Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 9 Opiekunek przegląda oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 4 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Opieka nad osobami starszymi – podstawy pierwszej pomocy

Opieka nad osobami starszymi wymaga od Opiekunki opanowania i odpowiedzialności – zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Znajomość podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej to obowiązek każdego Opiekuna. Dzięki temu możesz uratować komuś życie.

Spokój i opanowanie przede wszystkim

Podstawy pierwszej pomocy to dość proste działania, których może nauczyć się każdy. W przypadku niespodziewanej sytuacji – np. utraty przytomności podopiecznego – bardzo ważne jest, aby mimo strachu Opiekunka osób starszych zachowała spokój i opanowanie. Pamiętaj, że udzielając pomocy przedmedycznej zwiększasz szansę poszkodowanego na przeżycie.

Każda minuta na wagę złota!

podstawy-pierwszej-pomocyKażda Opiekunka osób starszych powinna mieć świadomość aktualnego stanu zdrowia swojego podopiecznego. Choroby przewlekłe, które często dotykają seniorów (takie jak demencja lub Alzheimer) zwiększają ryzyko wystąpienia wypadków. Sytuacje awaryjne, w których konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy dzielą się na dwa rodzaje – takie, które wynikają ze stopniowego pogarszania się zdrowia seniora oraz nagłe zdarzenia, których Opiekunka nie jest w stanie przewidzieć. W obu przypadkach bardzo ważne jest szybkie działanie i zachowanie zimnej krwi. Pozbawiony tlenu mózg ulega nieodwracalnym uszkodzeniom już po 4 minutach! Liczy się tu rzeczowa ocena sytuacji i przede wszystkim szybkie wezwanie pomocy.

Co zrobić, jeśli podopieczny jest przytomny?

W pierwszej kolejności sprawdź, czy poszkodowany reaguje. Ostrożnie potrząśnij go za ramię i głośno zapytaj „co się stało?”. Jeśli miejsce, w którym leży podopieczny jest bezpieczne nie przenoś go ani nie zmieniaj jego pozycji. Następnie jak najszybciej zadzwoń po pomoc służb ratunkowych – w całej Europie całodobowo obowiązuje numer 112.

Wiele zwrotów i słówek niezbędnych podczas dzwonienia na numer alarmowy (Notruf) znajdziesz w naszych bezpłatnych lekcjach niemieckiego dla Opiekunek. Na przykład w lekcji 4 „Ich brauche Hilfe! - czyli jak reagować w nagłych sytuacjach” oraz w lekcji 46 „Ein Notfalltelefonat - czyli jak poradzić sobie w trudnej sytuacji”. Po wezwaniu pomocy cały czas kontroluj stan podopiecznego – mów do niego, uspokajaj go i sprawdzaj, czy nie traci przytomności.

Jak reagować, jeśli poszkodowany jest nieprzytomny?

W sytuacji, kiedy Twój podopieczny nie reaguje, musisz w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jego język nie blokuje dróg oddechowych – aby to zrobić, połóż rękę na czole poszkodowanego i delikatnie odchyl ją do tyłu. Następnie połóż dwa palce drugiej ręki pod brodą i unieś żuchwę. Sprawdź, czy podopieczny oddycha prawidłowo – jeśli tak, ułóż go w pozycji bezpiecznej i zadzwoń pod numer alarmowy.

W sytuacji, gdy poszkodowany nie oddycha normalnie,  jak najszybciej wezwij pogotowie – zadzwoń pod 112 lub poproś osobę w pobliżu, aby to zrobiła. Rozpocznij wykonywanie czynności ratujących życie:

  • wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej,
  • wykonaj 2 skuteczne oddechy ratownicze.

Przerwij te czynności tylko w przypadku, gdy poszkodowany odzyska przytomność lub przyjedzie pogotowie ratunkowe.

Pamiętaj, aby podczas udzielania pierwszej pomocy w miarę możliwości korzystać z jednorazowych rękawiczek, które zabezpieczą Cię przed kontaktem z krwią poszkodowanego i innymi płynami ustrojowymi.

Opieka nad osobami starszymi i rola pierwszej pomocy

Zatrzymanie oddechu u poszkodowanego może prowadzić do zatrzymania akcji serca i śmierci. Podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej każda sekunda jest ważna. Dlatego też, postaraj się zachować zimną krew i jak najszybciej udzielić pomocy najlepiej jak umiesz.

Podczas opieki nad osobami starszymi umiejętność pierwszej pomocy jest szczególnie ważna. Pierwsza pomoc powinna być udzielana przez każdą osobę, która ma choć podstawową wiedzę na ten temat. Opiekunka osób starszych poczuje się lepiej przygotowana, jeśli proces udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nie będzie stanowił dla niej problemu. Pamiętaj – warto posiadać takie umiejętności – możesz uratować komuś życie!

 

Zachęcamy do obejrzenia interaktywnego filmu edukacyjnego „Uratuj życie” ukazującego pierwszą pomoc. Film został przygotowany przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.