Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 5 Opiekunek przegląda oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 3 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Senior siada przed talerzem z posiłkiem i nie chce jeść. Co zrobić?

„Pani Iwonko, co mam robić, kiedy mój senior w ogóle nie chce jeść?” – usłyszałam w słuchawce telefonu. Po głosie poznałam, że Pani Ania była bardzo zmartwiona. Pan Klaus – podopieczny pani Ani – ma 85 lat i choruje na demencję. Senior porusza się samodzielnie i przychodzi do kuchni na posiłki. Siada przy stole, na którym stoi ciepły obiad. Aromat zupy roznosi się po całym pomieszczeniu, aż kiszki marsza grają. Niestety Pan Klaus tego nie zauważa. Pani Ania stara się go zachęcić do jedzenia. Mówi: „Panie Klausie proszę jeść, obiad jest gotowy” albo „Panie Klausie, zrobiłam pana ulubioną zupę z soczewicy, proszę spróbować”. Mimo zachęceń – podopieczny wciąż nie chce jeść :(

To bardzo trudna sytuacja, zarówno dla Pana Klausa, jak i dla Pani Ani, która się nim opiekuje. Dlaczego Pan Klaus nie chce jeść? Czy nie ma apetytu? Czy mu nie smakuje? Nic dziwnego, że takie pytania pojawiły się w głowie opiekunki.

Wyjaśniłam Pani Ani, że mózg osoby z demencją jest niewydolny. Pan Klaus być może nie widzi, że stoi przed nim talerz z jedzeniem, bo ma zawężone pole widzenia. Choć Pani Ania – jak mi powiedziała – używa pachnących przypraw, podopieczny być może nie czuje ich zapachu. A jeśli go czuje – nie wiąże go z potrzebą zjedzenia posiłku. Przyczyn tego, że pan Klaus nie je może być więcej. Być może nie rozpoznaje sztućców. Nie zaczyna jeść, bo wstydzi się, że zrobi coś źle. Możliwe też, że już nie wie, co to w ogóle znaczy jeść – ze względu na demencję, trudno mu będzie nauczyć się tego na nowo.

Poradziłam Pani Ani kilka sposobów, które mogą pomóc podopiecznemu w jedzeniu. Pomyślałam, że mogą się one przydać innym opiekunom i postanowiłam się z nimi podzielić również tutaj z Wami :)

Jeśli przydarzy nam się podobna sytuacja – wysuńmy talerz z posiłkiem bardziej do przodu, żeby podopieczny mógł go zobaczyć. Starajmy się też stosować zasadę kontrastów – jeśli talerz jest jasny, postawmy go na podkładce np. czerwonej, żeby nie zlewał się z białym stołem lub obrusem. Pomóżmy też podopiecznemu rozpocząć czynność np. za pomocą chwytu „ręka pod rękę” – podopieczny trzyma łyżkę samodzielnie, a dłoń opiekuna znajduje się pod jego dłonią. Dzięki temu opiekun asystuje podopiecznemu w posiłku – nie karmi go nachalnie. Ograniczmy też liczbę sztućców. Wystarczy, że podamy do posiłku tylko łyżkę lub widelec bez noża. Pamiętajmy wtedy o tym, żeby
odpowiednio rozdrobnić pokarm.

Po trzech dniach Pani Ania dała mi znać, że wypróbowała moje sposoby. Najbardziej pomocna okazała się zasada kontrastu i pomoc z rozpoczęciem czynności. Pan Klaus znowu cieszy się z posiłków i zjada swoją ulubioną zupę z soczewicy :)

A jak Wy radzicie sobie z podobnymi sytuacjami? Napiszcie w komentarzu!

Mój dyżur pielęgniarski odbywa się od poniedziałku do piątku. Zachęcam Was do dzwonienia – numer znajdziecie w Liście wyjazdowym :) Więcej o dyżurze przeczytacie TUTAJ.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Iwonka Przybyło

O autorce

Pielęgniarka Iwona Przybyło
Pielęgniarka Iwona Przybyło
O autorce
Pielęgniarka Iwona Przybyło
Nazywam się Iwona Przybyło, jestem pielęgniarką i Kierownikiem Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów. Każdego dnia podczas dyżurów pielęgniarskich wspieram Opiekunów ATERIMA MED. Na co dzień pracuję również w szpitalu. czytaj więcej »

O autorce

Pielęgniarka Iwona Przybyło
Pielęgniarka Iwona Przybyło
O autorce
Pielęgniarka Iwona Przybyło
Nazywam się Iwona Przybyło, jestem pielęgniarką i Kierownikiem Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów. Każdego dnia podczas dyżurów pielęgniarskich wspieram Opiekunów ATERIMA MED. Na co dzień pracuję również w szpitalu. czytaj więcej »

Najpopularniejsze wpisy

Plecy opiekuna w potrzebie! Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?
„W krzyżu mnie rwie”, „Pani Iwonko, plecy mi wysiadają” – powtarzała Pani Regina. Problem z bólem pleców to poważna sprawa. Gdy boli, opiekunka nie może wywiązywać się z obowiązków. A co najważniejsze – cierpi na tym jej zdrowie. Dziś podzielę się z Wami wskazówkami, jak zadbać o swoje plecy. więcej »
2021-12-20
Senior siada przed talerzem z posiłkiem i nie chce jeść. Co zrobić?
„Pani Iwonko, co mam robić, kiedy mój senior w ogóle nie chce jeść?” – usłyszałam w słuchawce telefonu. Po głosie poznałam, że Pani Ania była bardzo zmartwiona. więcej »
2019-10-21
Podopieczny z demencją chodzi za opiekunem krok w krok. Co zrobić?
„Seniorka wszędzie za mną chodzi jak cień. Denerwuje się, gdy pójdę na chwilę do łazienki” – opowiadała Pani Bożenka. Opiekunka zajmuje się 84-letnią panią Agnes. Zachowanie podopiecznej jest dla opiekunki uciążliwie. Czy można temu jakoś zaradzić? więcej »
2021-05-17

Dodaj komentarz

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.