Prawidłowe nawodnienie organizmu ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka – zarówno osób starszych, jak i ich opiekunów. Odwodnienie – szczególnie latem – staje się częstym problemem, który niestety bywa bagatelizowany. Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu? Jakie są objawy odwodnienia? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Nie czekaj na pragnienie
Na samym początku warto zdać sobie sprawę, że pragnienie, czyli najpopularniejsza oznaka braku odpowiedniej ilości wody, pojawia się w momencie, kiedy ubytek wody w organizmie wynosi już 2% masy ciała. Może wydawać się to niewielką i niegroźną ilością, jednak dla porównania ubytek wody w wysokości ok. 20% może już prowadzić do ciężkiego odwodnienia i skutkować śmiercią.
Bardzo ważne jest zatem wyrobienie w sobie nawyku regularnego picia wody, nawet, kiedy nie czujesz pragnienia – szczególnie w okresie letnim. Opieka nad osobami starszymi to praca wymagająca dużego zaangażowania i poświęcenia – nie można jednak zapominać o swoim zdrowiu i odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Kto jest bardziej podatny na odwodnienie?
Kolejną ważną informacją jest fakt, że ilość wody w organizmie każdego człowieka zmniejsza się z wiekiem, podobnie jak rozpoznawanie potrzeby uzupełnienia płynów. Wraz z wiekiem wzrasta więc prawdopodobieństwo niedoboru wody w organizmie. Na odwodnienie szczególnie narażeni są opiekunowie, którzy chorują na choroby przewlekłe, np. na cukrzycę lub przyjmują leki moczopędne – dzienną optymalną ilość wody należy wtedy koniecznie skonsultować z lekarzem.
Jakie są objawy odwodnienia?
Najczęstsze objawy odwodnienia organizmu to m.in.:
- bóle głowy,
- osłabienie,
- problemy z koncentracją,
- suche i popękane usta,
- sucha skóra,
- zmniejszona produkcja moczu,
- brak apetytu,
- zapadnięte oczy,
- problemy ze wzrokiem,
- skurcze mięśni.
Duży niedobór wody w organizmie może również prowadzić do poważniejszych konsekwencji, tj. zaburzenia pracy nerek, problemy trawienne, zaparcia, utrata przytomności, podwyższone ciśnienie, zakrzepy krwi, niewydolność serca, a nawet zawał serca. Jak widać, konsekwencje odwodnienia organizmu mogą być bardzo poważne w skutkach.
Jak wyrobić w sobie nawyk uzupełniania płynów?
Objawy odwodnienia mogą być niezauważone lub lekceważone, dlatego najlepszym sposobem na optymalny poziom wody w organizmie jest regularne picie wody, niewielkimi łykami. Pozwoli to zapobiec poważnym problemom ze zdrowiem, szczególnie w okresie letnim. Jak chronić się przed odwodnieniem? Miej pod ręką zawsze szklankę wody lub np. dzbanek wody z cytryną i miętą. Dobrym pomysłem jest również wygodny zakręcany kubek lub bidon.
Nie dopuszczaj do odwodnienia!
Dorosły człowiek powinien dziennie wypić ok. 8 szklanek płynów. Ta liczba jest jednak uzależniona od czynników takich jak:
- tryb życia,
- stan zdrowia,
- temperatura otoczenia,
- aktywność fizyczna,
- dieta.
Pamiętaj, że do dziennego bilansu płynów zaliczamy także soki, napoje, mleko, zupy oraz umiarkowane ilości kawy i herbaty. Napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa i herbata mają właściwości moczopędne, dlatego picie ich w dużych ilościach może prowadzić do odwodnienia. Warto zatem zachować umiar, a uzupełniając płyny sięgać głównie po wodę mineralną.
Nie lubisz pić wody? Dodaj do niej świeżą miętę i owoce, np. cytryny, limonki lub pomarańcze – nabierze wtedy nowego, orzeźwiającego smaku!
Jakie są korzyści z picia wody?
Korzyści jest naprawdę mnóstwo! Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka – transportuje substancje odżywcze, reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny i bardzo dobrze wpływa na układ krwionośny. Jej odpowiednia ilość zapobiega tworzeniu się zakrzepów i reguluje ciśnienie.
Dobrze nawodniony organizm znacznie szybciej regeneruje się po chorobach bądź zabiegach. Woda redukuje też ryzyko wystąpienia demencji, Alzheimera oraz Parkinsona. Wspomaga pamięć i koordynację ruchową. Dodatkowe plusy odpowiedniego nawodnienia to zdrowa i promienna skóra, lepszy metabolizm oraz więcej energii.
Tyle plusów, a wystarczy tylko regularnie dbać o odpowiednią ilość wypitej wody! :)
Prawidłowe nawodnienie jest szczególnie ważne także podczas opieki nad osobą starszą lub niesamodzielną. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule naszego Eksperta „Odwodnienie u seniora – poważne zagrożenie”, który znajdziesz TUTAJ.