Praca dla opiekunek w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Oskarżenia o kradzież

Kolejnym trudnym tematem, jaki chcemy poruszyć w naszym artykule są oskarżenia o kradzież. Zdarza się, że podopieczny stwierdza zaginięcie pieniędzy lub domowego wyposażenia i uważa, że wina leży po stronie Opiekuna. Często wynika to z choroby seniora – przeczytajcie, co radzi w takich sytuacjach nasz ekspert.

Kilka faktów:

  • Szczególną formą urojeń jest przekonanie chorego, że ktoś schował lub ukradł przedmioty należące do niego, mimo że prawdopodobnie schował je on sam, o czym zapomniał.
  • Jest to zwykle objaw choroby odporny na racjonalne argumenty.
  • Nie traktuj oskarżeń Twojego podopiecznego jako wymierzonych w Ciebie. W większości przypadków jest to objaw uszkodzenia mózgu, wynikający z postępu choroby.

RADY EKSPERTA

Jak radzić sobie z oskarżeniami o kradzież?

  • wyjaśnienia, tłumaczenia czy przekonywanie chorego zwykle nie dają żadnych rezultatów. Senior cierpiący na otępienie (demencję) może niekiedy sprawiać wrażenie jakby przyjął Twoje racje, ale z czasem wcześniejsze pytania zapewne powrócą.
  • w razie wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów, należy zawsze zwrócić się do lekarza, który może przepisać odpowiednie leki, wydać stosowne zalecenia.
  • nie reaguj złością, agresją lub frustracją na powtarzające się omamy czy urojenia podopiecznego. Taka reakcja opiekuna nie rozwiązuje problemu.
  • zamiast tego spróbuj okazać ciepło i serdeczność. Zapewnij Twojego podopiecznego o swoim wsparciu i chęci pomocy. Wspólnie poszukajcie „utraconych” przedmiotów.
  • pamiętaj, by nie utwierdzać chorego w jego urojeniach. Najlepszą metodą może okazać się odwrócenie uwagi, zajęcie go czymś innym.

Pamiętaj!

Jeśli nadal będzie Ci trudno poradzić sobie z urojeniami Twojego podopiecznego, a rozmowy z seniorem i jego rodziną nie przyniosą rezultatów, opowiedz o tym swojemu Koordynatorowi ATERIMA MED. Zadzwoń też do nas, jeśli ktokolwiek na miejscu pracy oskarży Cię o przywłaszczenie sobie pieniędzy czy wartościowych przedmiotów. W takich sytuacjach ATERIMA MED zawsze szybko reaguje i pomaga w wyjaśnieniu sprawy.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.

Zgłoś się do nas - oddzwonimy!