ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Jak radzić sobie z depresją?

Edukacja na temat depresji i świadomość jej objawów może pomóc zarówno osobom starszym, jak i ich Opiekunom w szybkim rozpoznaniu i skutecznym radzeniu sobie z problemem, zanim nabierze on poważnych rozmiarów. Choroba ta jest obecnie jedną z najczęściej diagnozowanych, dlatego 23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Dzień ten został ustanowiony przez Ministra Zdrowia już w 2001 roku. Jego głównym celem jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i jej skutków oraz zachęcenie chorych do leczenia.

Depresja, jako choroba związana z zaburzeniami nastroju, jest wyniszczającym schorzeniem. Pomimo swojej powszechności, wciąż jest obarczona stygmatem, co sprawia, że osoby dotknięte nią często unikają szukania pomocy. To błąd, ponieważ depresja jest uleczalna, choć istnieje ryzyko nawrotów. W praktyce oznacza to jednak, że sięgając po pomoc, można uzyskać właściwe wsparcie i wygrać z chorobą. Depresja dotyka ludzi bez względu na płeć, wiek, rasę czy pochodzenie. Mogą nią być dotknięte zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby starsze, matki po porodzie, dzieci oraz młodzież.

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób (ICD-10), depresja jest klasyfikowana według charakteru i nasilenia objawów na trzy główne typy: łagodną, umiarkowaną oraz ciężką. Osoba zmagająca się z depresją często doświadcza uczucia bezwartościowości oraz pesymistycznie ocenia zarówno swoją przeszłość, teraźniejszość, jak i przyszłość. Co stanowi bardzo duże obciążenie emocjonalne i w efekcie autodestrukcyjnego działania może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego nie wolno bagatelizować tej choroby. Im szybciej podjęte zostaną działania, tym skuteczniejsze może być leczenie i poprawa samopoczucia.

Objawy depresji – na co warto zwrócić uwagę?

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że objawy depresji mogą się różnić w zależności od osoby i stopnia nasilenia choroby. Nie ma dwóch identycznych przebiegów choroby. Objawy mogą obejmować takie aspekty, jak utrata zainteresowania lub brak czerpania satysfakcji z codziennych aktywności, które wcześniej sprawiały przyjemność. Może mieć miejsce zmniejszenie apetytu i utrata masy ciała lub zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała. Często dochodzi do bezsenności lub nadmiernej senności, a także może się zdarzyć zbyt wczesne budzenie się o poranku, które występuje niemal codziennie.

Osoba zmagająca się z depresją często odczuwa zły nastrój, miewa napady lęku. Jest płaczliwa, a sytuacje te zdarzają się w nagłych momentach. Dochodzi do poczucia wiecznego napięcia i pesymistycznego postrzegania zdarzeń. Mają miejsce problemy z mobilizacją do wszelkiego działania. Objawem depresji może także być zauważalny duży niepokój, drażliwość lub spowolnienie ruchowe oraz spowolnienie procesów myślowych. Odczuwanie chronicznego zmęczenia, nawet po niewielkim wysiłku fizycznym, także jest sygnałem alarmowym. Mogą wystąpić trudności w koncentracji, podejmowaniu decyzji lub problemy z pamięcią. Natomiast do objawów fizycznych zaliczyć można bóle ciała w różnych jego punktach oraz bóle głowy i problemy trawienne, które nie reagują na odpowiednie leczenie.

Na rządowej stronie stacji sanitarno – epidemiologicznych czytamy „Depresja wśród osób po 65. roku życia często jest związana z chorobami przewlekłymi. Objawy depresji mogą zaostrzać przebieg już istniejących chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Od dawna wiemy, że pomiędzy zaburzeniami nastroju a występowaniem innych chorób istnieją powiązania – choroba serca może prowadzić do depresji, a sama depresja zwiększa prawdopodobieństwo zgonu z powodu choroby serca”. Oznacza to, że depresja może być powiązana z innymi schorzeniami występującymi u Opiekuna lub Podopiecznego, dlatego tak ważna jest właściwa obserwacja swoich zachowań oraz tego, jak zachowuje się osoba, nad którą sprawujemy opiekę. Aby nie przegapić objawów depresji i w porę podjąć właściwe działania.

