Praca dla opiekunek w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Jak radzić sobie z tęsknotą w Święta?

Praca jako opiekunka osób starszych w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie jest łatwa. Pobyt w Niemczech w okresie świątecznym wiąże się z dużą tęsknotą za rodziną. Jak sobie z nią radzić? Przeczytajcie kilka rad naszego Eksperta!

NASZ EKSPERT 

Katarzyna Susz – magister psychologii, terapeuta środowiskowy, praktykująca psychoterapeutka, na co dzień pracuje z osobami po kryzysach psychicznych i ich rodzinami w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Podstawowa zasada to „nie zwalczaj uczuć” – po prostu cokolwiek się pojawia, dobre czy złe, powinno znaleźć swoje miejsce w Twojej świadomości. Może będzie Ci smutno, poczujesz się zmęczony, Twój podopieczny zacznie Cię złościć. Wszystko to może być związane z tęsknotą za domem.

Na szczęście, w czasach powszechnego dostępu do internetu i telefonów możemy mieć stały kontakt z bliskimi. Możliwe staje się wirtualne „podzielenie się opłatkiem” czy kolęda zaśpiewana na odległość.

Warto też zastanowić się nad sensem tęsknoty – Twój wyjazd zapewne łączy się z koniecznością zaspokojenia potrzeb Twojej rodziny czy polepszenia jej bytu. Zrozumienie istoty rozstania umożliwia łatwiejsze przeżycie rozłąki. Twoje odosobnienie może być okazją do zastanowienia się nad sobą, swoimi celami i marzeniami czy relacjami, zadbania o swój psychiczny komfort. W codziennym pędzie, natłoku obowiązków i dbaniu o potrzeby swoich najbliższych, trudno znaleźć czas do takich refleksji nad sobą. Czasem warto spojrzeć na swoje życie z dystansu, aby dostrzec to, co naprawdę w nim ważne. Święta z dala od rodziny to dobra okazja do tego. Być może po powrocie uda się zaplanować razem jakieś wspólne przyjemne aktywności, by nadrobić Twoją nieobecność?

  • Daj sobie prawo do uczuć
  • Bądź w kontakcie ze swoimi bliskimi – jesteście dla siebie ważni, nawet na odległość
  • Zadbaj o prezenty dla rodziny – te od Ciebie mogą znaleźć się już pod choinką albo „osłodzić” Twoją nieobecność po powrocie
  • Pisz – maile, listy, kartki, dzienniki – słowa porządkują uczucia
  • Znajdź czas na chwilę refleksji – gdziekolwiek jesteś, to jest sensem Świąt
  • Dbaj o siebie – małe przyjemności dodają sił i nadają smak życiu
  • Nie zapominaj o polskich tradycjach – to naprawdę nasz „towar eksportowy”, warto się nim dzielić
  • Może w Twojej okolicy pracuje ktoś z Polski? Zorganizujcie sobie, w miarę możliwości, świąteczne spotkanie, choćby po to, by porozmawiać po polsku.

Pamiętaj! Twoja praca ma sens przez to, że towarzyszysz osobie potrzebującej Twojej stałej obecności, również w Święta Bożego Narodzenia. Dzięki temu możesz wnieść kawałek swoich rodzinnych tradycji do domu podopiecznego. Może poczęstujesz ich barszczem lub zaśpiewasz polską kolędę?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.

Kliknij i zadzwoń +48 12 341 15 15