Dla osób doświadczonych w opiece nad osobami starszymi dbanie o higienę podopiecznego to codzienność. Każdy, kto dopiero rozpoczyna pracę jako opiekun, powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, jakie obowiązują w profesjonalnej opiece nad seniorami. Zebraliśmy je dla Was, by można było w każdej chwili do nich zajrzeć.
Na co szczególnie zwrócić uwagę dbając o higienę osobistą osoby starszej i niesamodzielnej?
Sprawdź podstawowe środki
Rodzina podopiecznego powinna zapewnić w domu seniora podstawowe środki, które służą do utrzymania higieny. Wśród nich szczególnie ważne są jednorazowe rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk. Dla pewności i własnego komfortu, warto wyposażyć się w te dwa produkty jeszcze w Polsce i zabrać je ze sobą na miejsce wykonywania pracy w Niemczech.
Jeśli po przyjeździe do domu podopiecznego okaże się, że nie mamy tam do dyspozycji wspomnianych środków, a my nie przywieźliśmy ich ze sobą, należy niezwłocznie przekazać taką informację do swojego Koordynatora ATERIMA MED.
Dlaczego jest to tak ważne? Dla dobra i zdrowia podopiecznego oraz jego opiekuna wszystkie czynności związane z kontaktem z ciałem, czy płynami ustrojowymi seniora należy wykonywać z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa. Należą do nich między innymi: mycie, kąpanie, zmiana pampersów, kremowanie etc.
Medyczne czynności pozostaw lekarzom
Pamiętaj, że opiekunowie osób starszych nie są uprawnieni do wykonywania czynności medycznych, takich jak na przykład: zmiany opatrunków czy podawanie zastrzyków (np. z insuliny, w przypadku osób cierpiących na cukrzycę).
Tego typu działania pozostaw lekarzom i niemieckim służbom medycznym Pflegedienst lub Caritas. Pamiętaj również, że nawet jeśli masz doświadczenie w pracy jako pielęgniarka lub pielęgniarz w Polsce, uprawnienia te nie obejmują wykonywanie zawodu za zachodnią granicą!
Zadbaj o samopoczucie seniora
Pozornie proste czynności z zakresu higieny osobistej, np. mycie zębów czy czesanie włosów stają się kłopotliwe dla osób starszych. Krępująca jest dla nich również świadomość, że codzienne działania są trudne i nie mają już możliwości wykonywać ich samodzielnie. U wielu seniorów ten brak komfortu może powodować niechęć do dbania o ich higienę osobistą przez inną osobę.
To zrozumiałe, dlatego ważne jest, by nie tylko o tym pamiętać, ale także starać się zadbać o dobre samopoczucie seniora w trakcie dbania o jego higienę i ułatwić mu odnalezienie się w tej sytuacji. Jednym ze sposobów na to, jest ułożenie harmonogramu czynności higienicznych. Warto pamiętać także o tym, by uprzedzać seniora o tym, co za chwilę zamierzamy zrobić. Przygotowanie psychiczne spowoduje, że toaleta będzie dla podopiecznego mniej krępująca. Jeśli to możliwe, można również zachęcać osobę starszą, by samodzielnie wykonywała najprostsze czynności higieniczne.
Pamiętaj o regularności
Ustalenie kolejności i zakresu czynności higienicznych przeprowadzanych każdego dnia pomoże w przyzwyczajeniu do nich seniora i poprawie jego samopoczucia w trakcie ich wykonywania. Określona rutyna powinna zawierać podstawowy zakres czynności, czyli np.: mycie zębów, mycie twarzy, czesanie włosów. W przypadku, gdy podopieczny jest sprawny i istnieje taka możliwość, do planowanych codziennych czynności higienicznych zaliczyć należy również prysznic lub kąpiel w wannie.
Informuj o stanie zdrowia
Jeśli podczas opieki nad seniorem jego stan zdrowia ulegnie zmianie, należy niezwłocznie powiadomić o tym swojego Koordynatora ATERIMA MED. Informację taką należy przekazać również wtedy, gdy po przyjeździe na miejsce pracy stan zdrowia podopiecznego okaże się niezgodny z informacjami, jakie otrzymaliśmy jeszcze w Polsce.
Konieczność informowania o zdrowiu seniora dotyczy każdej sytuacji, w której możemy mieć jakiekolwiek wątpliwości na temat dolegliwości czy choroby osoby starszej.
Stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to jeden z najważniejszych aspektów opiekowania się osobą starszą. Pamiętajmy, że ma on wpływ zarówno na komfort fizyczny, jak i psychiczny podopiecznego.