Praca dla opiekunek w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Pan Otto „wędruje” wieczorem po domu, jakby czegoś szukał

Podopieczny „wędruje” po domu niemal całe noce. Tak zaczęła rozmowę Pani Krysia – opiekunka seniora cierpiącego na demencję. „Pan Otto czegoś szuka, ale nie jest w stanie powiedzieć, o co chodzi. Chodzę za nim i próbuję mu pomóc, ale mi się nie udaje. W końcu pomyślałam, że skorzystam ze wsparcia i postanowiłam zadzwonić” – dodała po chwili.

O tym, że podopieczni „wędrują” słyszę od opiekunów bardzo często. Z punktu widzenia opiekuna, to bardzo uciążliwa sytuacja :(

Zanim przejdę do mojej porady, wyjaśnię, czym tak naprawdę jest „wędrowanie”. To, czego doświadcza Pan Otto, fachowo nazywa się zespołem zachodzącego słońca, który objawia się gorszym nastrojem – podopieczni są niespokojni, roztargnieni, krzyczą. Osoby, cierpiące na demencję gorzej reagują na mniejszą ilość promieni słonecznych. Dzieje się tak dlatego, że ze względu na chorobę, postrzegają rzeczywistość inaczej niż my. Zdrowi ludzie, gdy robi się ciemniej, po prostu zapalają światło i funkcjonują bez problemu. Osoba z demencją może odbierać zmierzch jako całkowitą ciemność. 

Prawdopodobnie Pan Otto „wędruje”, ponieważ nie czuje się komfortowo i czegoś mu brakuje – tak naprawdę niczego nie szuka. Co Pani Krysia może zrobić w takiej sytuacji? Poradziłam jej, żeby starała się zbudować poczucie bezpieczeństwa. Jeśli to możliwe musi uspokoić podopiecznego, np. może zaprowadzić go do jego ulubionego pokoju. Warto też postarać się o zredukowanie hałasu i nieporządku w pomieszczeniu. Kolejna sprawa to zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Pani Krysia powinna zapalić światło, nawet jeśli wydaje jej się, że w pomieszczeniu jest jasno. Niestety objawy będą narastać, gdy podopieczny nie będzie widział, gdzie się znajduje. Dobre oświetlenie może zdziałać naprawdę wiele! :)

Co ważne – jeśli nie zadbamy o poczucie bezpieczeństwa, zachowanie podopiecznego może przerodzić się w agresję.

Dobrze, że Pani Krysia odważyła się i zadzwoniła do mnie z tym problemem :) Po moich wyjaśnieniach lepiej rozumie zachowanie swojego podopiecznego. Dzięki temu może go uważniej obserwować. Gdy zauważy pierwsze oznaki niepokoju u seniora, może szybciej zareagować.

Zachęcam Was też do przeczytania mojego artykułu na stronie Akademii Opiekunów pt. „Znajdź mnie tam, gdzie ja jestem. O wędrowaniu  osób z demencją”, gdzie piszę więcej o tym zjawisku. 

porada_3

Czy Wasi podopieczni „wędrują” wieczorami? Jak sobie z tym radzicie? Napiszcie w komentarzu! :)

Przypominam, że codziennie od poniedziałku do piątku można do mnie zadzwonić po poradę. Numer telefonu znajdziecie w Liście wyjazdowym, a więcej o dyżurze pielęgniarskim przeczytacie TUTAJ.

Pozdrawiam Was ciepło!

Iwonka Przybyło

 

O autorce

Pielęgniarka Iwona Przybyło
Pielęgniarka Iwona Przybyło
O autorce
Pielęgniarka Iwona Przybyło
Nazywam się Iwona Przybyło, jestem pielęgniarką i Kierownikiem Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów. Każdego dnia podczas dyżurów pielęgniarskich wspieram Opiekunów ATERIMA MED. Na co dzień pracuję również w szpitalu. czytaj więcej »

O autorce

Pielęgniarka Iwona Przybyło
Pielęgniarka Iwona Przybyło
O autorce
Pielęgniarka Iwona Przybyło
Nazywam się Iwona Przybyło, jestem pielęgniarką i Kierownikiem Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów. Każdego dnia podczas dyżurów pielęgniarskich wspieram Opiekunów ATERIMA MED. Na co dzień pracuję również w szpitalu. czytaj więcej »

Najpopularniejsze wpisy

Plecy opiekuna w potrzebie! Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?
„W krzyżu mnie rwie”, „Pani Iwonko, plecy mi wysiadają” – powtarzała Pani Regina. Problem z bólem pleców to poważna sprawa. Gdy boli, opiekunka nie może wywiązywać się z obowiązków. A co najważniejsze – cierpi na tym jej zdrowie. Dziś podzielę się z Wami wskazówkami, jak zadbać o swoje plecy. więcej »
2019-12-18
Senior siada przed talerzem z posiłkiem i nie chce jeść. Co zrobić?
„Pani Iwonko, co mam robić, kiedy mój senior w ogóle nie chce jeść?” – usłyszałam w słuchawce telefonu. Po głosie poznałam, że Pani Ania była bardzo zmartwiona. więcej »
2018-11-09
Podopieczny z demencją chodzi za opiekunem krok w krok. Co zrobić?
„Seniorka wszędzie za mną chodzi jak cień. Denerwuje się, gdy pójdę na chwilę do łazienki” – opowiadała Pani Bożenka. Opiekunka zajmuje się 84-letnią panią Agnes. Zachowanie podopiecznej jest dla opiekunki uciążliwie. Czy można temu jakoś zaradzić? więcej »
2019-07-18

Dodaj komentarz

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.

Kliknij i zadzwoń +48 12 341 15 15