Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
ATERIMA MED to pewna i sprawdzona firma – jesteśmy na rynku opieki już ponad 10 lat!
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
W opinii Opiekunek24 jesteśmy numerem 1 wśród firm świadczących usługi opieki.
Pomagamy w dopasowaniu oferty do potrzeb i możliwości Opiekuna. Porozmawiajmy!
98% Opiekunów i podopiecznych jest zadowolona ze współpracy z nami. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów!
Do grona Opiekunów ATERIMA MED właśnie dołączyła kolejna Opiekunka. Dziękujemy za zaufanie!
Najlepsze oferty schodzą jak świeże bułeczki. Teraz przegląda je 11 osób.
Teraz nasze oferty sprawdza 7 osób.
Nasze oferty weryfikuje teraz 17 osób.
W tej chwili nasi koordynatorzy potwierdzają oferty z 18 Opiekunkami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna 87 Opiekunek.
Świętujemy! Właśnie podpisaliśmy umowę z kolejną Opiekunką!
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmienniczką.
Rok 2022 to rok wyższych stawek za zlecenie. Dobrze zarabiaj z ATERIMA MED.
5 gwarancji bezpieczeństwa – wyjedź na zlecenie ze spokojną głową. Dajemy poczucie bezpieczeństwa w czasie pandemii.
Jesteśmy w razie potrzeby – zapewniamy indywidualną opiekę Koordynatora.
Pomagamy w opiece nad podopiecznym – służymy fachową poradą Zespołu Pielęgniarskiego.
Oferujemy bezpłatne cykle webinarów z certyfikatem „Profesjonalni w opiece”– tylko dla Opiekunów ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna – oferujemy pakiet dodatkowego ubezpieczenia, w tym ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19.
Zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem z adresu pod adres.
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do potrzeb i możliwości Opiekuna.
image/svg+xml

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Opieka nad seniorami z niewydolnością serca

Czym jest niewydolność serca? Jakie daje objawy? I przede wszystkim, jak należy opiekować się seniorem z tym schorzeniem - na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule. Zapraszamy!

Co to jest niewydolność serca i kto na nią choruje?

Niewydolność serca jest stanem, w którym z powodu nieprawidłowej pracy, serce nie może zapewnić wszystkim tkankom i narządom wystarczającej do ich prawidłowego funkcjonowania ilości krwi. Przyczyną niewydolności serca jest najczęściej jego uszkodzenie przez różne stany chorobowe (np. choroba niedokrwienna, nadciśnienie tętnicze, wady zastawek serca, zaburzenia rytmu serca – głównie zwiększona częstotliwość jego skurczów). Częstość rozpoznawania niewydolności serca wyraźnie wzrasta wraz z wiekiem – cierpi na nią co dziesiąta osoba po 70. roku życia.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje niewydolności serca, są to:

  • Skurczowa niewydolność serca – serce kurczy się niewystarczająco, przez co ilość krwi, jaką pompuje do naczyń jest zbyt mała w stosunku do potrzeb organizmu;
  • Rozkurczowa niewydolność serca (typowa dla chorych w starszym wieku) - rozkurcz serca jest niewystarczający, by mogło się ono dostatecznie napełnić krwią i w efekcie ilość krwi, jaką serce pompuje do naczyń, jest zbyt mała w stosunku do potrzeb organizmu.

Objawy i problemy zdrowotne chorego z niewydolnością serca:

Niewydolność serca jest chorobą rozwijającą się stopniowo, przez wiele lat. Na początku objawy są mało nasilone, z czasem – znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie chorego. Do typowych objawów niewydolności serca należą:

Duszność – uczucie braku powietrza, trudność w oddychaniu, początkowo pojawiające się po większym wysiłku fizycznym, z czasem utrzymujące się przez większość czasu. Niektórzy chorzy skarżą się także na duszność nasilającą się w pozycji leżącej (w czasie odpoczynku nocnego), przerywającą sen.

Zmęczenie – początkowo pojawiające się tylko po wysiłku fizycznym, z czasem odczuwane przez większość czasu, nawet rano, bezpośrednio po przebudzeniu. Wraz z postępem choroby ciągłe uczucie zmęczenia uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie, a nawet wykonywanie czynności związanych z higieną osobistą.

Obrzęki kończyn dolnych (u osób leżących możliwe obrzęki okolicy krzyżowo-lędźwiowej, czyli w najniżej położonej części ciała) – są wynikiem zatrzymania płynów w organizmie. Początkowo pojawiają się jedynie w okolicy kostek, potem podudzi, wraz z postępem choroby mogą obejmować całą nogę. Są symetryczne (na obu kończynach jednakowe), najmniejsze rano, bardziej nasilone wieczorem.

Częste oddawanie moczu w nocy – spowodowane jest lepszym ukrwieniem nerek w pozycji leżącej, które dzięki temu lepiej pracują i wytwarzają większą ilość moczu. Dolegliwość ta może być także efektem stosowanych w niewydolności serca leków (moczopędnych).

