Aktualności

Niemiecki dla Opiekunek: Opieka nad osobą z demencją

Zapraszamy do nauki z naszą najnowszą lekcją Ruhe und Geduld - czyli opieka nad osobą z demencją. Nasza bohaterka Basia opowiada w niej o tym, jak wygląda opieka nad jej podopieczną - Doris Schulz - u której ostatnio nasiliły się objawy demencji.

Pani Doris staje się coraz mniej samodzielna i coraz częściej zapomina o codziennych czynnościach, zwyczajach czy imionach najbliższych. Inne objawy jej demencji to problemy ze zrozumieniem ironii czy żartów. Starsza pani potrzebuje od swojej Opiekunki jeszcze więcej uwagi, empatii i cierpliwości. Basia dzieli się swoimi doświadczeniami z Leną - zaprzyjaźnioną Opiekunką ze Słowacji.

Nasza bohaterka opowiada młodszej koleżance o konkretnych problemach i sytuacjach z ostatnich dni, by łatwiej jej było wyobrazić sobie, na czym polega demencja. Obie panie rozmawiają też o sprawdzonych metodach i sposobach, które ułatwiają choremu seniorowi orientowanie się w otaczającym go świecie i sprawiają, że czuje się bezpiecznie.

Koniecznie zerknijcie do przygotowanych przez nas ćwiczeń i listy słówek. Pomogą Wam one rozszerzyć słownictwo - często bardzo trudne - związane z demencją.

Polecamy Wam gorąco cykl pytań i odpowiedzi ABC Demencji, który przygotowujemy na bazie Waszych doświadczeń i porad naszego eksperta!


Najnowsza lekcja opracowywanego przez ATERIMA MED kursu języka niemieckiego dla opiekunek dostępna jest tutaj.

Oprac. C.A.