Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 7 Opiekunek przegląda oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 2 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Jakie znaczenie ma znajomość języka niemieckiego dla opiekunki?

Wyjazd zagraniczny do pracy to marzenie wielu z nas. Zwłaszcza po długim i męczącym okresie pandemii, który skutecznie zmotywował nas do zmian w życiu i nadania mu nowego, bardziej dynamicznego biegu. Potrzebujemy oddechu.

Jednak istnieje coś, co może skutecznie blokować nam drogę do spełniania marzeń. Mowa tu o znikomej lub zerowej znajomości języka obcego. Czy jednak zawsze jest on niezbędny? Czy komunikując się zaledwie w stopniu podstawowym, możemy już liczyć na pracę za granicą? Co, jeśli nie znamy go w ogóle? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście, odnosząc się do pracy opiekunek osób starszych.

Praca w opiece a znajomość języka.

Jeśli interesuje nas praca opiekunek osób starszych w Niemczech, to dla bezpieczeństwa osoby, którą obdarzymy opieką, jak i nas samych, istotna będzie komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Będziemy ją sukcesywnie szlifować i pogłębiać w czasie zatrudnienia. Oczywiście oferty pracy dla opiekunek, które go nie znają, też są dostępne na rynku, jednak są one rzadkością. Pracodawcy preferują, by zatrudniana przez niego osoba potrafiła swobodnie porozumieć się z osobą starszą oraz jej rodziną.

Jednak co w przypadku, gdy po niemiecku nie mówimy wcale? Czy w takiej sytuacji nasze marzenia o pracy w Niemczech nie mają już szans na spełnienie? W żadnym wypadku! Przy odrobinie chęci i poświęconego czasu na naukę, taki wyjazd może stać się faktem. Tylko od czego zacząć?

Przydatne zwroty i słownictwo w języku niemieckim.

Doświadczenie w opiece jest bardzo ważnym aspektem sprawdzanym przez rekruterów w agencjach pracy. Jednak wskazane jest, by szło ono w parze ze znajomością języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. By sprawnie porozumiewać się po niemiecku na poziomie podstawowym, wskazane jest, by jego nauka obejmowała słowa i zwroty używane w codziennym życiu, takie jak:

 • guten morgen — dzień dobry,
 • guten abend — dobry wieczór,
 • ich heisse/mein name ist — nazywam się,
 • bitte — proszę,
 • danke — dziękuję,
 • nein, nicht — nie/ja — tak,
 • in der — w,
 • zum — do,
 • und — i.

Istotne jest, by opanować zwroty przydatne, które ułatwią nam sprawowanie opieki nad osobą starszą w domu, podczas wizyty u lekarza czy spędzania czasu wolnego. Ważne jest też, by potrafić wskazać konkretne rzeczy, a także potrafić je zlokalizować dzięki komunikatom od podopiecznego. Znajomość zaimków wskazujących i osobowych jest tutaj bardzo ważna. Do słownika warto wprowadzić:

 • der — ten,
 • die — ta,
 • das — to,
 • ich — ja,
 • du — ty,
 • er/sie/es — on/ona/ono,
 • wir — my,
 • ihr — wy
 • sie/Sie — oni

a także:

 • mir — mnie,
 • meine — mój/moje,
 • sich — siebie,
 • uhr — zegar,
 • stunde — godzina,
 • heute — dziś.

W czasie codziennej opieki przyda się także podstawowa znajomość liczebników: ein, zwei, drei...jak i ich odmiana: eine, zweite, dreite...

Pomocne będzie również słownictwo opisujące codzienne czynności, jak i nazwy konkretnych przedmiotów czy miejsc. Jeśli podopieczny zechce udać się do toalety, to otrzymamy komunikat: „ich möchte auf die Toilette gehen”. Możliwe będzie, że osoba starsza, którą będziemy się zajmować, będzie przyjmować leki każdego dnia, dlatego w naszym słowniku na stałe musi zagościć słowo: „medikamente”. Podobnie jak i szereg innych słów i zwrotów związanych bezpośrednio ze stanem zdrowia naszego podopiecznego.

W swobodnym formułowaniu zdania niezbędne będzie użycie czasowników. Zatem warto zapamiętać, takie słowa jak:

 • machen — zrobić,
 • kommt — przyjść,
 • habe, haben — mieć,
 • essen — jeść,
 • bin — jestem,
 • kann — mogą.

Podobnie jest z przymiotnikami. Na co dzień możemy spotkać się między innymi z tymi słowami:

 • gut — dobry,
 • schon — piękny,
 • hungrig — głodny,
 • nass — mokry,
 • trocken — suchy,
 • schmerzlich — bolesny.

Nauka języka — samodzielna czy profesjonalny kurs językowy?

