Porady i informacje praktyczne

Zależy Ci na pracy opiekunki? Ucz się języka!

Znajomość języka niemieckiego się opłaca! Daje swobodę w kontaktach z podopiecznym i jego rodziną, pozwala poradzić sobie na zakupach czy podczas wizyty lekarza. Stopień zaawansowania jest też głównym kryterium przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia. Poza tym osoby dobrze mówiące po niemiecku są najbardziej poszukiwane przez seniorów i ich rodziny.


Kiedy język niemiecki jest niezbędny?

Opiekunka osoby starszej musi umieć przeprowadzić prostą rozmowę z podopiecznym. Kontakt z seniorem wiąże się bowiem z koniecznością zadawania pytań, np. o samopoczucie, posiłki czy sposób spędzania czasu. Codzienna opieka wymaga umiejętności rozumienia tego, co druga strona chce przekazać. Pamiętajmy, że starsza osoba może mówić cicho lub niewyraźnie, co znacznie utrudnia właściwe odczytanie jej słów.

Znajomość języka będzie przydatna także w kontakcie z rodziną podopiecznego, lekarzem czy pracownikami sklepu. W każdym z tych przypadków umiejętność sprawnej komunikacji umożliwi osiągnięcie celu.

Niezdolność do swobodnego porozumiewania się w języku niemieckim powoduje nieporozumienia i zdecydowanie utrudnia pracę. Dla osoby nie znającej języka wyjazd do pracy wiąże się z wielkim stresem, która obniża komfort pracy. Za to umiejętność komunikacji w tym języku już na starcie dodaje pewności siebie.


Nie znasz niemieckiego? Nie będziesz opiekunką

ATERIMA MED codziennie otrzymuje zgłoszenia od kandydatek na opiekunki. Niestety część z nich nie zna języka niemieckiego lub zna go zbyt słabo, by zajmować się osobami starszymi w Niemczech.

Jedną z tych osób jest Pani Krystyna, która wysłała do nas wiadomość:
"Zwracam się do ATERIMA MED z pytaniem, czy możliwe jest podjęcie przeze mnie pracy opiekunki w Niemczech? Mam kilkunastoletnie doświadczenie w pracy w polskim domu opieki społecznej. Niestety język niemiecki znam bardzo słabo. Bardzo zależy mi na pracy i wiem, że jeśli wyjadę do Niemiec, to bardzo szybko nauczę się wszystkiego na miejscu."

Przypominamy, że by podjąć pracę w Niemczech w opiece nad seniorami trzeba spełnić następujące dwa warunki:

  • mieć doświadczenie w opiece nad starszymi bądź schorowanymi osobami,

  • znać język niemiecki przynajmniej komunikatywnie, czyli w stopniu, który umożliwia porozumiewanie się podczas codziennej pracy z niemieckojęzycznym podopiecznym.


Jak poprawić swoją znajomość języka niemieckiego?

Nauka języka wymaga czasu i poświęcenia. Jednym przychodzi łatwo i szybko, innych kosztuje więcej wysiłku.

Aby ułatwić Wam podjęcie pracy opiekunki w ATERIMA MED, zapoczątkowaliśmy na naszej stronie cykl lekcji – „Niemiecki dla opiekunek”. Można w nich znaleźć słownictwo oraz zwroty potrzebne do wykonywania tej pracy. Język niemiecki nie należy do najłatwiejszych, dlatego by ułatwić Wam naukę, podajemy dokładny sposób wymawiania wszystkich słów.

Dotychczas w naszym cyklu ukazały się:

  • Ich heiβe, czyli jak się przedstawić nowej rodzinie

  • Wo ist die Küche? – czyli jak odnaleźć się w nowym otoczeniu

  • Wie kann ich Ihnen helfen? – czyli wszystko o opiece

  • Ich brauche Hilfe! – czyli jak reagować w nagłych sytuacjach

  • Wie sollen die Medikamente dosiert werden? – czyli jak poradzić sobie w aptece i u lekarza

  • Wie viel kostet es? – czyli idziemy na zakupy

Kolejne części, a wraz z nimi nowe tematy – już wkrótce!

