Aktualności

Poczuć się jak schorowany senior

Nasi pracownicy testowali tzw. symulator dysfunkcji, który pozwala na własnej skórze poczuć ograniczenia i problemy typowe dla osób starszych.

symulatorZespół ATERIMA MED regularnie bierze udział w szkoleniach z ekspertami – lekarzami, psychologami i pielęgniarkami, dzięki którym staramy się jeszcze lepiej rozumieć problemy i codzienne obowiązki zatrudnionych u nas Opiekunów, a także ich podopiecznych.

Tym razem w naszym biurze odbyło się specjalne szkolenie skierowane do naszych pracowników, którzy na co dzień mają kontakt z Opiekunami pracującymi w Niemczech. Głównym elementem szkolenia był symulator dysfunkcji, które towarzyszą osobom starszym. Symulator Age Simulation Suit Gert został stworzony w Katedrze Projektowania Ergonomicznego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Pracownicy mogli założyć kombinezon składający się m.in. z kołnierza, słuchawek, gogli, kamizelki, rękawic, usztywniaczy na łokcie i kolana, obciążenia na kostki i nadgarstki oraz specjalnych butów. A wszystko po to, aby lepiej zrozumieć zachowania osób starszych.

symulator2Głównym celem symulatora jest doświadczenie odczuć takich jak:

  • pogorszenie wzroku (podczas chorób takich jak zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, jednostronne odwarstwienie siatkówki, retinopatia cukrzycowa, barwnikowe zwyrodnienie siatkówki),
  • zwężenie pola widzenia,
  • ograniczenie ruchu głowy,
  • usztywnienie stawów,
  • zmniejszenie zdolności koordynacyjnych,
  • zmniejszenie zdolności chwytania,
  • pogorszenie lub utrata słuchu,
  • drżenie rąk.

Wszystkie te doświadczenia pozwalają wczuć się w sytuację osób starszych z różnymi deficytami, uświadomić sobie trudności, jakie codziennie spotykają seniorów oraz lepiej zrozumieć ich zachowania.

Podczas szkolenia Iwona Przybyło, wykwalifikowana pielęgniarka oraz Kierownik Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów, prosiła uczestników o wykonanie prostych czynności, takich jak odliczenie konkretnej kwoty pieniędzy, zawiązanie butów, podpisanie się lub obranie jabłka. Wszystkie te zadania po założeniu elementów symulatora okazały się trudne i czasochłonne.

Akademia Opiekunów będzie starać się zorganizować w przyszłości podobne szkolenia z użyciem symulatora skierowane do Opiekunów ATERIMA MED.