ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Poziomy języka niemieckiego w ATERIMA MED

Znajomość języka niemieckiego to najważniejszy, obok doświadczenia w opiece, warunek zatrudnienia w ATERIMA MED. Dlatego też, często pytacie nas, jakie umiejętności językowe należy posiadać, by pomyślnie przejść rekrutację i zakwalifikować się na wybrane stopnie języka niemieckiego. Spieszymy z wyjaśnieniem w tym artykule. 

poziom znajomości języka niemieckiego

Po odesłaniu do ATERIMA MED formularza rekrutacyjnego można spodziewać się telefonu z naszej strony. Zadzwonimy, by dopytać o brakujące informacje i sprawdzić poziom znajomości języka niemieckiego. W ramach tej rozmowy weryfikujemy, czy kandydatka poradzi sobie za granicą.

Umiejętności językowe wiążą się też z wysokością wynagrodzenia oraz czasem oczekiwania na wyjazd. Innymi słowy – im lepiej mówisz po niemiecku, tym więcej zarobisz i tym szybciej znajdziemy ofertę dla Ciebie.

Sprawdź, czy Twój niemiecki jest wystraczający!

Masz wątpliwości, czy Twoja znajomość języka niemieckiego jest wystarczająca, by wyjechać do pracy w opiece do Niemiec? Już teraz wypełij nasz test niemieckiego sprawdzający, czy jesteś na poziomie komunikatywnym.

Test zawiera jedynie 20 pytań, więc jego wypełnienie zajmie Ci około 10 minut. Zadbaj o odrobonę ciszy i spokoju, zrelaksuj się i sprawdź na jakim poziomie jest Twój niemiecki. Powodzenia!

test z języka niemieckiego

Ile należy więc umieć, by zakwalifikować się na wybrane poziomy znajomości języka niemieckiego? 

W naszej skali wyróżniamy cztery poziomy języka niemieckiego:

 1. POZIOM PODSTAWOWY

Kandydatka na tym poziomie językowym ma opanowane słownictwo z zakresu życia codziennego (np. samochód, krzesło, kuchnia etc.), zakupów i gotowania (produkty spożywcze) i jest w stanie nazywać konkretne czynności (np. pomogę się pani ubrać). Ważne jest używanie słów w odpowiednim kontekście. 

Od osoby znającej niemiecki w stopniu podstawowym nie oczekujemy poprawności gramatycznej, np. używania poprawnych końcówek czasowników. Nie wymagamy też budowania pełnych zdań, wystarczające są równoważniki, które dzięki właściwemu doborowi słów będą zrozumiałe dla rozmówcy.

Kandydatka powinna rozumieć proste komunikaty po niemiecku związane z wcześniej wymienionymi zakresami słownictwa. Na tym poziomie naturalne są problemy ze zrozumieniem skomplikowanych zdań. 

 1. POZIOM KOMUNIKATYWNY

Od osób z komunikatywną znajomością języka wymagamy znajomości słownictwa w tych samych obszarach, co w przypadku poziomu podstawowego. Zakres słów powinien być jednak bogatszy. 

Osoba na tym poziomie językowym potrafi zbudować krótkie zdanie. Stara się komunikować, na tyle na ile potrafi, przekazywać treści spontanicznie (tzn. bez dłuższego zastanawiania się) nawet jeśli nie są w pełni poprawne gramatycznie. 

Kandydatka nie ma większych problemów ze zrozumieniem niemieckiego rozmówcy. Jeśli czegoś nie rozumie – potrafi poprosić o powtórzenie zdania i zrozumieć je w zmienionej formie. 

 1. POZIOM DOBRY

Osoba z dobrą znajomością niemieckiego posiada słownictwo z szerszego zakresu tematów. Mówi płynnie, komunikuje się swobodnie, szybko reaguje na pytania – odpowiada spontanicznie, nie potrzebuje czasu na zastanowienie się nad odpowiedzią. 

Kandydatka buduje złożone zdania. Ma świadomość zasad gramatyki, jednak zdarzają jej się błędy w tym zakresie. 

Poziom dobry oznacza także brak problemów ze zrozumieniem niemieckiego rozmówcy nawet podczas dłuższych i skomplikowanych wypowiedzi.  

 1. POZIOM BARDZO DOBRY

Kryteria kwalifikacji do bardzo dobrego poziomu znajomości języka niemieckiego są w większości analogiczne, jak w przypadku poziomu dobrego. Różnicą jest wyeliminowanie błędów gramatycznych. U osoby na najwyższym poziomie błędy te praktycznie nie występują. 

Jak opanować poziom komunikatywny? Osłuchuj się z językiem niemieckim!

Opiekunki osób starszych, które rozpoczynają naukę języka niemieckiego na własną rękę mogą spotkać na swojej drodze pewne trudności. Dla jednych problemem zwykle jest zapamiętywanie słówek, a dla innych gramatyka. Najwięcej kłopotów sprawia jednak swobodne mówienie i rozumienie ze słuchu. Sprawdź, jak najszybciej osłuchać się z językiem niemieckim.

