Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
ATERIMA MED to pewna i sprawdzona firma – jesteśmy na rynku opieki już ponad 10 lat!
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
W opinii Opiekunek24 jesteśmy numerem 1 wśród firm świadczących usługi opieki.
Pomagamy w dopasowaniu oferty do potrzeb i możliwości Opiekuna. Porozmawiajmy!
98% Opiekunów i podopiecznych jest zadowolona ze współpracy z nami. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów!
Do grona Opiekunów ATERIMA MED właśnie dołączyła kolejna Opiekunka. Dziękujemy za zaufanie!
Najlepsze oferty schodzą jak świeże bułeczki. Teraz przegląda je 11 osób.
Teraz nasze oferty sprawdza 7 osób.
Nasze oferty weryfikuje teraz 17 osób.
W tej chwili nasi koordynatorzy potwierdzają oferty z 18 Opiekunkami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna 87 Opiekunek.
Świętujemy! Właśnie podpisaliśmy umowę z kolejną Opiekunką!
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmienniczką.
Rok 2022 to rok wyższych stawek za zlecenie. Dobrze zarabiaj z ATERIMA MED.
5 gwarancji bezpieczeństwa – wyjedź na zlecenie ze spokojną głową. Dajemy poczucie bezpieczeństwa w czasie pandemii.
Jesteśmy w razie potrzeby – zapewniamy indywidualną opiekę Koordynatora.
Pomagamy w opiece nad podopiecznym – służymy fachową poradą Zespołu Pielęgniarskiego.
Oferujemy bezpłatne cykle webinarów z certyfikatem „Profesjonalni w opiece”– tylko dla Opiekunów ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna – oferujemy pakiet dodatkowego ubezpieczenia, w tym ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19.
Zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem z adresu pod adres.
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do potrzeb i możliwości Opiekuna.
image/svg+xml

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Higiena w pracy opiekuna

Dla osób doświadczonych w opiece nad osobami starszymi dbanie o higienę podopiecznego to codzienność. Każdy, kto dopiero rozpoczyna pracę jako opiekun, powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, jakie obowiązują w profesjonalnej opiece nad seniorami. Zebraliśmy je dla Was, by można było w każdej chwili do nich zajrzeć.

Na co szczególnie zwrócić uwagę dbając o higienę osobistą osoby starszej i niesamodzielnej? 

Sprawdź podstawowe środki 

Rodzina podopiecznego powinna zapewnić w domu seniora podstawowe środki, które służą do utrzymania higieny. Wśród nich szczególnie ważne są jednorazowe rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk. Dla pewności i własnego komfortu, warto wyposażyć się w te dwa produkty jeszcze w Polsce i zabrać je ze sobą na miejsce wykonywania pracy w Niemczech. 

Jeśli po przyjeździe do domu podopiecznego okaże się, że nie mamy tam do dyspozycji wspomnianych środków, a my nie przywieźliśmy ich ze sobą, należy niezwłocznie przekazać taką informację do swojego Koordynatora ATERIMA MED. 

Dlaczego jest to tak ważne? Dla dobra i zdrowia podopiecznego oraz jego opiekuna wszystkie czynności związane z kontaktem z ciałem, czy płynami ustrojowymi seniora należy wykonywać z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa. Należą do nich między innymi: mycie, kąpanie, zmiana pampersów, kremowanie etc. 

Medyczne czynności pozostaw lekarzom

Pamiętaj, że opiekunowie osób starszych nie są uprawnieni do wykonywania czynności medycznych, takich jak na przykład: zmiany opatrunków czy podawanie zastrzyków (np. z insuliny, w przypadku osób cierpiących na cukrzycę).

Tego typu działania pozostaw lekarzom i niemieckim służbom medycznym Pflegedienst lub Caritas. Pamiętaj również, że nawet jeśli masz doświadczenie w pracy jako pielęgniarka lub pielęgniarz w Polsce, uprawnienia te nie obejmują wykonywanie zawodu za zachodnią granicą!  

Zadbaj o samopoczucie seniora

Pozornie proste czynności z zakresu higieny osobistej, np. mycie zębów czy czesanie włosów stają się kłopotliwe dla osób starszych. Krępująca jest dla nich również świadomość, że codzienne działania są trudne i nie mają już możliwości wykonywać ich samodzielnie. U wielu seniorów ten brak komfortu może powodować niechęć do dbania o ich higienę osobistą przez inną osobę.

To zrozumiałe, dlatego ważne jest, by nie tylko o tym pamiętać, ale także starać się zadbać o dobre samopoczucie seniora w trakcie dbania o jego higienę i ułatwić mu odnalezienie się w tej sytuacji. Jednym ze sposobów na to, jest ułożenie harmonogramu czynności higienicznych. Warto pamiętać także o tym, by uprzedzać seniora o tym, co za chwilę zamierzamy zrobić. Przygotowanie psychiczne spowoduje, że toaleta będzie dla podopiecznego mniej krępująca. Jeśli to możliwe, można również zachęcać osobę starszą, by samodzielnie wykonywała najprostsze czynności higieniczne. 

Pamiętaj o regularności 

Ustalenie kolejności i zakresu czynności higienicznych przeprowadzanych każdego dnia pomoże w przyzwyczajeniu do nich seniora i poprawie jego samopoczucia w trakcie ich wykonywania. Określona rutyna powinna zawierać podstawowy zakres czynności, czyli np.: mycie zębów, mycie twarzy, czesanie włosów. W przypadku, gdy podopieczny jest sprawny i istnieje taka możliwość, do planowanych codziennych czynności higienicznych zaliczyć należy również prysznic lub kąpiel w wannie. 

Informuj o stanie zdrowia 

Jeśli podczas opieki nad seniorem jego stan zdrowia ulegnie zmianie, należy niezwłocznie powiadomić o tym swojego Koordynatora ATERIMA MED. Informację taką należy przekazać również wtedy, gdy po przyjeździe na miejsce pracy stan zdrowia podopiecznego okaże się niezgodny z informacjami, jakie otrzymaliśmy jeszcze w Polsce. 

Konieczność informowania o zdrowiu seniora dotyczy każdej sytuacji, w której możemy mieć jakiekolwiek wątpliwości na temat dolegliwości czy choroby osoby starszej. 

 

Stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to jeden z najważniejszych aspektów opiekowania się osobą starszą. Pamiętajmy, że ma on wpływ zarówno na komfort fizyczny, jak i psychiczny podopiecznego. 

 

Zamów bezpłatne połączenie →