W poprzednim artykule poruszyliśmy temat pożegnania z Podopiecznym. Dzięki temu znacie już porady psychologa, który podpowiadał, jak poradzić sobie z emocjami po śmierci albo rozstaniu z Seniorem. Tym razem poruszymy ten temat pod kątem praktycznych porad, ponieważ wielu Opiekunów często pyta nas, jak należy się zachować po śmierci Podopiecznego i czego oczekuje w takiej sytuacji rodzina.
Kilka faktów:
- W Niemczech kremacja jest o wiele popularniejsza niż w Polsce – kremuje się tam 54,5% zmarłych.
- Zwykle pogrzeb odbywa się 4-5 dni po śmierci, ale często zdarza się, że trwa to nawet tydzień.
- Dla osób niewierzących zamiast mszy organizuje się inny rodzaj pożegnania – jest to ceremonia prowadzona najczęściej przez krewnego lub przyjaciela rodziny
- Pogrzeby w Niemczech są znacznie bardziej prywatne i kameralne niż w Polsce – udział w nich biorą tylko krewni i bliscy znajomi. Nie ma zwyczaju, by w pogrzebach uczestniczyli np. sąsiedzi czy dalsza rodzina.
- Znicze w Niemczech są rzadko spotykane.
- Za Odrą nie spotyka się przetrzymywania ciała zmarłego w jego domu aż do pogrzebu. Po śmierci zakład pogrzebowy przewozi ciało do kostnicy.
RADY EKSPERTA
Jak zachować się po śmierci Podopiecznego?
Nasz ekspert – Sabina Karwat
Koordynator Teamu 3 w ATERIMA MED. Z branżą opiekuńczą związana jest od 16 lat. Z wykształcenia jest Magistrem Pielęgniarstwa. Pracowała jako pielęgniarka w Klinice Aachen.
- Jeśli można spodziewać się śmierci Podopiecznego w najbliższych dniach czy godzinach, to należy jak najszybciej poinformować o tym jego rodzinę – wtedy zwykle bliscy towarzyszą mu w ostatnich chwilach.
- Nie powinno się zostawiać osobę umierającą samą w pokoju.
- Zawsze w przypadku śmierci trzeba wezwać lekarza, by stwierdził zgon. Może to być wskazany wcześniej lekarz rodzinny. W przypadkach nagłych należy wezwać karetkę. W następnej kolejności należy powiadomić rodzinę Seniora, a potem – również niezwłocznie – Koordynatora ATERIMA MED.
- Po śmierci Podopiecznego Koordynator ATERIMA MED ustala z Opiekunem czas powrotu do Polski lub przejazdu na inne miejsce pracy.
- Zwykle to rodzina kontaktuje się z zakładem pogrzebowym, ale jeśli nie jest to możliwe, to po konsultacji z bliskimi Opiekun powinien pomóc załatwić konieczne ustalenia.
- Po śmierci Podopiecznego staraj się zachować spokój – utrata bliskiej osoby (nawet jeśli wszyscy się tego spodziewali) zawsze jest trudnym doświadczeniem. Staraj się nie obciążać rodziny Seniora swoimi emocjami.
- W większości przypadków rodzina Seniora prosi, by Opiekun został kilka dni i był obecny na pogrzebie. W tym czasie Opiekunowie często pomagają w uporządkowaniu rzeczy po zmarłym.
- Na pogrzeb wypada przyjść w ubiorze w ciemnych kolorach. Znicze spotyka się rzadko, kwiaty i wieńce również nie są aż tak popularne jak w Polsce.
- Bardzo popularne są karty kondolencyjne – rodzinie Seniora na pewno będzie bardzo miło, jeśli otrzyma od Ciebie taką kartę.
- W stypie po pogrzebie w Niemczech uczestniczą tylko te osoby, które rodzina na nią zaprosi.