Ważne jest, aby pamiętać, że doświadczenie jednego lub kilku z wymienionych powyżej objawów niekoniecznie oznacza, że osoba cierpi na depresję. Jeśli jednak objawy te utrzymują się przez dłuższy czas i znacznie zakłócają codzienne funkcjonowanie, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą do spraw zdrowia psychicznego, w celu pełnej diagnostyki i leczenia choroby.

Profilaktyka depresji  – jakie  działania i środki zapobiegające podejmować, by zapobiec niepożądanym skutkom choroby?

Skuteczna profilaktyka depresji u osób w każdym wieku wymaga holistycznego podejścia, które uwzględnia zarówno aspekty fizyczne, jak i psychospołeczne. Regularna opieka, wsparcie emocjonalne oraz aktywny tryb życia są kluczowymi elementami w utrzymaniu zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia chorych. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w kontekście profilaktyki związanej z depresją?

  • Wsparcie emocjonalne - jednym z kluczowych elementów profilaktyki depresji w każdym wieku – zarówno u osób młodych, jak i u tych, w wieku starszym, jest zapewnienie wsparcia emocjonalnego. W praktyce oznacza to, że kluczem do zrozumienia drugiej osoby jest rozmowa. Dlatego tak duże znaczenie ma poziom znajomości języka Opiekuna podejmującego się realizacji zlecenia na terenie Niemiec. Znajomość słownictwa sprawia, że przeprowadzane konwersacje mogą dotyczyć wielu tematów, w tym także tych niełatwych, dotyczących sfery emocjonalnej.
  • Socjalizowanie - ogromne znaczenie ma aktywne uczestnictwo w życiu społeczności, w której funkcjonuje się na co dzień. Regularny kontakt z rodziną, przyjaciółmi oraz udział w różnego rodzaju zajęciach towarzyskich może znacząco wpłynąć na poprawę nastroju i samopoczucia.
  • Aktywność fizyczna - odgrywa ona istotną rolę w profilaktyce depresji. Regularne ćwiczenia nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, ale także korzystnie wpływają na stan psychiczny, poprzez uwalnianie endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia.
  • Właściwa dieta – ma ona istotny wpływ na rozwój i przebieg depresji. Świeże owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste są bogate w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które mogą pomóc w regulacji nastroju i zmniejszeniu ryzyka depresji. Zdrowe tłuszcze, takie jak te zawarte w rybach, orzechach, nasionach i oliwie z oliwek, mogą pomóc w zapobieganiu stanom zapalnym oraz wspierać funkcjonowanie mózgu. Co może przynieść ulgę osobom cierpiącym na depresję. Spożywanie źródeł białka, takich jak drób, ryby, jaja, tofu czy rośliny strączkowe, może być korzystne dla osób z depresją, ponieważ białko dostarcza aminokwasów niezbędnych do produkcji neuroprzekaźników. Takich jak serotonina i dopamina, które regulują nastrój. Regularne i zrównoważone spożywanie posiłków może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi i zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze, co jest kluczowe w kwestii poprawy nastroju.
  • Higiena snu - odgrywa kluczową rolę w kontekście zmagania się z depresją. Niewystarczająca ilość snu lub zaburzenia snu mogą przyczyniać się do nasilenia objawów depresji oraz utrudniać proces leczenia. Regularny, odpowiednio długi sen jest istotny dla regeneracji mózgu i równowagi emocjonalnej. Z kolei brak snu może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu, hormonu stresu oraz obniżenia poziomu serotoniny. Może to zaostrzyć symptomy depresji. Zachowanie regularnych godzin snu oraz stworzenie spokojnego środowiska do spania, będą pomocne w poprawie jakość snu. Tym samym redukując ryzyko nasilenia depresji. W przypadku trudności ze snem warto skonsultować się z lekarzem w celu zidentyfikowania potencjalnych przyczyn i opracowania planu leczenia.

