Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 9 Opiekunek przegląda oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 5 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Niechęć do jedzenia i picia u seniora

W codziennej opiece nad Podopiecznym możemy spotkać się z brakiem apetytu i niechęcią do picia z jego strony. Choć nie jest to problem spotykany u każdej osoby starszej, to gdy się pojawi, trzeba umiejętnie i możliwie szybko zareagować. Dlaczego?

Skutki braku apetytu seniora

Niechęć do spożywania posiłków może skutkować wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi. Jednym z nich może być niedożywienie, które w skrajnym przypadku może prowadzić do śmierci.

Ponadto brak apetytu u osób starszych powoduje, że nie dostarcza się ich organizmom niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin oraz składników mineralnych. Ich niedobory prowadzić mogą do:

 • niedokrwistości,
 • zaburzeń pracy serca,
 • zwiększonej możliwością wystąpienia osteoporozy,
 • pogorszonej odporności,
 • spadków masy ciała,
 • podatności na zmęczenie.

Przyczyny braku łaknienia w starszym wieku

Jeśli w swojej codziennej opiece nad osobą starszą spotkamy się z problemem braku apetytu, warto zastanowić się nad ich przyczyną.

W ciągu całego naszego życia organizm zmienia się. Nie inaczej jest w wieku podeszłym. Jednym z najbardziej istotnych przełomów w tym wieku jest spowolnienie metabolizmu i zmniejszone zapotrzebowanie na kalorie. Poza tym brak łaknienia może być spowodowany:

 • chorobami przewlekłymi,
 • zaburzeniami pracy układu pokarmowego,
 • brakami w uzębieniu lub nieprawidłową higieną jamy ustnej,
 • niekorzystnym wpływem przyjmowanych leków,
 • problemami natury psychicznej.

Znając już podłoże występowania tych problemów, możemy spróbować wpłynąć na chęć spożywania posiłków przez osoby starsze. Jak to zrobić?

Jak pobudzić apetyt u seniora?

W przypadku zaobserwowania braku łaknienia, w pierwszej kolejności trzeba skonsultować się z lekarzem i zbadać, czy któryś z przyjmowanych leków nie działa hamująco na apetyt seniora.

Jeśli podejrzewamy, że za brak apetytu odpowiada stan psychiczny podopiecznego, to nie należy zwlekać z konsultacją u psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry.

Równie dobrym posunięciem w przypadku braku apetytu jest konsultacja z dietetykiem, który pomoże dobrać odpowiednie produkty żywnościowe, względem konkretnych potrzeb osoby w podeszłym wieku.

Jako opiekunowie również możemy wpłynąć na pobudzenie apetytu u seniora. Nie musimy w tym celu posługiwać się specjalistyczną wiedzą, ponieważ istnieją domowe sposoby, które mogą pozytywnie wpłynąć na ten aspekt. Co możemy zrobić? Czym pobudzić apetyt osoby starszej?

 1. Dobierajmy produkty oraz posiłki pod kątem preferencji żywieniowych osoby starszej. Powinna ona jeść to, co lubi, jeśli tylko nie ma wykluczeń spowodowanych problemami zdrowotnymi.
 2. Nadmiar może zaszkodzić. Posiłki powinny mieć odpowiednią dla wieku  i dostosowaną do aktywności kaloryczność. Dania powinny być smaczne. Pamiętajmy jednak, by doprawiać je za pomocą przypraw — unikajmy soli i cukru.
 3. Większość osób starszych chętniej zje mniejsze objętościowo posiłki podawane częściej. Ma to także korzystny wpływ na układ pokarmowy.
 4. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, jednak częste popijanie posiłków w trakcie ich jedzenia, może prowadzić do szybszego uczucia sytości u seniora. Dobrym nawykiem jest podawanie napojów po posiłku lub popijanie w trackie, w bardzo niewielkich ilościach.
 5. Dobrym pomysłem jest wspólne spożywanie posiłków. Szczególnie pomocne jest to w pracy z osobami cierpiącymi na demencję. Mogą one obserwować druga osobą i naśladować jej czynności.
 6. Starajmy się, by posiłki były urozmaicone, kolorowe i jak najmniej przetworzone.
 7. Jeśli osoba starsza ma problemy z gryzieniem, można zastanowić się nad podzieleniem posiłku na mniejsze części np. wagoniki z kanapek, małe pulpeciki  itp.
 8. Aktywność fizyczna również pobudza łaknienie. Warto wprowadzić dostosowane do wieku i możliwości zajęcia ruchowe.

Zadbajmy także, by senior miał regularnie dostarczane witaminy i minerały. W tym celu można zastosować odpowiednie preparaty lub suplementy, jednak robimy to pod czujnym okiem lekarza.

Pamiętajmy, ze wprowadzenie korzystnych nawyków, jak i dbanie o prawidłowe żywienie, to podstawa dla dobrej kondycji psychofizycznej osób starszych.

 

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.