Porady i informacje praktyczne

Dzwoń tanio do Polski

Każdy, kto pracuje za granicą, chce mieć kontakt z rodziną i przyjaciółmi z Polski.  Wiele osób nie wyobraża sobie wyjazdów bez telefonów do bliskich, dlatego podpowiadamy, co zrobić, by rozmowy z krewnymi kosztowały jak najmniej.

 


Korzystne dodatki do abonamentu


Bardzo popularne i korzystne cenowo są dodatki do abonamentu przygotowane specjalnie dla posiadaczy telefonów stacjonarnych, którzy chcą tanio dzwonić za granicę. Najbardziej znana jest taryfa CountryFlat 1, która gwarantuje bezpłatne i nieograniczone połączenia z telefonami stacjonarnymi w Polsce. Przy tym abonamencie rozmawiać za darmo można również z mieszkańcami USA, Kanady, Australii i wszystkich krajów sąsiadujących z Niemcami. Miesięczny koszt tego dodatku to 3,94 Euro, a sama aktywacja jest bezpłatna.

Oferowany przez Telekom CoutryFlat 1 jest dostępny dla wszystkich posiadaczy telefonu stacjonarnego w tej sieci, jednak nie przy każdym abonamencie. Na przykład nie można go włączyć przy popularnej taryfie Call Plus.

Warto poprosić podopiecznego lub jego rodzinę o aktywację – dzięki temu opiekunka będzie mogła swobodnie dzwonić do bliskich, a rodzina seniora nie będzie musiała martwić się o koszty rozmów, które w przypadku CountryFlat 1 są niezależnie od ilości wykonywanych połączeń. Zamówienie może złożyć wyłącznie abonent lub osoba z jego pełnomocnictwem.

 


Cenne prefiksy


Prawdopodobnie najprostszym sposobem na tańsze połączenia zagraniczne jest wybieranie przed docelowym numerem telefonu specjalnych prefiksów. Dzięki temu nie ma potrzeby zmieniania abonamentu czy podpisywania nowych umów. Wystarczy wyszukać w internecie lub ofercie swojego operatora (np. Telekom) korzystny cenowo prefiks i zacząć go używać.

Wybierając prefiksy korzystamy z usług operatorów, którzy często specjalizują się w połączeniach międzynarodowych i dzięki temu mogą zaproponować niższe ceny. Najkorzystniejsze oferty obniżają ceny rozmów nawet do 0,55 centa za minutę. Najczęściej ta sama cena obowiązuje za połączenia na telefony stacjonarne, jak i komórkowe, ale warto wcześniej to sprawdzić.

 


Tani operatorzy dla posiadaczy komórek


Na niemieckim rynku działa wielu operatorów, którzy oferują mniej lub bardziej korzystne ceny połączeń międzynarodowych dla telefonów komórkowych. Jeśli masz komórkę, możesz wybrać kartę SIM w jednej z sieci, a później kupować karty typu pre-paid, których wartość wykorzystasz potem na rozmowy i smsy z bliskimi. Możesz wybierać między innymi wśród usług:
- Lycamobile – rozmowy do Polski w cenie od 1 centa za minutę (na telefony stacjonarne i komórkowe),
- Blauworld – połączenia do Polski od 4,9 centów za minutę na telefony stacjonarne i 25 centów na komórkowe,
- ALDI TALK – karty do kupienia w sklepach sieci Aldi (od 12 centów za minutę połączenia na telefony stacjonarne i 29 centów na komórki w Polsce).

Przy wyborze sieci komórkowej warto sprawdzać nie tylko ceny połączeń do kraju, ale również pozostałe koszty. Często operatorzy obniżają koszt jednej usługi, ale zarabiają na innych. Zwłaszcza należy zwrócić uwagę na koszt połączeń przychodzących, kiedy abonent jest poza granicami Niemiec, czyli na przykład podczas urlopu w Polsce.

 

 


Dzwoń przez internet!


Jeśli chodzi o rozmowy przez internet bezkonkurencyjny jest świetnie znany zwłaszcza wśród młodszych osób Skype. Jest to program komputerowy, który można bezpłatnie pobrać z internetu (ze strony www.skype.com). Wystarczy założyć w nim swoje konto – również za darmo – i można dzwonić do innych użytkowników, którzy posiadają konto w Skype. Rozmowy w ramach programu są całkowicie bezpłatne i nieograniczone. Aby można było dodzwonić się do bliskiej osoby, musi ona w tym samym czasie być zalogowana w programie Skype.

Dzięki Skype’owi można nie tylko usłyszeć znajomych i rodzinę, ale także ją zobaczyć! Program umożliwia przesyłanie obrazu, jednak potrzebna jest do tego podłączona do komputera kamera internetowa. Zdecydowana większość laptopów ma obecnie wbudowaną kamerę, więc nie trzeba płacić za dodatkowy sprzęt.
Warunkiem koniecznym do używania Skype’a jest oczywiście komputer i dostęp do internetu. Warto zainwestować w dobre łącze internetowe, bo jeśli połączenie jest słabej jakości, głos nie będzie dobrze słyszalny. Ze Skype’a można również korzystać poprzez niektóre telefony komórkowe (smartfony). Program umożliwia też połączenia z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi, jednak są to usługi płatne.

