Praca dla opiekunek w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Jak przygotować się do pierwszego dnia pracy jako Opiekunka?

Pierwsze godziny spędzone w nowym miejscu pracy bywają stresujące. Praca w opiece nad osobami starszymi nie jest wyjątkiem. Sprawdź, o czym warto pamiętać na samym początku i jak przygotować się do pierwszego dnia pracy jako Opiekunka osób starszych w Niemczech.

Jak ułatwić sobie pierwszy dzień pracy jako Opiekunka w Niemczech?

Po znalezieniu odpowiedniej oferty pracy w Niemczech przychodzi czas na wyjazd na zlecenie. Przed samym wyjazdem przypomnij sobie podstawowe wyrażenia oraz słownictwo związane z odżywianiem, sprzątaniem i opieką nad osobami starszymi. Jeśli dopiero uczysz się języka niemieckiego i nie czujesz się pewnie (zachęcamy do korzystania z naszych lekcji niemieckiego dla Opiekunek), przed wyjazdem przygotuj krótką informację o sobie po niemiecku, którą zapiszesz na kartce i zabierzesz ze sobą. Ważne są podstawowe informacje o Tobie: 

  • imię i nazwisko, 
  • miejsce pochodzenia, 
  • kilka słów o Twojej rodzinie,
  • Twoje doświadczenie w zawodzie Opiekunki osób starszych. 

Będziesz mieć pewność, że podczas pierwszej rozmowy z rodziną i podopiecznym pomimo stresu przedstawisz się, powiesz kilka słów o sobie i zrobisz dobre wrażenie. Dobrym pomysłem jest także zapisanie sobie pytań po niemiecku, które chciałabyś zadać rodzinie podopiecznego. Pamiętaj, że lekkie potknięcia językowe to nie koniec świata – tak naprawdę najważniejsze jest dobre nastawienie i szczery uśmiech! 

Pierwszy dzień na nowej ofercie pracy w Niemczech

opieka-senioraPo przyjeździe do Niemiec Opiekun osoby starszej poznaje podopiecznego i jego rodzinę. Rodzina seniora zwykle oprowadza nowego Opiekuna po domu lub mieszkaniu i pokazuje gdzie znajduje się podstawowe wyposażenie, np. pralka, zmywarka, środki czystości. Członkowie rodziny opowiadają również o mieście, najbliższej okolicy i pokazują gdzie znajdują się najważniejsze miejsca, takie jak sklep, poczta, apteka i przychodnia lekarska. Dość często przyjazd do Niemiec nowej Opiekunki pokrywa się z dniem wyjazdu do Polski jej poprzedniczki. Jest to świetna okazja, aby skorzystać z możliwości zebrania jak największej ilości informacji o podopiecznym, jego stanie zdrowia i zwyczajach. 

Opieka seniora – o co warto zapytać swoją poprzedniczkę?

Rady wyjeżdżającej Opiekunki osoby starszej to bezcenne źródło wiedzy dla zmienniczki, która może bardzo ułatwić pierwsze dni na nowej ofercie pracy w Niemczech. W pierwszej kolejności warto zapytać o stan zdrowia podopiecznego – zarówno stan psychiczny, jak i fizyczny. Bardzo ważne są również informacje o chorobach przewlekłych seniora (np. postępie choroby Alzheimera), przebiegu aktywizacji chorego, częstotliwości wizyt lekarskich, przyjmowanych lekach oraz wszystkich zaleceniach – zarówno lekarskich, jak i dietetycznych. 

Poza pytaniami na temat opieki seniora warto również zapytać o przyzwyczajenia podopiecznego, jego zainteresowania oraz typowy harmonogram dniaWszystkie te informacje znacznie ułatwiają bliższe poznanie seniora. Wiedza o jego ulubionych zajęciach, programach telewizyjnych, książkach, muzyce czy też jedzeniu pozwoli na przełamanie pierwszych lodów po przyjeździe. 

Twoja poprzedniczka może przekazać Ci również informacje przydatne podczas codziennej pracy, np. o zasadach korzystania z telefonu i Internetu lub rozliczeniach za zakupy. Opiekunki osób starszych ATERIMA MED zwykle na bieżąco robią notatki na temat podopiecznego, kontaktów z jego rodziną lub ponoszonych wydatków. Takie zapiski stanowią dokumentację stanu zdrowia seniora i świadczą o Twoim profesjonalnym podejściu do pracy. Jest to także cenne źródło informacji dla Twojej przyszłej zmienniczki. Podczas opieki nad seniorem Opiekunka powinna również skrupulatnie notować wszelkie wydatki.

Dobry start w pracy jako Opiekunka w Niemczech

Pamiętaj, że zarówno Ty, jak i podopieczny potrzebujecie trochę czasu, aby się poznać i przyzwyczaić do siebie. Opieka nad osobami starszymi to praca, która wymaga posiadania takich cech charakteru jak cierpliwość i tolerancja – szczególnie podczas pierwszych dni z nowym podopiecznym. 

Miłym gestem po przyjeździe jest drobny upominek dla rodziny podopiecznego – na przykład polskie słodycze, drobiazg kojarzący się z Polską lub coś stworzonego własnoręcznie. Prezent nie jest jednak wymagany. Więcej o zasadach dotyczących wręczania i otrzymywania prezentów podczas pracy w opiece nad osobami starszymi przeczytasz w naszym artykule.

Okazując szacunek, zrozumienie i pozytywne nastawienie z pewnością zrobisz dobre wrażenie i zdobędziesz sympatię zarówno podopiecznego, jak i jego rodziny. W razie jakichkolwiek problemów podczas pierwszych dni w pracy jako Opiekunka w Niemczech możesz skontaktować się z Koordynatorem ATERIMA MED, który zawsze Cię wysłucha i w razie problemów na pewno pomoże. 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.

Kliknij i zadzwoń +48 12 341 15 15