Praca dla opiekunek w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Jak zrobić dobre wrażenie w pracy jako Opiekunka osób starszych?

Wyjazd do pracy za granicę bywa sporym wyzwaniem, szczególnie dla osób, które decydują się na pracę w Niemczech po raz pierwszy. Warto pamiętać, że pierwsze wrażenie w pracy jako Opiekunka osób starszych wpływa na całą dalszą współpracę.

Dobry start jako Opiekunka osób starszych

Start w pracy jako Opiekunka w Niemczech będzie zdecydowanie łatwiejszy i mniej stresujący, jeśli pierwsze spotkanie z seniorem i jego bliskimi przebiegnie w miłej atmosferze. Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest istotne w każdej pracy, szczególnie w pracy Opiekunki osób starszych, gdzie niezwykle ważne jest zaufanie, poczucie odpowiedzialności i dobra komunikacja.

Jedyna szansa na pierwsze dobre wrażenie!

Po przyjeździe do pracy jako Opiekunka w Niemczech warto powiedzieć kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach, miejscu pochodzenia lub swojej rodzinie. Jeśli wciąż uczysz się niemieckiego i stresujesz się podczas mówienia w tym języku, dobrze jest wcześniej przygotować sobie krótką wypowiedź, a następnie zapisać ją na kartce i zabrać ze sobą. W sytuacji, gdy bardzo denerwujesz się rozpoczęciem pracy lub Twoja znajomość języka jest na poziomie podstawowym zawsze możesz przeczytać kilka zdań z kartki, którą masz pod ręką.

Więcej przydatnych wskazówek dotyczących pierwszego dnia w pracy jako Opiekunka osób starszych znajdziesz w artykule ATERIMA MED. Pamiętaj, że dobre pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz – statystycznie, w ciągu zaledwie pierwszych czterech minut kontaktu wyrabiamy sobie opinię o osobie, którą właśnie poznaliśmy!

Podopieczny jest priorytetem

dobre-wrazenie-w-pracy-jako-OpiekunkaPierwszy dzień w pracy jako Opiekunka osób starszych jest dobrą okazją do dłuższej rozmowy z rodziną podopiecznego. Przed przyjazdem do Niemiec pomyśl, czego chcesz się dowiedzieć i o co zapytać – rodzina seniora to najlepsze źródło informacji na jego temat. Pamiętaj, że w dobrym tonie jest najpierw zapytać o stan zdrowia i samopoczucie podopiecznego, przyjmowane przez niego leki, jego dietę, choroby przewlekłe, ulubiony sposób spędzania czasu, a dopiero później zadawać pytania o połączenie z Internetem, czas wolny i możliwość korzystania z telefonu w miejscu pracy. Twoje zainteresowanie nowym podopiecznym z pewnością spodoba się jego rodzinie i będzie dobrym fundamentem do budowania zaufania.

Podczas rozmowy z rodziną seniora w pierwszej kolejności warto także zapytać o:

  • stan zdrowia seniora,
  • zalecenia lekarskie i dietetyczne (związane np. z demencją lub chorobą Alzheimera),
  • plan dnia podopiecznego,
  • zakres wsparcia ze strony rodziny,
  • formy rozliczeń z pieniędzy powierzonych Opiekunowi na zakupy i prowadzenie domu,
  • częstotliwość wizyt personelu medycznego (tzw. Pflegedienst),
  • oczekiwania rodziny względem świadczonej przez Ciebie opieki – ustalenie obowiązków Opiekunki osób starszych na samym początku zlecenia wpływa na komfort pracy i minimalizuje ryzyko wystąpienia nieporozumień.

Dobrym źródłem informacji na temat stanu zdrowia i przyzwyczajeń seniora może być także Twoja zmienniczka, czyli Opiekunka, która właśnie wyjeżdża na pauzę w Polsce. Informacje od koleżanki po fachu mogą stanowić bezcenne źródło wiedzy na temat Twojego podopiecznego. Jeśli tylko masz możliwość krótkiej rozmowy z wyjeżdżającą Opiekunką, nie wahaj się z niej skorzystać!

W kwestii podarunków dla rodziny podopiecznego zdania są podzielone – drobny prezent to miły gest, który jednak w żadnym wypadku nie jest wymagany. Więcej na ten temat przeczytasz w jednym z naszych artykułów.

Myśl pozytywnie!

Dobry kontakt z rodziną seniora pozytywnie wpływa na pracę jako Opiekunka. Bardzo ważne jest zapewnienie rodzinie podopiecznego poczucia bezpieczeństwa. Mimo stresu podczas pierwszych dni w pracy jako Opiekunka osób starszych pamiętaj, że bardzo ważny jest uśmiech i pozytywne nastawienie. Optymizm i wiara we własne umiejętności jest widoczna w kontakcie z drugą osobą. Staraj się być obserwatorem i zwracaj uwagę na zachowania podopiecznego i jego relacje z członkami rodziny – dzięki temu zbierzesz wiele informacji, które mogą okazać się bardzo cenne na początku pracy w opiece nad osobami starszymi z ATERIMA MED.

Jeśli będziesz wykonywać swój zawód w sposób rzetelny i odpowiedzialny, rodzina podopiecznego z pewnością Ci zaufa i okaże wdzięczność za profesjonalne sprawowanie opieki nad seniorem.

Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech!

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.

Zgłoś się do nas - oddzwonimy!