Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 8 Opiekunek przegląda oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 3 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Boże Narodzenie w Niemczech – zwyczaje, które warto znać

Jarmarki, choinka, kalendarze adwentowe, grzane wino i pieczone kiełbaski na wigilijnym stole – to typowe elementy Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech. Zwyczaje świąteczne mogą się jednak różnić w zależności od regionu. Jak wygląda Boże Narodzenie w Niemczech? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej. 

Adwent – Advent

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech poprzedzają przygotowania do nich i zaczynają się wcześniej niż w Polsce. Już pod koniec października można spotkać świąteczne produkty w sklepach. Adwent w Niemczech charakteryzuje się przystrojonymi za pomocą lampek domami i tradycyjnymi wieńcami ze świecami. W tym okresie dzieci otrzymują kalendarze adwentowe w kształcie domków z 24 okienkami, w których znajdują się czekoladki, ale dostępne są też kalendarze z herbatą, a nawet perfumami. 

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech są bardzo ciekawe i odnoszą się nie tylko do świątecznego wystroju czy samej kolacji wigilijnej. Klimat tych szczególnych dni daje się odczuć także poza domostwami – na ulicznych jarmarkach bożonarodzeniowych.

święta bożego narodzenia w Niemczech i ich zwyczaje

Jarmarki bożonarodzeniowe – Weihnachtsmärkte

Jarmarki bożonarodzeniowe są uwielbiane przez Niemców i cieszą się również sympatią turystów z całego świata. U naszych zachodnich sąsiadów organizuje się około 150 jarmarków świątecznych, które rozpoczynają się na początku adwentu i kończą przed lub tuż po Bożym Narodzeniu. Podczas spaceru między straganami można kupić świąteczne ozdoby i spróbować tradycyjnych potraw. Obowiązkowo trzeba napić się grzanego wina z korzennymi przyprawami i pomarańczami. To właśnie na jarmarkach można poczuć prawdziwą magię Świąt w wydaniu niemieckim. Jarmarki świąteczne są organizowane praktycznie w każdym większym mieście. Do najciekawszych należą: Jarmark Struclowy w Dreźnie, Jarmark Dzieciątka Jezus w Monachium, Jarmark Skrzatów na Starym Rynku w Kolonii, Jarmark Dzieciątka Jezus w Norymberdze, ale znajdziemy je też np. w Augsburgu, Stuttgarcie, Dortmundzie.

Jak Niemcy obchodzą święta Bożego Narodzenia?

Ciężko mówić o obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia, jeśli nie towarzyszy temu błysk ozdób choinkowych, jak i zieleń drzewka. Nie wszyscy też wiedzą, że zwyczaj ubierania choinki w Europie zapoczątkowali właśnie Niemcy.

Jeśli chodzi o wystrój choinki, to jest on wizualnie zbliżony do tego, który mamy w Polsce. Niemcy darzą sympatią wszelkie świecidełka, łańcuchy czy pierniki. Kolorystycznie często stawiają na tradycyjne barwy bożonarodzeniowe (tj. biały, czerwony i złoty) i często są to te same odcienie każdego roku (bo tak wynika z tradycji danej rodziny).

Wielu naszych zachodnich sąsiadów przykłada także wagę do przystrojenia swoich okien na czas Bożego Narodzenia. Najczęściej dekorują je za pomocą światełek, ozdób z papieru i kalendarzy adwentowych, które stoją w tam w ekspozycji.

tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Wigilia – Heiligabend 

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech sugerują, by potrawy na wigilijnym stole były raczej skromne, z uwagi na uroczysty charakter obiadu w tym dniu. Wigilia w Niemczech to 9 dań, które znajdziemy na stole – m.in. sałatkę ziemniaczaną, potrawy z kiszonej kapusty i pieczone kiełbaski. Dla dzieci przygotowuje się talerz ze smakołykami – orzechami, owocami i słodkościami. Tradycje wigilijne w Niemczech nie zakładają poszczenia w dzień Wigili, łamania się opłatkiem podczas składania życzeń i zostawiania dodatkowego miejsca dla wędrowca. Nie wkłada się też sianka pod obrus, ale pod talerzami możemy się spodziewać monet, które zgodnie ze zwyczajem mają zapewnić dobrobyt. Co ciekawe, prezenty stawia się na stole, zamiast chować je pod choinką. Wśród podarków najczęściej można się spotkać ze słodyczami, zabawkami, owocami i orzechami. Wśród zwyczajów, które odróżniają Niemcy od Polski jest fakt, że w Niemczech nie ma pasterki o północy. Wierzący Niemcy udają się do kościołów po południu.

Boże Narodzenie – Weihnachten 

W pierwszy dzień Świąt na stołach pojawiają się wystawne dania, np. pieczona gęś nadziewana jabłkami lub kasztanami podana z sosem i ziemniakami, pieczone kiełbasy i dziczyzna oraz dania na bazie kapusty – kiszonej i świeżej. W Niemczech na Święta przygotowuje się także specjalne słodkości. Najsłynniejsza z nich to Weihnachtsstollen, czyli strucla nadziewana bakaliami, głównie rodzynkami. Piecze się także pierniczki – Lebkuchen lub Pfefferkuchen. Ich podstawą jest miód oraz aromatyczne przyprawy – imbir, kardamon, cynamon, goździki i anyż. Niemcy nie wyobrażają sobie, żeby świąteczne pierniczki jeść w innych okolicznościach niż w Boże Narodzenie.