Nauka języka na wielu kursach językowych opiera się głównie na nauce słownictwa i gramatyki. Wielu nauczycieli i lektorów nie kładzie odpowiedniego nacisku na umiejętności praktyczne, takie jak swobodne wypowiadanie się. Właśnie dlatego rozumienie i mówienie bywa największym problemem dla osób, które dopiero uczą się niemieckiego.

Jak temu zaradzić? W poznaniu prawidłowej wymowy i przezwyciężeniu strachu przed mówieniem pomaga osłuchanie się z językiem obcym. Proces ten wymaga trochę czasu, dlatego bardzo ważna jest cierpliwość. Sprawdzone sposoby, które pomogą „osłuchać się” i poznać prawidłową wymowę języka niemieckiego są bardzo proste. Sprawdźcie sami:

Oglądaj telewizję i słuchaj radia

Niemieckie programy telewizyjne i audycje radiowe to bardzo prosty sposób, aby poznać i zapamiętać wiele nowych słów.

 • Włącz TV! Telewizję możesz oglądać razem z Podopiecznym, który może tłumaczyć niezrozumiałe dla Ciebie wyrażenia. Znaczenia wielu nowych słów możesz także się domyśleć z fabuły lub kontekstu zdania. Kto wie, może serial oglądany razem z Podopiecznym zostanie Twoim ulubionym?
 • Oglądaj filmy z napisami – jeśli to możliwe, postaraj się oglądać filmy z włączonymi napisami (w języku niemieckim). Dzięki temu zapamiętasz nie tylko wymowę słów, ale także ich poprawną pisownię. Poza tym łatwiej będzie Ci zrozumieć, co mówią bohaterowie oraz zwiększysz swój zasób słów.
 • Jeśli dopiero zaczynasz naukę języka, oglądaj bajki – słownictwo używane w programach dla dzieci jest zwykle nieskomplikowane.
 • Lubisz muzykę i szybko zapamiętujesz teksty piosenek? Świetnie! Sprawdzaj tłumaczenie tekstów (np. w internecie). Dzięki ulubionej piosence znacznie szybciej zapamiętasz nowe słówka.

Korzystaj z internetu

Dobrodziejstwa internetu pomagają w utrzymaniu stałego kontaktu z rodziną, zapewniają rozrywkę, a także pomagają w nauce poprawnej wymowy!

 • Rozmawiaj na Skypie – masz niemieckojęzycznych znajomych? Możesz utrzymywać z nimi kontakt rozmawiając na Skypie. A może masz koleżankę po fachu, która też uczy się niemieckiego? Umów się z nią na wideo-rozmowę tylko w języku niemieckim – w ten sposób możecie uczyć się razem i poprawiać swoje błędy.
 • Przeglądaj niemieckiego Youtube’a – lubisz oglądać krótkie filmiki? Poszukaj w serwisie Youtube filmów po niemiecku z dziedziny, która Cię interesuje. Jeśli lubisz gotować, wybierz kanał kulinarny, a jeśli wolisz tematy związane z kosmetykami poszukaj recenzji kosmetyków lub tzw. makijażowych tutoriali. Oglądanie filmów, które Cię interesują po niemiecku, to szybki i łatwy sposób na naukę nowych słów!
 • Używaj aplikacji mobilnych – aplikacje do nauki języka, szczególnie te, które posiadają funkcję audio, umożliwiają naukę poprawnej wymowy przez zabawę. Sprawdź darmowe aplikacje, które możesz ściągnąć na swój telefon lub tablet – szczególnie polecamy Duolingo!
 • Korzystaj z internetowych kursów – lekcje niemieckiego w internecie to wygodna forma nauki. Szczególnie warto z nich korzystać, jeśli oprócz dialogów, słówek i ćwiczeń posiadają także nagrania audio. Dzięki nim, każda osoba, która uczy się przed komputerem może szybko nauczyć się poprawnej wymowy. W ATERIMA MED tworzymy dwa bezpłatne internetowe kursy języka niemieckiego: znany i lubiany kurs z Basią dla osób średnio zaawansowanych oraz kurs z Teresą od podstaw dla osób początkujących. W każdej lekcji znajdziecie nagrania poszczególnych zdań. Poza tym, w kursie z Basią możecie odsłuchiwać też całe dialogi.

Po prostu rozmawiaj!

Niemiecka wymowa może być dużym wyzwaniem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z niemieckim. Sposobów na osłuchanie się z językiem jest mnóstwo. Samo obcowanie z niemieckim pozwala przyzwyczaić się do języka i pokonać strach przed mówieniem. Praktyka czyni mistrza, a więc nie bój się mówić! Z czasem zaczniesz szybko opanowywać coraz to wyższe stopnie znajomości języka niemieckiego.

Podczas pracy jako Opiekunka osób starszych znajdziesz wiele okazji aby porozmawiać z Podopiecznym, jego rodziną, a nawet z sąsiadem. Nie przejmuj się błędami i nie zniechęcaj się – z czasem wszystko przychodzi łatwiej!

Jesteś ciekawa jak brzmi weryfikacja znajomości języka przez telefon? Posłuchaj nagrania rozmowy z naszym konsultantem!

Chcesz poprawić swój niemiecki? Ucz się z Basią! Sprawdź przygotowywane przez nas najlepsze w Polsce lekcje z nagraniami audio dla Opiekunek

Zamów bezpłatne połączenie →