Porady i informacje praktyczne

Choroba Parkinsona - pierwsze objawy i zasady opieki

Chory powoli się porusza, drży. Jego mowa staje się bełkotliwa i cicha, a twarz kamienna, bez emocji. Tak wygląda, wciąż nieuleczalna, choroba Parkinsona.

Badania nad tą chorobą zapoczątkował już w XIX wieku angielski lekarz. Ilość osób dotkniętych chorobą Parkinsona stale rośnie. To drugie, po chorobie Alzheimera, najczęściej spotykane schorzenie układu nerwowego. Cierpiał na nią m.in. papież Jan Paweł II.


Pierwsze symptomy choroby

Najwcześniejsze objawy choroby są zauważalne zwykle między 55 a 60. rokiem życia. Narastają stopniowo w wolnym tempie.

Jeden z pierwszych znaków, który budzi u pacjenta niepokój, to upośledzenie ruchowe. Polega ono zwykle na spowolnieniu ruchów, sztywności i wzmożonym napięciu mięśni oraz niemożności wykonania precyzyjnie czynności. Pojawia się drżenie, zwykle na tym etapie dotyczy ono jednej ręki. W miarę rozwoju choroby drżenie obserwuje się już w także w nodze (często po tej samej stronie, co drżenie w ręce), a także na brodzie czy języku.

Zauważalnym, zwłaszcza przez otoczenie chorego, jest spowolnienie ruchowe. Mowa staje się niewyraźna i cicha, a mimika jest bardzo ograniczona. Chory nawet rzadko mruga oczami.

Postępująca sztywność mięśni powoduje przyjęcie charakterystycznej postawy ciała - głowa jest wysunięta do przodu, górna część ciała jest pochylona do przodu, a kolana są ugięte.


Jak wygląda leczenie?

Poza lekami oraz chirurgicznymi metodami, które stosuje się w leczeniu pacjenta, znaczący wpływ ma rehabilitacja, a przede wszystkim zapobieganie zaburzeniom ruchowym i ich powikłaniom.

Trenując odpowiednie nawyki ruchowe, ćwicząc szybkość reakcji ruchowych oraz zwiększając siłę mięśni (zwłaszcza mm. prostowników) mamy szanse zmniejszyć w przyszłości prawdopodobieństwo upadku naszego podopiecznego.


Co musi wiedzieć opiekunka?

Należy zawsze pamiętać, by mieszkanie chorego było odpowiednio przystosowane do jego stanu zdrowia. Na podłodze nie mogą znajdować się dywaniki ani wysokie progi. Pomieszczenia muszą być dobrze oświetlone, a przedmioty codziennego użytku łatwo dostępne.

Należy unikać wsuwanego i śliskiego obuwia (np. klapek). W związku z zaburzeniami równowagi chory musi mieć możliwość korzystania z pomocy ortopedycznych, takich jak: laska, kula czy balkonik.

Zastosowanie u pacjenta właściwej diety ma znaczący wpływ na działanie podawanych leków. Zaleca się przyjmowanie dużej ilości napojów i produktów bogatych w błonnik. Ważne, by jednocześnie ograniczyć spożywanie produktów bogatych w białko. Trzeba mieć na uwadze, że w związku ze znacznym ograniczeniem sprawności ruchowej i problemami z połykaniem, pacjenci są narażeni na niedożywienie.

Dwieście lat po odkryciu choroby Parkinsona jesteśmy znacznie bogatsi w wiedzę na jej temat. Dzisiejsza medycyna daje możliwości przeżycia tej choroby w lepszej kondycji fizycznej. Pamiętajmy jednak, że pozytywne nastawienie samego chorego jest czynnikiem niezbędnym.

Oprac. MZ

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.
Redakcja serwisu:

Droga Margo, zachęcamy Cię, byś skontaktowała się z lekarzem. Każdy przypadek jest inny i tylko specjalista jest w stanie powiedzieć więcej. Życzymy powodzenia i dużo zdrowia!

margo68:

Witam, zainteresowałam się artykułem ponieważ zauważyłam u mojego męża drżenie głowy w czasie kiedy spał, nie spostrzegłam do tej pory niczego, co by mogło mnie zaniepokoić i wskazać na chorobę parkinsona ale to mnie zaniepokoiło. chciałam zapytać, czy takie drżenie ciała w czasie snu zapowiada nadejście tej choroby, kiedy jeszcze nie ma jej objawów gdy człowiek np. nie śpi i jest w stanie panować nad swoimi ruchami ??

ursi:

czy drżenie ręki może nasilać się ,gdy kładę się spać?

Redakcja serwisu:

Pani Danuto, z tym pytaniem najlepiej będzie zwrócić się bezpośrednio do lekarza. Pozdrawiamy!

danuta:

Moja siostra od trzech lat choruje na dystonię mięśni twarzy i szyi tj. mimowolne ruchy a raczej skurcze m.policzków,wystawianie języka przy jednoczesnym otwieraniu ust .Są to skurcze nad którymi nie panuje porażone ma także mięśnie krtani nie może przełykać pokarmów.To okropne patrzeć na bliską osobę wynędzniałą i nie dożywioną.Od jakichś 6-ciu miesięcy zauważyłam inne niepokojące objawy siostra chodzi na mocno zgiętych nogach truchcikiem i jest bardzo zgarbiona to wszystko wystąpiło jedno po drugim na dodatek ruchy wykonywane są bardzo powoli tak jak w bardzo zwolnionym filmie aż nie naturalnie. Z powodu dystonii nie może przełykać ,ale czy to tylko dystonia? Jak się ma dystonia do parkinsona? Czy mogą występować dwie jednostki chorobowe razem?