Jeśli w Niemczech nie masz dostępu do komputera lub internetu, możesz zastanowić się nad kupnem własnego laptopa i podłączeniem go do sieci mobilnej. Jest ona o wiele wygodniejsza niż stałe łącze, bo można z niej korzystać na terenie całych Niemiec. Przykładowo internet mobilny oferowany przez Aldi to jednorazowy koszt 39,90 Euro za podłączenie. Później można kupować specjalne doładowania, które zapewniają internet przez 30 dni w cenie 10 Euro na terenie całych Niemiec.

 


Tanie rozmowy z Polski


Jeśli Twoi bliscy często dzwonią do Ciebie, warto zapoznać się z możliwościami obniżenia kosztów rozmów z Polski. Operatorzy – zarówno stacjonarni, jak i komórkowi – oferują rozmaite abonamenty i dodatkowe taryfy, dzięki którym można dzwonić taniej za granicę. Najlepiej wybrać się do salonu swojego operatora i poprosić o przygotowanie nowego planu abonamentowego.

Wielu rodaków od lat używa karty Telegrosik. Można ją kupić w różnych nominałach, np. w kiosku, a jej wartość możemy potem wykorzystać na rozmowy w tańszej taryfie. W tym celu przed numerem osoby, z którą chcemy rozmawiać, wystarczy wybrać podany na karcie numer telefonu i wprowadzić indywidualny numer karty. Po zakończeniu połączenia jego koszt zostanie odjęty z nominału karty. Można w ten sposób dzwonić na telefony stacjonarne, komórki, a nawet budki telefoniczne.

Przydatne linki
- więcej informacji o taryfie CoutryFlat 1
- prefiksy na telefony stacjonarne do Polski
- prefiksy na telefony komórkowe  do Polski

W artykule podano informacje i ceny połączeń aktualne na dzień 10 lipca 2012 r.

Oprac. CT

 

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.
Ola:

Country- Flat jak to praktycznie załatwić , gdzie właściciel telefonu ma taką potrzebę zgłosić. Wyjeżdżam do pracy w Niemczech i chcę mieć kontakt z domem , sama zapłacę . Proszę o pomoc . Ola

edyta:

a czy ktoś wie gdzie we francji można kupić starter LAYCA?? w jakim sklepie?? prosze o pomoc.

Pawel:

Najlepsza siecia we francji jest LYCA mobile jezeli kupisz starter we francji a twoja rodzina kupi taki sam starter w Polsce to rozmowa za minute kosztuje 1-grosz za minute przez 30 minut\n

barbara-d.:

Witam w odpowiedzi na pytanie zadane przez panią Justynę odnośnie Aldi- Internet to odpowiedzieć mogę że owszem na tym modemie można spokojnie korzystać ze Skype i to bez żadnych dodatkowych opłat ponad te co zwykle czyli 14,99 Euro za 30 dni. Problemem tylko może być to, że jest to przepustowość 7,2mb/sek czyli nie jest to szybki internet i skyp bardzo często się przycina i obraz jest bardzo słaby. Lepiej funkcjonuje na tym Aldi-internet opcja z GG, gdzie można tak samo ustawić rozmowę wideo. Nie wiem czym się to technicznie różni ale ta opcja gg działa podobnie jak skyp czyli tak samo jest wideo rozmowa a działa sprawniej na tym necie niż skyp .\nPozdrawiam.

jola:

ja rowniez polecam lebara mozna ja najlepiej na internecie zamowic za 20euro jest caly mies, do polski za darmo nawet na komurki tylko trzeba wyslac sms o tesci FLATL.na 84343 i jest nawet infolinia ze mowia po polsku

Jolanta Horodeczna:

A czy ktoś wie jak najtaniej mieć internet w Niemczech? Rodzina ma telefon w Telekomie

barbara-d.:

Witam, miejsca gdzie można kupić kary lebara najlepiej szukać na ich stronie internetowej: www.lebara.de, polecam ją bo używam jej od 1,5 roku stawki spadają na dół i czasem z miesiąca na miesiąc można korzystniej telefonować. Do Polski za każdorazowe nawiązanie połączenia 0,15centów +0,06 centów(komórka) lub 0,01 cent na stacjonarne.

jozefaboguslawa:

Korzystam z Internetu mobilnego Aldi juz od dwoch lat .Nie zawsze jestem wprawdzie zadowolona z jego predkosci i zasiegu.Zalezne to jest w duzej mierze od miejsca w ktorym w danej chwili sie znajduje.\nDoladowanie miesieczne kosztuje(30 dni)15euro.Pozdrawiam . \n\n\n\n

Redakcja serwisu:

Lista sieci, w której można kupić kartę Lycamobile jest na stronie http://www.lycamobile.de. Można tam też wpisać swój kod pocztowy i pojawi się mapka z najbliższym sklepem, gdzie można kupić kartę. Pozdrawiamy :)

Renia:

Dziękuję serdeczniezaodpowiedz.Chciałabym jeszcze dowiedziec się gdzie można kupic kartę Lycamobile ptałam wszędzie,nikt o niej nie słyszał.

Redakcja serwisu:

Karty Lebara można kupić na stronie internetowej firmy, a także w wielu sieciach - m. in. Real i Müller. Więcej informacji znajdzie Pani tutaj: https://www.lebara.de/kostenlose-sim.

Renia:

A gdzie możnakupic karte Lebara zniemieckim numerem,nigdzie niemogęjej dostać,

Monia:

Witam :) Ja mam Lebara z Niemieckim numerem,polecam tym co chcą do Polski z komurki na komurkę dzwonić :)

kobietka73:

Ja mam właśnie ten abonament country - flat 1 i jestem bardzo z niego zadowolona i mogę dzwonić do rodziny ile tylko chce. polecam super sprawa