Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 9 Opiekunek przegląda oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 2 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Budowanie pozytywnych relacji z podopiecznym, czyli jedno z wyzwań stojących przed opiekunką

Zbliża się termin Twojego wyjazdu do Niemiec? Zastanawiasz się, jak będą wyglądały Twoje relacje z podopiecznym? Masz wątpliwości, co do tego, czy znajdziesz z nim wspólny język? Obawiasz się, że choroba podopiecznego będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem?

Spokojnie! Takie pytania rodzą się w głowach praktycznie każdemu, kto podejmuje się pracy w opiece nad seniorami. Jest to normalna reakcja i trzeba o tym mówić otwarcie. Każde nowe doświadczenie niesie ze sobą lekki niepokój i strach.

Zapoznaj się z poniższym artykułem i zacznij budować pozytywne relacje ze swoim podopiecznym. Spełniaj się w roli opiekunki. Bo jak nie Ty, to kto?

No właśnie. Jeśli zamierzasz zbudować pozytywne relacje z seniorem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Oto one:

1. Odpowiednie predyspozycje osobowościowe

Opiekunka osoby starszej powinna mieć w sobie dużo empatii i cierpliwości do podopiecznego. Nie każdy nadaje się, żeby pracować jako lekarz, nie każdy nadaje się, aby być kierowcą, tak samo – nie każdy nadaje się na opiekunkę osób starszych. Należy zwrócić uwagę na to, że jadąc do Niemiec, trzeba posiadać zdolność adaptacji. Wydaje się to być oczywiste, ale czy jest tak w praktyce?

Przed podjęciem pracy jako opiekunka, zastanów się, czy masz do tego odpowiednie przygotowanie. Kiedy już to zrobisz i zdecydujesz się na wyjazd za granicę, pamiętaj, żeby wybrać sprawdzoną firmę na rynku pracy, która bezpieczeństwo swoich opiekunów stawia na pierwszym miejscu, działa legalnie, a wynagrodzenie wypłaca zawsze w terminie – tak jak ATERIMA MED.

2. Pozytywne nastawienie

Bo bez tego ani rusz. Jesteś towarzyszem, a także wsparciem dla podopiecznego, więc grunt to pozytywne nastawienie i uśmiech na twarzy. Nie zamartwiaj się niepotrzebnie, zrób na podopiecznym i jego rodzinie dobre „pierwsze wrażenie”. Poznaj sytuację seniora, porozmawiaj z jego bliskimi i ustal na samym początku zasady współpracy. Twoje pierwsze chwile w nowym miejscu mogą być dla każdej ze stron krępujące. Możesz czuć się jak nieswojo w obcym miejscu i kraju. Jest to normalne i nie ma w tym nic dziwnego. Ty przyjeżdżasz do pracy, a rodzina z kolei chce mieć pewność, że zdecydowała się na odpowiednią osobę. Jest to jednak chwilowe, dlatego też wykonuj z należytą starannością swoje obowiązki. A może na początek znajomości wspólna kolacja? Nie zaszkodzi zaproponować, a na pewno przełoży się to na Twoje dalsze relacje z seniorem i jego bliskimi.

3. Rozmowa i szacunek

Osoby starsze często bywają kapryśne, niezadowolone. Z wiekiem coraz częściej skupiają się na sobie i swoich problemach. Musisz uświadomić sobie, że takie zachowania są naturalne i bardzo często wynikają ze złego samopoczucia podopiecznego lub choroby. Nie bierz do siebie pewnych wypowiedzi, które mogą urażać Twoją osobę. Opiekunka osób starszych powinna wypowiadać się wolno, głośno i wyraźnie. Dlatego też tak ważna jest znajomość języka niemieckiego, chociażby podstaw. Kiedy podopieczny zmaga się z chorobą otępienną – pamiętaj, aby nie traktować go jak dziecka, ze złością, czy niechęcią. Kluczową kwestią jest tutaj traktowanie osoby starszej z należytym szacunkiem i godnością.

4. Aktywne słuchanie

Zdarza się, że podopieczny często opowiada o swoim życiu. Może i powtarza się w tym co mówi, ale miej na uwadze fakt, że są to osoby chore i należy tu zachować cierpliwość. Nie denerwuj się, kiedy słyszysz po raz dziesiąty historię o jego dzieciach, byłej pracy, przeżytych chorobach. Zadawaj pytania, nie przerywaj, parafrazuj, utrzymuj kontakt wzrokowy. Jest to klucz do zdrowej relacji.

5. Wspólne spędzanie czasu

Oprócz czynności higienicznych, czy czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, do zadań opiekunki należy także towarzystwo, a w tym aktywizacja. Warto już na samym początku znajomości dopytać o zainteresowania podopiecznego. Może się okazać, że Waszym wspólnym hobby jest pieczenie ciast, słuchanie muzyki, rękodzieło, czy nawet spacery. Spędzając wspólnie czas wolny dacie sobie szansę na bliższe poznanie.

 

Budowanie pozytywnych relacji z podopiecznym nie zawsze jest takie proste, jakby mogło się wydawać, przynajmniej na początku kariery w branży opiekuńczej. Pamiętaj jednak, że osoby starsze, do których jedziesz, potrzebują Twojej pomocy i wparcia. Staraj się więc budować pozytywną atmosferę i pracuj na zaufanie. Z całą pewnością odczujesz z tego ogromną satysfakcję, która będzie motorem do kolejnych wyzwań i zadań.

Pracując z ATERIMA MED możesz liczyć na wsparcie w trudnych chwilach podczas bezpłatnych telefonicznych dyżurów. Do Twojej dyspozycji pozostaje m.in. wykwalifikowany zespół pielęgniarski, koordynator, czy prawnik.

A kiedy już zakończysz zlecenie, pamiętaj, aby zebrać referencje od rodziny, które ułatwią Ci znalezienie kolejnej oferty pracy.

Cenimy Twoje doświadczenie, więc jeśli masz jeszcze jakieś wskazówki, czy rady na to, w jaki sposób budować pozytywne relacje z podopiecznym, to napisz o tym na naszym Facebooku.

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.