ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Higiena w pracy opiekuna

Dla osób doświadczonych w opiece nad osobami starszymi dbanie o higienę podopiecznego to codzienność. Każdy, kto dopiero rozpoczyna pracę jako opiekun, powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, jakie obowiązują w profesjonalnej opiece nad seniorami. Zebraliśmy je dla Was, by można było w każdej chwili do nich zajrzeć.

Na co szczególnie zwrócić uwagę dbając o higienę osobistą osoby starszej i niesamodzielnej? 

Sprawdź podstawowe środki 

Rodzina podopiecznego powinna zapewnić w domu seniora podstawowe środki, które służą do utrzymania higieny. Wśród nich szczególnie ważne są jednorazowe rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk. Dla pewności i własnego komfortu, warto wyposażyć się w te dwa produkty jeszcze w Polsce i zabrać je ze sobą na miejsce wykonywania pracy w Niemczech. 

Jeśli po przyjeździe do domu podopiecznego okaże się, że nie mamy tam do dyspozycji wspomnianych środków, a my nie przywieźliśmy ich ze sobą, należy niezwłocznie przekazać taką informację do swojego Koordynatora ATERIMA MED. 

Dlaczego jest to tak ważne? Dla dobra i zdrowia podopiecznego oraz jego opiekuna wszystkie czynności związane z kontaktem z ciałem, czy płynami ustrojowymi seniora należy wykonywać z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa. Należą do nich między innymi: mycie, kąpanie, zmiana pampersów, kremowanie etc. 

Medyczne czynności pozostaw lekarzom

Pamiętaj, że opiekunowie osób starszych nie są uprawnieni do wykonywania czynności medycznych, takich jak na przykład: zmiany opatrunków czy podawanie zastrzyków (np. z insuliny, w przypadku osób cierpiących na cukrzycę).

Tego typu działania pozostaw lekarzom i niemieckim służbom medycznym Pflegedienst lub Caritas. Pamiętaj również, że nawet jeśli masz doświadczenie w pracy jako pielęgniarka lub pielęgniarz w Polsce, uprawnienia te nie obejmują wykonywanie zawodu za zachodnią granicą!  

Zadbaj o samopoczucie seniora

Pozornie proste czynności z zakresu higieny osobistej, np. mycie zębów czy czesanie włosów stają się kłopotliwe dla osób starszych. Krępująca jest dla nich również świadomość, że codzienne działania są trudne i nie mają już możliwości wykonywać ich samodzielnie. U wielu seniorów ten brak komfortu może powodować niechęć do dbania o ich higienę osobistą przez inną osobę.

To zrozumiałe, dlatego ważne jest, by nie tylko o tym pamiętać, ale także starać się zadbać o dobre samopoczucie seniora w trakcie dbania o jego higienę i ułatwić mu odnalezienie się w tej sytuacji. Jednym ze sposobów na to, jest ułożenie harmonogramu czynności higienicznych. Warto pamiętać także o tym, by uprzedzać seniora o tym, co za chwilę zamierzamy zrobić. Przygotowanie psychiczne spowoduje, że toaleta będzie dla podopiecznego mniej krępująca. Jeśli to możliwe, można również zachęcać osobę starszą, by samodzielnie wykonywała najprostsze czynności higieniczne. 

Pamiętaj o regularności 

Ustalenie kolejności i zakresu czynności higienicznych przeprowadzanych każdego dnia pomoże w przyzwyczajeniu do nich seniora i poprawie jego samopoczucia w trakcie ich wykonywania. Określona rutyna powinna zawierać podstawowy zakres czynności, czyli np.: mycie zębów, mycie twarzy, czesanie włosów. W przypadku, gdy podopieczny jest sprawny i istnieje taka możliwość, do planowanych codziennych czynności higienicznych zaliczyć należy również prysznic lub kąpiel w wannie. 

Informuj o stanie zdrowia 

Jeśli podczas opieki nad seniorem jego stan zdrowia ulegnie zmianie, należy niezwłocznie powiadomić o tym swojego Koordynatora ATERIMA MED. Informację taką należy przekazać również wtedy, gdy po przyjeździe na miejsce pracy stan zdrowia podopiecznego okaże się niezgodny z informacjami, jakie otrzymaliśmy jeszcze w Polsce. 

Konieczność informowania o zdrowiu seniora dotyczy każdej sytuacji, w której możemy mieć jakiekolwiek wątpliwości na temat dolegliwości czy choroby osoby starszej. 

 

Stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to jeden z najważniejszych aspektów opiekowania się osobą starszą. Pamiętajmy, że ma on wpływ zarówno na komfort fizyczny, jak i psychiczny podopiecznego. 

 

Zamów bezpłatne połączenie →