Z mojego koszyka

Nie wypada pytać świętego Mikołaja

Autor Henia Janik,

Wszystko odbywało się bezszelestnie. Sen? Rozklejenie powiek sprawiało wysiłek, żeby przyłapać delikwenta na gorącym uczynku.

Zobacz czy Mikołaj był u ciebie dzisiaj w nocy! Może zostawił coś pod poduszką?

Mikołaj w tamtych czasach przynosił prezent o stałym zestawie: komplet kredek tzw. woskowych, farbki akwarelowe, blok rysunkowy i kolorowego lizaka. Piski i zdziwienie – ojej, ojej! Konfrontacja z samym Mikołajem następowała wieczorem. Święty przeprowadzał interwiew na okoliczność grzecznego zachowania. Egzamin nie zawsze okazywał się prosty. A nuż rózga przypadnie?

Skąd Mikołaj miał skarpetki identyczne jak ciocia Krysia? Strach paraliżował, by świętego zapytać o skarpety. 

Z juchtowego worka, niby to święty, a nie taki święty (jak on te skarpety dorwał?), wyciągał czekolady i orzechy. Skarpety w tym momencie okazywały się nieistotne.

Grudzień obfituje w okazje do obdarowywania się nawzajem. Mikołajki, Boże Narodzenie, Nowy Rok. W dobie "wszystkiego dostępnego ponad miarę" trudno jest wybrać prezent trafiający do serca. Trzeba tego kogoś dobrze znać, by wiedzieć, o czym myśli, co lubi, czym się interesuje.

Żeby ci przyjemnie czas podróży minął! Ursule wręczyła mi blaszane pudełko. Sama piekłam. W środku rządki kruchych ciasteczek o różnych kształtach i ozdobach. Urocze.

Podróżujesz tak często, weź je! Sama zrobiłam! Anke wręczyła mi wydziergane z cienkiej wełny skarpety.

Zabieram je w podróż rzeczywiście. Przydają się. 

Prezenty-rarytasy. Zrobione osobiście przez kogoś dla ciebie. Jest w nich czas, namysł, serce, dusza.

Na moim biurku stoi drewniana skrzyneczka z malutką szufladką. Ręczna robota wykonana przez syna. Wrzucam do niej karteczki z pomysłami, żeby nie uleciały. 

Święty Mikołaj nie ma dzisiaj czasu na prezenty hand-made. Tak jak wszyscy jest bardzo zajęty – tyle listów musi przeczytać od dzieci z całego świata, a potem zrobić zamówienia na allegro itd.

Co chcielibyście dostać w tym ostatnim miesiącu 2018 roku od świętego Mikołaja? Macie jakiś pomysł?

Henia Janik


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.