Zapraszamy Panie korzystające z cyklu Niemiecki dla opiekunek do jego współtworzenia. Jeśli istnieją tematy dla Was ważne, które jeszcze nie zostały u nas poruszone, piszcie do nas! Czekamy na Wasze sugestie i pomysły pod adresem e-mail: opinie@aterima.pl (z dopiskiem w temacie: "Niemiecki dla opiekunek”).

Oprac. MZ

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.
lilka:

Drogie Panie tu piszace,na pewno starszym osobom jest troche trudniej uczyc sie jezyka obcego jak i wszystkiego:)Jednak pisze tu osoba po 50-tce i zaslania sie swoim wiekiem,ale za maz kazda jeszcze chce wyjsc i umie :)Kobieto to jest wiek ,w ktorym wszystkiego mozna jeszcze sie nauczyc ale trzeba chciec i lubic sie uczyc!! a najlepszym nauczycielem jest MUSS !! Jesli musisz to wezmiesz ze soba karteczke z kilkoma wyrazami przygotowana wczesniej idac na spacer z psem ,lub tez uczysz sie kiedy Senior spi a spi zawsze w poludnie,albo w nocy kiedy wszyscy spia.Tak,pada sie nieraz ze zmeczenia ale jak wspaniale bedziesz pozniej sie czula ,kiedy usiadziesz przy swoim podopiecznym i porozmawiasz z nim jak z ziomkiem.:)) Ty bedziesz szczesliwa i ten Senior/ka/ rowniez a nawet polubi cie, bo bedzie czul /a /,ze ty tez ja/go/ lubisz skoro tak szybko i usilnie nauczylas sie dla niej /niego/ mowic.Tak mozna ! bo sama tak robilam a dzis rozmawiam ,pisze i czytam po niemiecku.Pozdrawiam

Marta:

Witam serdecznie Aterime\nBardzo pieknie to wszystko jest napisane. Ale trzeba zauwarzyc, że najcześciej do pilnowania Sniorenbetreuerin jadą starsz osoby.Czyli takie którym cięzej jest sie uczyć.Naleze do osob ktora nie chciała by jechac bez znajomości języka. Wkoncu jedzie sie do człowieka a nie pieska. Jednak z drugiej strony pozwole sobie na inną refleksję. Znam osoby ktore pojechaly do niemiec opiekowac sie chorymi ludżmi bez jezyka. Przez ich gardło nawet nie przeszło slowo ,,,danke,,.Ja uczę się niemieckiego juz ponad dwa miesiące. Z racji swojego wieku nie uczę się dwie godz tylko osiem. Szkolę sie czytam lekcje, myślę, że umiem dośc duzo jak na samouka. Boję sie jadnak zgłosic do Was poniewaz prowadzicie rozmowy przez telefon jak z rodowitymi niemkami..pozdrawiam

maria-51:

Popieram Cię "maria" ja jestem po 60-ce i tez ma te problemy. W szkole nie uczyli niemieckiego, ani angielskiego więc nie umię go. Teraz podejmując taką prace jest bardzo trudno nam nauczyś sie tego języka i jak wiadomo niemiecki nie należy do łatwych. Zycze wytrwałości i dużo cierpliwości a napewno będzie dobrze. \n

Monika:

Nauka obcego jezyka nie jest wcale prosta.Wymaga czasu i systematycznosci i przedewszystkim aby nauczyc sie obcego jezyka trzeba go lubiec.Ja lubie jezyk niemiecki ale nauka tez mi idzie ciezko.Najlatwiej maja te osoby co maja zdolnosci jezykowe.Dziekuje Atermia med.za udostepnienie materialow sa bardzo przydatne i pomocne w komunikacji.Dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

wiola:

witaj mario,rozumiem cię i współczuje.ja mam to samo.

maria:

witam jestem opiekunką.od 7 lat dorywczo pracuje w niemczech,ale mimo tego czasu nie mogę na uczyć się dobrze niemieckiego,ponieważ mało czasu mamy na naukę.jesteśmy zamęczane przez rodzinę ich problemami a nie tylko zajmujemy się podopiecznymi.rodziny nie chcą zrozumieć ze jak rozmawiamy po niemiecku cały czas to jest duże obciążenie a przecież nie jesteśmy do towarzystwa tylko opieki podopiecznego.przepraszam że nie ma dużych liter bo uczę się pisać,jestem po 50i nie tylko muszę uczyć się języka niemieckiego ale też obsługi komputera pozdrawiam