W czasie Świąt nie może także zabraknąć aromatycznego, grzanego wina z korzennymi przyprawami – Glühwein. Znakomicie dopełnia ono bożonarodzeniowy klimat swoim zapachem i otula ciepłem w zimowe wieczory.

adwent i wigilia w Niemczech

Święty Mikołaj – heilige Nikolaus

Do niemieckich dzieci Święty Mikołaj przychodzi dwukrotnie. Pierwszy raz odwiedza je 6 grudnia i jest uosobieniem biskupa Mikołaja (heilige Nikolaus). Ponownie Święty Mikołaj przybywa 25 grudnia, ale tutaj sprawa nieco się komplikuje. W środkowych i wschodnich Niemczech w Wigilię przychodzi Świąteczny Gość (Weihnachtsmann), który wygląda, niczym Mikołaj z Laponii – ma długą siwą brodę, czerwony płaszcz i czerwoną czapkę z pomponem. Natomiast w zachodnich i południowych Niemczech prezenty przynosi Dzieciątko Jezus (Christkind) tak jak na Śląsku. 

Co ciekawe, tradycje Bożego Narodzenia w Niemczech zakładają też obecność postaci zgoła odmiennej w stosunku do kochanego przez wszystkich, Świętego Mikołaja.

Noc Krampusa

W wierzeniach rodem z austriacko-bawarskiego folkloru pojawia się bardzo specyficzna postać, mianowicie kozła o demonicznej naturze – Krampusa. Przybywa on w noc przesilenia zimowego, by nie tylko ukarać niegrzeczne dzieci, ale też oczyścić świat ze zła. W wielu rejonach Niemiec i Austrii odbywają się wtedy tematyczne parady, w których ludzie przebierają się za różne, demoniczne postacie, a wszystko to dzieje się przy akompaniamencie muzyki i pokazów sztucznych ogni.

Przeczytaj również:

Święta Wielkanocne na terenie Niemiec – zwyczaje i tradycje niemieckie.

Dlaczego Opiekunowie polecają ATERIMA MED?

Ile zarabia opiekunka osób starszych w niemczech?

Jakie są zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech?

Tradycje Bożego Narodzenia w Niemczech to nie tylko element kulinarny. Oprócz wspomnianych już parad, czy jarmarków bożonarodzeniowych, ceni się tu także kolędowanie. Dźwięki kolęd da się usłyszeć w tym okresie niemal w każdym zakamarku – począwszy od sklepów i ulic, a kończąc na przygotowaniach posiłków w domowym zaciszu.

Tradycje bożego narodzenia w Niemczech

Czy wiesz, że:

  • Choinka, kalendarz adwentowy, wieniec adwentowy, jarmarki świąteczne – wszystkie te rzeczy pochodzą z tradycji niemieckiej i stamtąd właśnie przybyły do Polski.
  • Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy jest organizowany w Saksonii od 1434 roku.
  • Ciekawą niemiecką tradycją związaną z choinką jest wieszanie na niej… bombki w kształcie ogórka. Osoba, która znajdzie ją jako pierwsza, otrzymuje dodatkowy prezent.
  • „Cicha noc”, czyli jedna z najbardziej znanych na całym świecie kolęd, została napisana w języku niemieckim przez Franza Xaviera Grubera. Do tej pory przetłumaczono ją na ponad 300 języków.

Jeśli chcesz poćwiczyć słownictwo w języku niemieckim związane z adwentem – skorzystaj z lekcji z Basią, którą znajdziesz na naszej stronie tutaj.

Co roku szczególnie doceniamy Kandydatów, którzy decydują się na pracę w okresie świątecznym. Wyjeżdżając w grudniu można zarobić dodatkowy BONUS. Zapewniamy wygodną rekrutację bez wychodzenia z domu i przejazd busem z adresu pod adres.

Wyjazd świąteczny w charakterze opiekunki osób starszych to świetna okazja do tego, by dowiedzieć się, jakie są zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech i porównać je z polskimi. Dodatkowo, jeśli podopieczny i jego rodzina wyrażają taką chęć, można przyrządzić z tej okazji, któreś z typowo polskich, wigilijnych dań.

Wszak podróże (także te kulinarne) bardzo nas ubogacają, sprawiając że poszerzamy swoje horyzonty i zacieśniamy relacje z sąsiadami zza zachodniej granicy.

Szukasz pracy jako opiekunka w Niemczech?


Zgłoś się do nas - oddzwonimy!

Masz zdjęcie, dyplomy, certyfikaty lub referencje?
Dodaj je teraz, by przyspieszyć rekrutację.

Administratorem Państwa danych osobowych jest ATERIMA Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-644), ul. Puszkarska 7f zarejestrowana pod numerem KRS 0000725474. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych adres e-mail: daneosobowe@grupaaterima.pl.

Dane osobowe przetwarzane są na podstawie Państwa zgody i na potrzeby informowania Państwa o aktualnych ofertach pracy. Wyrażenie zgody będzie się wiązało z przetwarzaniem przez ATERIMA Sp. z o.o. Twoich danych osobowych (w tym wizerunku, jeżeli udostępnisz nam dokumenty ze swoim zdjęciem) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, mail, telefon w tym wiadomości sms. Dane przetwarzane są do czasu wycofania zgody. Wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na legalność przetwarzania danych osobowych przed jej wycofaniem. Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do przesyłania Państwu ofert pracy.

Odbiorcami Państwa danych osobowych są: upoważnieni pracownicy administratora; podmioty przetwarzające dane w jego imieniu; podmioty powiązane i współpracujące z ATERIMA Sp. z o.o. (w tym kontrahenci, na rzecz których prowadzone są lub będą procesy rekrutacji oraz podopieczni i koordynatorzy w Niemczech).

Przysługuje Państwu prawo żądania: dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania danych jak również prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. ^zwiń
Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.