Blog Koordynatorki ATERIMA MED

Jak porozumieć się z rodziną seniora w sprawie zakupów?

Autor Patrycja Niewiadomska,

Pani Bożena wyjechała do pracy w Niemczech po raz pierwszy. Po kilku dniach od przyjazdu na miejsce zadzwoniła do mnie i nieśmiało powiedziała: „Głupio przyznać, ale mam problem z zakupami. Nie mogę dogadać się z córką seniorki”. Od razu powiedziałam pani Bożenie, że nie ma czego się wstydzić. W końcu to jej pierwszy tydzień w nowej pracy. Jesteście ciekawi, o co dokładnie chodziło? To zapraszam na wpis! :)

Jak udało mi się pomóc?

Zakupy to jeden z obowiązków pracy w opiece. Rodzina wydziela pieniądze, a opiekunka musi nimi gospodarować. Pamiętam, że ja też podczas pierwszego wyjazdu bałam się spraw związanych z zakupami. Musiałam skrupulatnie zapisywać wydatki – a jak wiadomo, paragony lubią się gubić :) Pani Bożena znała język niemiecki tylko w stopniu podstawowym. Miała więc trochę trudności z dogadaniem się w sprawie zakupów. Zgłosiłam tę sprawę do naszego pośrednika w Niemczech, który przyjechał na miejsce i pomógł w ustaleniu budżetu oraz podziale obowiązków z rodziną. Córka podopiecznej zobowiązała się do robienia większych zakupów raz na tydzień. Natomiast opiekunka będzie załatwiać tylko drobne sprawunki – np. wyskoczy do sklepu po świeże pieczywo. Opowiedziałam jej również, jak prowadzić tabelę wydatków. Po rozmowie ze mną Pani Bożenie spadł kamień z serca. Cieszę się z tego bardzo! Wiem, że po trzech tygodniach opiekunka zapomniała o kłopocie i bez problemu zarządzała budżetem domowym.

Moja rada:

Przed wyjazdem na zlecenie warto poznać przydatne słówka związane z zakupami – szczególnie jeśli jedziesz do pracy po raz pierwszy. Lekcje na ten temat znajdziesz tutaj i tutaj. Polecam też bardzo fajny artykuł na temat prowadzenia budżetu domowego w pracy opiekunki. Ponadto w ATERIMA MED każda Opiekunka dostaje Informator Opiekuna osoby starszej z przykładem, jak prowadzić tabelę wydatków – warto zabrać Informator ze sobą do Niemiec. Jeśli będziesz potrzebować wsparcia – zadzwoń do swojego Koordynatora, tak jak to zrobiła Pani Bożena. Na pewno pomożemy! :) Przypominam, że numer do Koordynatora znajduje się w Liście wyjazdowym.

A teraz lecę, bo telefon dzwoni!

Patrycja – Wasza Koordynatorka ATERIMA MED


Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.