Dolegliwości i bóle pleców są poważnym problemem wśród opiekunów osób starszych. Z naszego własnego doświadczenia wiemy, że szczególnie ważna jest znajomość zasad prawidłowego transferu czyli przemieszczania, podnoszenia oraz zmiany pozycji Podopiecznych (w łazience, z łóżka na wózek inwalidzki itp.).
Wykonywanie transferu Podopiecznych niezgodnie z przyjętymi standardami może stanowić poważne zagrożenie dla Opiekunów, dlatego gorąco polecamy zapamiętanie poniższych informacji i rad zebranych przez naszego eksperta.
Kilka faktów:
- Najczęstsze dolegliwości związane z niewłaściwym wykonywaniem transferu to: lumbago, bóle kręgosłupa, nadwyrężenie barków, wypadanie dysku, zapalenie wiązadeł (w łokciu i nadgarstku) oraz bóle szyi.
- Często problemy z kręgosłupem potęguje wadliwa postawa, nadwaga i słaba kondycja Opiekuna.
- Konieczność transferu pojawia się najczęściej w przypadku Podopiecznych leżących lub z niedowładem kończyn.
- Często niedołężność Podopiecznych związana z chorobami, na jakie cierpią, dodatkowo utrudnia transfer – chodzi tu m. in. o Seniorów z chorobami otępiennymi, a także niedosłyszących i niedowidzących.
- W wielu przypadkach do transferu konieczny jest specjalistyczny sprzęt i materiały pomocnicze: prześcieradła z tkanin ślizgowych, pasy ergonomiczne, obracane podstawki pod stopy, trapezy umieszczane nad łóżkiem itp.
- Bolesnych urazów można zazwyczaj uniknąć – wystarczy nauczyć się podstaw bezpiecznego transferu.
Przeczytaj również:
Ile trwa ostatni etap choroby alzheimera?
Jak szybko postępuje choroba Parkinsona?
Otępienie w chorobie alzheimera - jak rozpoznać?
RADY EKSPERTA
Jak bezpiecznie wykonywać transfer Podopiecznego?
Nasz ekspert – Iwona Przybyło
Magister pielęgniarstwa (Uniwersytet Medyczny w Gdańsku), specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii; terapeuta zajęciowy; prowadzi szkolenia dla pielęgniarek i opiekunów; trener.
- Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności związanych z transferem Podopiecznego Opiekun powinien ustawić się jak najbliżej Seniora. Bardzo ważna jest swoboda zmiany pozycji na maksymalnie komfortową np. klękając czy kucając.
- Opiekun powinien unikać przy transferze przyjmowania niewygodnych pozycji i nienaturalnego napinania ciała, np. pochylania się nad łóżkiem, klękania lub skręcania tułowia przy podnoszeniu czy zmianie pozycji Podopiecznego.
- Przed rozpoczęciem transferu należy zawsze poinformować Podopiecznego, co Opiekun chce teraz zrobić oraz zachęcić go do współpracy.
- Podczas transferu należy stosować mocny, stabilny chwyt.
- Opiekun powinien uprzątnąć najbliższe otoczenie przed transferem – łatwo się poślizgnąć na śliskiej podłodze czy potknąć, gdy pod nogami leżą rozrzucone kapcie czy sprzęt.
- Podopiecznych nie należy podnosić w taki sam sposób jak ciężkich ładunków – nie zawsze mają tutaj zastosowanie zasady bezpiecznego podnoszenia, każdy człowiek wymaga indywidualnego podejścia.
- Opiekun w pracy powinien nosić odpowiednie, wygodne obuwie oraz odzież.
- Pamiętać należy o odpowiedniej postawie:
- nogi ugięte w kolanach
- nogi lekko w rozkroku
- jedna noga wysunięta lekko do przodu w celu zwiększenia podstawy oparcia
- łóżko Podopiecznego powinno znajdować się na wysokości miednicy Opiekuna. - Bardzo ważne jest włączanie Podopiecznego w pomoc podczas transferu, oczywiście na miarę jego możliwości. Zachęcam do przyjęcia podejścia wspierającego a nie wyręczającego. Bardzo często sami Podopieczni czują się skrepowani i wręcz chcą pomóc – musimy tylko zauważyć ich chęci i odpowiedzieć na ich potrzeby.
Więcej informacji o bezpiecznym transferze, porady jak korzystać ze sprzętu, konkretne wskazówki na temat prawidłowej postawy i chwytów oraz przykłady ćwiczeń rozciągająco-wzmacniających dla Opiekunów znajdziecie w tym poradniku, który bardzo polecamy.
Pamiętaj!
Jeśli w Twoim miejscu pracy brakuje potrzebnych materiałów pomocniczych albo sprzętu koniecznego do transferu Podopiecznego – zgłoś to Koordynatorowi ATERIMA MED. Postaramy się pomóc!