UWAGA: wszystkie wymienione objawy mogą występować także w wielu innych chorobach, dlatego jeżeli je zauważysz u swojego podopiecznego po raz pierwszy – koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzących.

Główne zasady opieki nad seniorem z niewydolnością serca:

LEKI

Dopilnuj, by Twój podopieczny regularnie i we właściwych dawkach przyjmował leki zlecone przez lekarza. W niewydolności serca chory często przyjmuje leki zwiększające częstość i ilość oddawanego moczu – twoim zadaniem jest zapewnienie higieny i komfortu pacjentowi.
Pamiętaj – Opiekun ATERIMA MED nie może zajmować się rozdzielaniem lekarstw.

DIETA

Dostosuj dietę swojego podopiecznego do zaleceń lekarskich i ściśle ich przestrzegaj. Dieta pacjenta powinna sprzyjać utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Posiłki powinny być lekkostrawne, podawane o stałych porach, zgodnie z zasadą: częściej a mniej. Ważne jest ograniczenie spożycia soli kuchennej (nie należy dosalać posiłków, warto ograniczyć produkty konserwowane i wędzone), tłuszczów zwierzęcych, pokarmów bogatych w cholesterol. U niektórych chorych lekarz może zalecić ograniczenie ilości przyjmowanych płynów do 1,5-2 litrów na dobę.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Obowiązkiem opiekuna osoby starszej z niewydolnością serca jest motywowanie jej do aktywności ruchowej, której rodzaj i zakres należy dopasować do poziomu sprawności chorego, po konsultacji ze specjalistą (lekarz prowadzący, kardiolog, rehabilitant). Pomagaj swojemu podopiecznemu w wykonywaniu codziennych czynności stosownie do jego potrzeb.

UNIKANIE SYTUACJI POGARSZAJĄCYCH STAN PACJENTA

Unikaj narażenia swojego podopiecznego na sytuacje stresujące – stres bardzo negatywnie wpływa na pracę serca. U chorych z niewydolnością serca ważne jest też unikanie infekcji.

KONTROLA STANU PACJENTA

  • Regularnie kontroluj wagę ciała oraz parametry życiowe (ciśnienie tętnicze krwi, tętno, ilość i cechy oddechu) Twojego podopiecznego, notuj wyniki w dzienniczku samokontroli.
  • Każdy chory na niewydolność serca powinien pozostawać pod kontrolą lekarza prowadzącego i lekarza kardiologa. Twoim zadaniem jest przestrzeganie kalendarza wizyt i ich zaplanowanie w porozumieniu z rodziną seniora.

Jakie objawy u pacjenta powinny wzbudzić Twój niepokój?

Każde nagłe pogorszenie stanu pacjenta powinno wzbudzić Twój niepokój. Pogorszenie stanu zdrowia seniora z niewydolnością serca może objawiać się: nasileniem duszności i brakiem możliwości podejmowania jakiegokolwiek wysiłku, narastaniem obrzęków, nagłym wzrostem masy ciała (o 2-3 kg w ciągu tygodnia).

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów natychmiast powiadom o tym bliskich seniora i lekarza prowadzącego chorego.


Najważniejszą zasadą w opiece nad chorym z niewydolnością serca jest zapewnienie mu bezpieczeństwa i spowolnienie postępu choroby poprzez przestrzeganie podstawowych zasad terapii.

 

Autorem artykułu jest dr n. o zdr. Ewa Kawalec-Kajstura – magister pielęgniarstwa, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe zarówno jako praktyk pielęgniarstwa, jak i nauczyciel akademicki.


Bibliografia:

Mötzing, G., Schwarz, S., & Galus, K. (Eds.). (2015). Pielęgniarstwo geriatryczne. Edra Urban & Partner.

Muszalik, M, Kędziora-Kornatowska, K. (Eds.). (2018). Pielęgnowanie pacjentów w starszym wieku. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Wieczorowska-Tobis, K., Talarska, D., & Wydawnictwo Lekarskie, P. Z. W. L. (Eds.). (2017). Geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Kostka, T., & Koziarska-Rościszewska, M. (2009). Choroby wieku podeszłego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Imazio, M., Cotroneo, A., Gaschino, G., Chinaglia, A., Gareri, P., Lacava, R., ... & Trinchero, R. (2008). Postępowanie w niewydolności serca u osób starszych. Folia Cardiologica, 3(6-7), 309-322.

Rosenthal, Thomas C., et al. (Eds.). (2009) Geriatria. Czelej.

Wierzchowiecki, M., & Poprawski, K. (2008). Jaki model opieki ambulatoryjnej nad chorym z niewydolnością serca? Miejsce lekarza rodzinnego. Forum Medycyny Rodzinnej 2(1), 1-14.

 

 

Zamów bezpłatne połączenie →