O tym, czy podstaw języka niemieckiego będziemy uczyć się samodzielnie, czy też na kursie online lub stacjonarnie, musimy zadecydować, uwzględniając własne predyspozycje oraz zasoby czasowe. Jeśli stawiamy na samodzielną naukę trybem zdalnym, to bardzo dobrą opcją na początek będzie przerobienie lekcji niemieckiego dla początkujących, które są dostępne na naszej stronie internetowej (lekcje z Teresą). Dla osób, które opanowały już podstawowe i najważniejsze zwroty oraz słownictwo, sugerujemy lekcje z języka niemieckiego na poziomie średniozaawansowanym (lekcje z Barbarą).

Osoby, które dysponują odpowiednią ilością czasu, a także mogą przeznaczyć na ten cel nieco funduszy, mogą skorzystać ze stacjonarnych kursów językowych dostępnych na rynku, jednakowoż z doświadczenia wiemy, że nie są one koniecznością. Stopień znajomości języka niemieckiego, który umożliwi nam wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów i pracę w charakterze opiekunek osób starszych, jest możliwy do osiągnięcia bez wychodzenia z domu i bez nakładów finansowych. Wystarczy odrobina dobrej woli oraz solidna dawka zaangażowania i systematyczności. Język niemiecki dla opiekunek wbrew pozorom nie jest językiem trudnym i możliwym do opanowania, tylko dla niektórych. Niemiecki początkowo może wydawać się groźnie brzmiącym z uwagi na jego twardość i chropowatość wymowy, jednak w kontekście codziennej nauki, okazuje się bardzo przystępny i łatwo przyswajalny.

Zalety znajomości języka niemieckiego w pracy opiekunek osób starszych.

Praca opiekunek osób starszych jest pracą bardzo szlachetną, potrzebną, ale przy tym wymagającą troskliwości, zrozumienia i empatii. Każdego dnia związana jest z odbieraniem i wyrażaniem emocji — przede wszystkim w sposób werbalny. Podopieczny sygnalizuje opiekunce swoje potrzeby, a bez sprawnej komunikacji, właściwe ich odczytanie i spełnienie będzie w najlepszym razie mocno utrudnione, jeśli nie niemożliwe.

Sprawne komunikowanie się z podopiecznym, to ogromne poczucie bezpieczeństwa dla obydwu stron. Osoby starsze są kruche i delikatne, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia mniej lub bardziej groźnych incydentów (tj. upadek, poślizgnięcie się itd.) jest wysokie niemal w każdym czasie. Sprawna reakcja w takiej sytuacji (tj. wezwanie pomocy medycznej) może mocno zniwelować negatywne następstwa drobnych wypadków.

Dodatkowym atutem dla wielu osób pracujących w opiece będzie obietnica większych zarobków. Nie jest tajemnicą, że opiekunki i opiekunowie osób starszych z dobrą i bardzo dobrą znajomością języka, z automatu mogą liczyć na wyższe stawki. Jeśli do sprawnej komunikacji dołączymy także doświadczenie w opiece, to bez wątpienia można liczyć na naprawdę satysfakcjonujące zarobki. Przy okazji sprawiając, że czyjeś codzienne życie staje się łatwiejsze i piękniejsze, mimo upływających lat.

Każdej osobie pracującej w tym charakterze przysługuje czas wolny. Możliwość swobodnego komunikowania się w języku niemieckim otwiera duży wachlarz możliwości na tym polu. Począwszy od bezproblemowego oglądania programów czy filmów w niemieckojęzycznej telewizji, czytania książek, a skończywszy na pogawędkach z sąsiadami czy zwiedzaniu okolicznych terenów, muzeów, oglądaniu zabytków itd. Przy okazji możemy upiec tak zwane dwie pieczenie na jednym ogniu, bo poszerzając formy spędzania czasu wolnego, jednocześnie cały czas osłuchujemy się z językiem i wciąż się go uczymy.

W co powinna zaopatrzyć się opiekunka na wyjazd do pracy?

Nie ma takiej konieczności, by osoba wyjeżdżająca do pracy w opiece na terenie Niemiec zabierała niemal cały swój dobytek. Wystarczy to, co niezbędne, czyli:

 • dokumenty,
 • odzież,
 • leki (jeśli są przyjmowane stale),
 • niewielka ilość gotówki w euro,

Nie ma też konieczności zabierania ze sobą zapasu środków higienicznych czy kosmetyków, bo to można zakupić na miejscu — niemieckie sklepy są świetnie zaopatrzone. Nie trzeba także martwić się o wyżywienie, bo tzw. wikt i opierunek otrzymujemy w miejscu zamieszkania podopiecznego.

Co jeszcze powinna mieć przy sobie opiekunka osób starszych? Przede wszystkim dobre nastawienie i pragnienie, by czyjś świat nabrał nowych kolorów. Nie zapominajmy, że w przypadku każdego człowieka przychodzi czas na jesień życia — nikt nie pozostanie wiecznie młodym. Warto o tym pamiętać i sprawiać, by codzienna opieka nad osobą w podeszłym wieku przebiegała tak, jak byśmy widzieli ją u nas samych oraz naszych najbliższych.

Każdy, bez względu na wiek, zasługuje na godne życie. Praca opiekunki to misja, która tę godność ofiaruje potrzebującym.

 

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.