Święta krowa jest be

Autor Henia Janik,

Pogłaskać ją chcesz? Dotknąć? Nie możesz się doczekać, kiedy rozłoży się na trawie, a tobie też udzieli się jej święty spokój. Wszyscy o nim marzymy. Niech na nas spłynie, wytchnienie da, choćby chwilę nie myśleć, co będzie, jak zdrowie stracimy, jak pieniądze przepadną. Żeby mała stabilizacja zapanowała, żeby tylko gorzej nie było, do pierwszego starczyło, na opłaty zawsze mieć.

Już już jesteśmy w ogródku, witamy się z gąską, a ona nam myk! Pogoniła! Gęganie słyszymy tylko, albo jeszcze gorzej: chichot i rechot losu złowieszczy, koniec ogona tzw. świętego spokoju przed oczyma zamigotał i nic.

Nie ma. Kamień pod górę trza na nowo pchać.

Myślałam, że nigdy mnie nie zostawi! Zwierza się na YouTubie Urszula Dudziak, znana wokalistka jazzowa. Po dwudziestu latach – zostawił! Urok nowości go owładnął.

Myślałem, że zapewnię dobry los rodzinie jak wyruszę na emigrację. Kopałem rowy, nie znałem języka, co mogłem innego robić? Potem nauczył się języka przestał kopać rowy, zajął się doradztwem finansowym. Dorobił się niezłych pieniędzy. Zapragnął jeszcze czegoś innego. Nie tylko świętego spokoju. Zaczął wydawać gazetę dla Polaków w Niemczech. Splajtował. Stracił wszystko – swoje i cudze pieniądze. Zaczął ponownie własną historię. Dziś jest znany z tego, że doradza innym, jak dojść do pieniędzy i nie zatracić się w tym. (Fryderyk Karzełek Pieniądze są sexy).

To jest moja sztela! Moja!!! Stwierdzenie opiekunek, które mnie najbardziej śmieszy (na początku irytowało). Moja. Jaka moja? Przyjeżdża drugi raz i szteli już nie ma. Oma, opa myk. Jak gąska z ogródka. Umarli. Śmierć jest taką oczywistością, ale my nie chcemy o niej wiedzieć. Nie ma szteli. Nie ma świętego spokoju. Zaczynamy od nowa.

Czy jest coś złego w dążeniu do chwili leżenia pod gruszą, do świętego spokoju. Nie. Trzeba tylko założyć, że on wieczny nie jest. Jak szczęście. Myk i nie ma go.

Jednak pomiędzy i pomiędzy też jest ciekawie. Dzięki temu – rozwijamy się, hartujemy, nabywamy mądrości.

Henia Janik

Polecam kanał Urszuli Dudziak. Ależ ta kobieta ma pokłady optymizmu!

https://www.youtube.com/watch?v=a47mjrSYzqY 

https://www.youtube.com/watch?v=v071J89FsVQ 


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.