Wycieczka z panią Neumann na wieś – czyli podróżowanie, część 2
Przyimki służące do określania miejsca
W poprzedniej części tej lekcji poznałeś niektóre z przyimków, które służą do określenia miejsca. Są nimi: nach, zu, in, auf, an, bei. W języku niemieckim polskie „do” ma kilka odpowiedników, używamy ich zależnie od kontekstu. Spójrz poniżej i dowiedz się więcej:
1. Zacznijmy od przyimka in, który po polsku oznacza do/w.
Stosując go, odnosimy się do konkretnego budynku, miejsca, wnętrza, w którym przebywamy dłużej, bądź regularnie, np.:
- Sie geht ins Kino. – Ona idzie do kina.
- Ich gehe ins Büro. – Idę do biura.
- Am Wochenende sind wir im Theater. – W weekend jesteśmy w teatrze.
Przyimek in występuje również przy takich miejscach jak: das Gebirge, die Stadt oraz die Berge:
- Marcus läuft in die Stadt. – Marcus biegnie do miasta.
- Wir wandern gerne ins Gebirge. – Chętnie wędrujemy w góry.
- Ich verbringe meinen Urlaub in den Bergen. – Spędzam mój urlop w górach.
2. Kolejny przyimek to zu, czyli polskie do. Stosujemy go w przypadku, jeśli chcemy powiedzieć, że idziemy do jakiejś osoby albo chcemy podkreślić zamiar załatwienia danej sprawy bądź swój cel.
- Geht ihr zum Bahnhof ? – Idziecie na dworzec?
- Am Nachmittag gehe ich zu meiner Freundin. – Po południu idę do mojej koleżanki.
3. Jeśli chcesz opowiedzieć o kierunkach twoich podróży, skorzystaj z przyimków nach (do) oraz in (do/w). Przyimek nach stosujemy wyłącznie odnosząc się do nazwy konkretnego kraju, kontynentu, miasta czy krainy geograficznej, przy których nie pojawia się rodzajnik. Przy tych nazwach krajów, przy których zawsze używamy rodzajnika, stosujemy in:
- Ich fahre in die Schweiz. – Jadę do Szwajcarii.
- Er reist nach Spanien. – On podróżuje do Hiszpanii.
4. Następnym przyimkiem, który poznasz jest auf, który oznacza po polsku na:
- Marie fährt aufs Land. – Marie jedzie na wieś.
- Wir fahren auf eine Insel. – Jedziemy na wyspę.
5. W poprzedniej części naszej lekcji pojawił się także przyimek an, czyli nad, przy. Łączy się on z określeniami dotyczącymi miejsc nad wodą np.:
- Fahrt ihr ans Meer? – Jedziecie nad morze?
- Gehst du an den Strand? – Idziesz na plaże?
- Wir reisen in den Sommerferien an den Bodensee. – Podróżujemy w wakacje nad Jezioro Bodeńskie.
6. Przyimek bei to natomiast polskie u:
- Frau Meier ist beim Arzt. – Pani Meier jest u lekarza.
- Ich verbringe Winterferien bei meiner Tante. – Spędzam ferie zimowe u mojej cioci.
Środki transportu w Niemczech
Tę część naszej lekcji poświecimy transportowi publicznemu w Niemczech. Jednym z najszybszych i najwygodniejszych środków transportu u naszych zachodnich sąsiadów są pociągi. Niemcy dysponują rozległą siecią kolejową. Deutsche Bahn (DB) jest narodowym przewoźnikiem w Niemczech, który obsługuje większość połączeń na terenie kraju. Tylko na niewielkiej ilości tras kursują prywatni operatorzy. Największe miasta łączą pociągi InterCity Express (ICE), które pokonują trasy sprawnie, z uwagi na szybkie prędkości (rozwijają do 330 km/h). Z tej też uwagi są najdroższymi z pociągów w Niemczech. Poza nimi spotkamy również pociągi InterCity (IT) oraz StädteExpress (SE). Trasy lokalne, w obrębie jednego landu są pokonywane przez pociągi RegionalExpress (RE) bądź RegionalBahn (RB).
Bilety można kupić nie tylko na dworcach, ale także przez internet. Korzystniejszy jest zakup biletów przez internet, dzięki czemu można zaoszczędzić co najmniej 2 EURO na bilecie. Warto pamiętać również o zakupie biletów wcześniej, kiedy można skorzystać z różnych promocji. Bilety nie są tanie, niemniej jednak pojawia się sporo zniżek i biletów specjalnych. Jednym z nich jest bilet Euro Domino Pass. Posiadacz takiego biletu może w sposób nieograniczony korzystać z kolei od 3 do 8 dni w trakcie miesiąca. Dla tych, którzy podróżują po Niemczech często zaleca się skorzystanie z biletu BahnCard, który upoważnia do uzyskania z różnych zniżek.
Nasi zachodni sąsiedzi korzystają równie chętnie z samolotów. Interesującą opcją są loty krajowe pomiędzy wielkimi miastami w Niemczech. Czasami koszt takiej podróży jest niższy niż przy pokonywaniu trasy pociągiem. Loty krajowe obsługują tacy przewoźnicy jak: Germanwings, Ryanair, Air Berlin czy też EasyJet, których usługi są tańsze niż lot linią narodową Lufthansa. Największym portem lotniczym w u naszych zachodnich sąsiadów jest port lotniczy we Frankfurcie nad Menem, zwany Flughafen Frankfurt am Main.
Mniejszą popularnością w Niemczech cieszą się natomiast autobusy. Niektórzy Niemcy decydują się również na podróż promem czy statkiem wybierając się na wyspy Morza Bałtyckiego czy Północnego. Promy kursują również po Łabie i Renie.
W dużych miastach do wyboru mamy wiele możliwości. Pasażerowie mogą podróżować tramwajami (Straßenbahn), metrem (U-Bahn), autobusami czy też samochodami. W Niemczech powszechna jest również szybka kolej miejska (S-Bahn). Oprócz biletów dziennych wyróżnić można bilety trzydniowe, tygodniowe, a w niektórych miastach również bilety turystyczne, które oprócz podróżowania środkami transportu umożliwiają tańszy wstęp do zabytków. Przystanki zarówno tramwajowe jak i autobusowe oznaczone są zieloną literą H na żółtym tle, a te kolei miejskiej literą S na białym tle. Również litera U, która widnieje na stacjach metra znajduje się na białym tle.
Dodaj komentarz