację.

Dane, które nam przekażesz będą bezpieczne. Ich administratorem będzie ATERIMA Sp. z o.o. oraz ATERIMA Polska Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Krakowie. Będą przetwarzane na podstawie Twojej zgody, w celu przekazywania Ci informacji o ofertach i warunkach zatrudnienia dla opiekunów osób starszych.

W każdej chwili możesz swoją zgodę wycofać, ale wówczas nie będziemy mogli przedstawiać Ci ofert. Masz również prawo dostępu do swoich danych oraz prawo ich poprawiania lub usunięcia.

Odbiorcami danych, które nam przekażesz będą nasi pracownicy oraz zaufani partnerzy (np. podopieczni lub koordynatorzy w Niemczech). Masz pytania? Zapoznaj się z naszą polityką prywatności lub skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. ^zwiń

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.

Zgłoś się do nas - oddzwonimy