ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Niechęć do jedzenia i picia u seniora

W codziennej opiece nad Podopiecznym możemy spotkać się z brakiem apetytu i niechęcią do picia z jego strony. Choć nie jest to problem spotykany u każdej osoby starszej, to gdy się pojawi, trzeba umiejętnie i możliwie szybko zareagować. Dlaczego?

Skutki braku apetytu seniora

Niechęć do spożywania posiłków może skutkować wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi. Jednym z nich może być niedożywienie, które w skrajnym przypadku może prowadzić do śmierci.

Ponadto brak apetytu u osób starszych powoduje, że nie dostarcza się ich organizmom niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin oraz składników mineralnych. Ich niedobory prowadzić mogą do:

 • niedokrwistości,
 • zaburzeń pracy serca,
 • zwiększonej możliwością wystąpienia osteoporozy,
 • pogorszonej odporności,
 • spadków masy ciała,
 • podatności na zmęczenie.

Przyczyny braku łaknienia w starszym wieku

Jeśli w swojej codziennej opiece nad osobą starszą spotkamy się z problemem braku apetytu, warto zastanowić się nad ich przyczyną.

W ciągu całego naszego życia organizm zmienia się. Nie inaczej jest w wieku podeszłym. Jednym z najbardziej istotnych przełomów w tym wieku jest spowolnienie metabolizmu i zmniejszone zapotrzebowanie na kalorie. Poza tym brak łaknienia może być spowodowany:

 • chorobami przewlekłymi,
 • zaburzeniami pracy układu pokarmowego,
 • brakami w uzębieniu lub nieprawidłową higieną jamy ustnej,
 • niekorzystnym wpływem przyjmowanych leków,
 • problemami natury psychicznej.

Znając już podłoże występowania tych problemów, możemy spróbować wpłynąć na chęć spożywania posiłków przez osoby starsze. Jak to zrobić?

Jak pobudzić apetyt u seniora?

W przypadku zaobserwowania braku łaknienia, w pierwszej kolejności trzeba skonsultować się z lekarzem i zbadać, czy któryś z przyjmowanych leków nie działa hamująco na apetyt seniora.

Jeśli podejrzewamy, że za brak apetytu odpowiada stan psychiczny podopiecznego, to nie należy zwlekać z konsultacją u psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry.

Równie dobrym posunięciem w przypadku braku apetytu jest konsultacja z dietetykiem, który pomoże dobrać odpowiednie produkty żywnościowe, względem konkretnych potrzeb osoby w podeszłym wieku.

Jako opiekunowie również możemy wpłynąć na pobudzenie apetytu u seniora. Nie musimy w tym celu posługiwać się specjalistyczną wiedzą, ponieważ istnieją domowe sposoby, które mogą pozytywnie wpłynąć na ten aspekt. Co możemy zrobić? Czym pobudzić apetyt osoby starszej?

 1. Dobierajmy produkty oraz posiłki pod kątem preferencji żywieniowych osoby starszej. Powinna ona jeść to, co lubi, jeśli tylko nie ma wykluczeń spowodowanych problemami zdrowotnymi.
 2. Nadmiar może zaszkodzić. Posiłki powinny mieć odpowiednią dla wieku  i dostosowaną do aktywności kaloryczność. Dania powinny być smaczne. Pamiętajmy jednak, by doprawiać je za pomocą przypraw — unikajmy soli i cukru.
 3. Większość osób starszych chętniej zje mniejsze objętościowo posiłki podawane częściej. Ma to także korzystny wpływ na układ pokarmowy.
 4. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, jednak częste popijanie posiłków w trakcie ich jedzenia, może prowadzić do szybszego uczucia sytości u seniora. Dobrym nawykiem jest podawanie napojów po posiłku lub popijanie w trackie, w bardzo niewielkich ilościach.
 5. Dobrym pomysłem jest wspólne spożywanie posiłków. Szczególnie pomocne jest to w pracy z osobami cierpiącymi na demencję. Mogą one obserwować druga osobą i naśladować jej czynności.
 6. Starajmy się, by posiłki były urozmaicone, kolorowe i jak najmniej przetworzone.
 7. Jeśli osoba starsza ma problemy z gryzieniem, można zastanowić się nad podzieleniem posiłku na mniejsze części np. wagoniki z kanapek, małe pulpeciki  itp.
 8. Aktywność fizyczna również pobudza łaknienie. Warto wprowadzić dostosowane do wieku i możliwości zajęcia ruchowe.

Zadbajmy także, by senior miał regularnie dostarczane witaminy i minerały. W tym celu można zastosować odpowiednie preparaty lub suplementy, jednak robimy to pod czujnym okiem lekarza.

Pamiętajmy, ze wprowadzenie korzystnych nawyków, jak i dbanie o prawidłowe żywienie, to podstawa dla dobrej kondycji psychofizycznej osób starszych.

 

Zamów bezpłatne połączenie →