Gdzie szukać pomocy zmagając się z depresją?

Szukanie pomocy w walce z depresją odgrywa kluczową rolę w procesie zdrowienia i powrocie do równowagi psychicznej. Wielu ludziom może sprawiać trudność przyznanie się do swoich emocji i szukanie wsparcia, ale jest to niezwykle istotny krok. Profesjonalna pomoc może zapewnić wsparcie emocjonalne, zrozumienie oraz skuteczne strategie radzenia sobie z depresją.

Ważne jest, aby pamiętać, że szukanie pomocy nie jest oznaką słabości, lecz odwagą i odpowiedzialnością za zdrowie psychiczne własne lub osoby nad którą sprawujemy pieczę podczas realizacji zlecenia na terenie Niemiec. Działając we współpracy z profesjonalistami oraz otaczając się wsparciem bliskich, można pokonać depresję i odzyskać jakość życia.

 

 

Gdzie można uzyskać pomoc w przypadku walki z depresją?

Ważne jest zgłoszenie się po profesjonalną opiekę zdrowotną. Wizyta u lekarza rodzinnego lub psychiatry powinna być pierwszym krokiem w diagnozie i leczeniu depresji. Lekarz rodzinny może skierować do specjalisty, zaś psychiatra może zalecić terapię farmakologiczną, terapię psychologiczną, lub obie te formy leczenia. Psychoterapeuci pomagają pacjentom zrozumieć swoje myśli, uczucia i zachowania oraz rozwijać zdrowsze strategie radzenia sobie z trudnościami.

W ATERIMA MED możliwe jest skorzystanie z bezpłatnego wsparcia psychologicznego. Jesteśmy świadomi, jak istotne jest wsparcie dla Opiekunów w ich codziennych zadaniach. Chcemy, aby czuli, że zawsze mogą na nas liczyć. Udzielamy pomocy na różnych płaszczyznach, nie oceniając i zapewniając realne wsparcie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Opiekunowie ATERIMA MED otrzymują wsparcie od Grażyny Króżel, psychologa specjalizującego się w terapii uzależnień. W swojej pracy skupia się na pomaganiu rozmówcom odkryć ich własne zasoby, które mogą być wykorzystane do rozwiązania problemów oraz czerpania radości z życia. Jak uzyskać wsparcie w tej formie? Potrzebę konsultacji psychologicznej wystarczy zgłosić Koordynatorowi, a on skontaktuje Opiekuna z psychologiem.

Pamiętajmy, że fachową pomoc uzyskać można w poradniach zdrowia psychicznego, szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych, ośrodkach interwencji kryzysowej oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Dodatkowo pomocnym jest także udział w grupach wsparcia dla osób zmagających się z depresją. Jednak najważniejsza jest odpowiednia diagnoza przez specjalistę!

W kontekście grup wsparcia zaznaczyć można, że dzielenie się doświadczeniami z innymi osobami w podobnej sytuacji, doświadczających w życiu podobnych trudności, może przynieść poczucie zrozumienia. Informację na temat tego, gdzie konkretnie funkcjonują tego typu grupy odnaleźć można w Internecie. Branie udziału w tego typu spotkaniach pomaga w zwalczaniu bezradności wobec problemu własnej choroby lub choroby osoby, którą się opiekujemy. Pozwala to na stawienie czoła trudnej sytuacji życiowej oraz daje możliwość wspólnego szukania rozwiązań na bazie podobnego doświadczenia życiowego.

Nie ma jednego sposobu na walkę z depresją, dlatego warto sprawdzić różne opcje i znaleźć te, które najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom i preferencjom. Najważniejsze jest podjęcie kroków w kierunku uzyskania pomocy i nie wahanie się, by o nią poprosić.

 

Zamów bezpłatne połączenie →