Ręka w rękę

Autor Henia Janik,

Chcę już do domu!

Marie Luise! Pani jest w domu!

To nie jest mój dom! – zaprzeczyła zrozpaczona.

Jeżeli nie pani, to czyj?

To jest dom opieki! Ja chcę do mojego prawdziwego domu! Chcę spać w moim własnym łóżku!

Rzeczywisty dom Marie zasługiwał na miano „prawdziwego” domu. Marie Luise przyszła tutaj na świat, spędziła w nim całe życie – dzieciństwo, młodość, dojrzałe lata. Tutaj urodziła czwórkę dzieci – nawet nie w szpitalu, bo jeszcze wtedy przychodziły do domów położne. Prawdziwy dom od czterech pokoleń wstecz, zbudowany  w XIX wieku. Ze strychem, piwnicą.  Pełen zakamarków. Otoczony starym ogrodem.

Od momentu kolejnego pogorszenia się stanu w chorobie Alzheimera Marie Luise ogarnął  lęk, że znajduje się gdzieś indziej, poza starym, dobrym domem dającym jej poczucie bezpieczeństwa.

W takim razie wybierzemy się do pani domu! Buty, kurtka, szalik. Wzięłam ją delikatnie za rękę. Powolutku wydostałyśmy się za furtkę.

Poznaje pani? Proszę spojrzeć za siebie!

Marie Luise rozpromieniła się.

Mój dom! Prawdziwy! Idziemy!

Uspokoiła się. Poszła spać ze świadomością, że nie jest w domu opieki.

Historia oczywiście powtarzała się notorycznie. Na szczęście wyjście do furtki okazało się skuteczną metodą. Miałam kilku podopiecznych z chorobą Alzheimera. Każdy przypadek był inny.

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepszą metodą postępowania, by odwrócić uwagę chorych od urojeń, jest – nie zaprzeczać! Najlepiej skierować uwagę chorego na zupełnie inne tory. Wziąć delikatnie za rękę i zadać nieoczekiwane pytanie, np. co pani mama gotowała na niedzielny obiad, jakie sukienki nosiła pani przyjaciółka z lat młodości, dokąd pani pojechała w podróż poślubną itp.

Z takimi wydarzeniami chorzy przeważnie mają związane pozytywne emocje i chętnie do nich wracają. Powracają też z sentymentem do muzyki swojej młodości i warto zapytać jaka jest podopiecznego ulubiona piosenka albo inny utwór muzyczny.

Henia Janik

 

Tutaj wzruszający filmik – syn śpiewa razem z chorym ojcem piosenkę jego młodości.

https://www.youtube.com/watch?v=9UQ5mjFzHTA

Obejrzyjcie koniecznie!


Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.