Wyjedź do Niemiec bezpiecznie i komfortowo ATERIMA Busem.
Rekrutacja i zatrudnienie on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikuj
Najlepsze oferty od pracodawcy nr 1 w rankingu Opiekunek24.pl
Aż 98% zadowolonych Opiekunów ze współpracy z nami – dołącz do nas!
Bezpieczna praca w pandemii w ATERIMA MED – mamy 6 gwarancji bezpieczeństwa!
W tym momencie 7 Opiekunek przegląda oferty pracy ATERIMA MED
Mamy dopasowane oferty - wyjedź na zlecenie do Niemiec na jak długo chcesz!
W ciągu ostatnich 2 godzin godzin aplikowało już 2 Opiekunów.
Współpracując z nami otrzymasz możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach.
Oferujemy dedykowany program szkolenia tylko dla Opiekunów ATERIMA MED
Dołącz do grona najlepszych Opiekunek i odbieraj premie do wynagrodzenia.
Tylko dla Opiekunów ATERIMA MED - profesjonalne wsparcie Zespołu Pielęgniarskiego!
Rozwijaj kompetencje językowe i zarabiaj więcej! Korzystaj z kursów języka niemieckiego!
ATERIMA MED – numer 1 wśród firm z branży opieki na seniorami w rankingu Opiekunek24.pl
Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów ATERIMA MED.
Blisko 1000 sprawdzonych ofert czeka na Ciebie. Aplikuj
Teraz najwyższe premie – sprawdź oferty i wyjedź z ATERIMA MED.
U nas to Ty wybierasz zlecenie! Blisko 1000 ofert czeka na Ciebie. Aplikuj Z nami zyskasz wysokie zarobki + PREMIE. Zawsze terminowe wypłaty. Aplikuj

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 12 341 15 15
Zadzwoń już teraz!

Praca dla opiekunek w Niemczech

Nowoczesne techniki i metody aktywizacji seniorów

Nie jest żadną tajemnicą, że społeczeństwo polskie się starzeje. Prawie na każde gospodarstwo domowe przypada w tej chwili przynajmniej jeden senior.

Ponadto sukcesywnie wydłuża się długość życia kobiet i mężczyzn. Ma na to wpływ znacznie łatwiejszy dostęp do usług medycznych niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poprawia się także świadomość społeczna na temat zdrowego odżywiania i stylu życia.

W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na kompleksową opiekę nad osobami starszymi, która skupi się nie tylko na pomocy pielęgnacyjnej czy medycznej, a znacznie rozszerzy swoje ramy o inne aspekty życia, które znacząco wzbogacą codzienność podopiecznych.

Na czym jeszcze warto się skupić?

Rodzaje aktywności osób starszych

Na początek warto przyjrzeć się samej definicji pojęcia "aktywności", ponieważ często z marszu przypisywana jest jej jedynie ta fizyczna odsłona. Zapomina się, że jej znaczenie jest znacznie szersze i zakłada różne warianty pracy ciała i ducha.

Aktywność to nic innego jak działanie - szeroko pojęte. W sposób ogólny można wyróżnić jej trzy formy:

 • oficjalny,
 • nieoficjalny,
 • prywatny.

Opcja oficjalna to działalność społeczna (np. w stowarzyszeniach czy fundacjach). Nieoficjalna odnosi się do działania wśród najbliższych, czyli rodziny i znajomych. Prywatna z kolei obejmuje pasje i zainteresowania podopiecznego - czyli cały czas wolny od codziennych obowiązków. I tutaj śmiało możemy też umieścić działania z zakresu aktywności fizycznej i rehabilitacji seniora.

Warto też wspomnieć o kształceniu osób starszych. Od kilku lat dużym powodzeniem oraz zainteresowaniem cieszą się Uniwersytety Trzeciego Wieku, które nie dość, że są bogatym źródłem edukacji dla seniorów, to także stwarzają okazje do spotkań z rówieśnikami i kontaktów społecznych.

W wielu miejscowościach aktywnie działają kluby seniora, które umożliwiają wyjścia do kin, teatrów, oper czy wyjazdy na wycieczki.

Osoby wierzące mogą także liczyć na ciekawe wyjazdy (pielgrzymki), które organizuje Kościół Katolicki.

Aktywność fizyczna jako forma terapii osób starszych

Jak mawia staropolskie porzekadło - w zdrowym ciele, zdrowy duch. W związku z tym bardzo ważne jest, by zachęcać podopiecznych do ruchu w jakiejkolwiek formie (oczywiście z uwzględnieniem indywidualnych możliwości).

Jeśli senior jest osobą sprawną fizycznie i dobrze czuje się w dźwiękach muzyki, to warto zorientować się, czy w najbliższej okolicy, któraś z instytucji nie organizuje spotkań tanecznych dla osób w starszym wieku lub zajęć aerobowych.

W wypadku, gdy świetnie czuje się w wodzie, to warto sprawdzić, w które dni na najbliższym basenie odbywają się zajęcia pod okiem ratownika dla tej grupy wiekowej.

A może nie wyobraża sobie dnia bez spaceru na świeżym powietrzu? Wtedy wszelkie leśne lub parkowe ścieżki stoją przed nim otworem. Jeśli sprawność rąk podopiecznego na to pozwala, warto zasugerować mu korzystanie z kijów do Nordic Walking.

Terapia fizyczna pacjenta leżącego

Ruch w życiu każdego człowieka ma ogromne znaczenie. To dzięki niemu możemy przez długi czas cieszyć się dobrą kondycją fizyczną. Jednak, gdy przychodzi czas późnej starości, możliwości w tym względzie znacząco się zawężają. Bywa, że podopieczny staje się osobą leżącą.

Nie wyklucza to jednak korzystania przez nią z różnych form rehabilitacji, które usprawnią ciało, a także pozytywnie wpłyną na stan psychiczny. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku pobudzanie układu krwionośnego oraz usprawnianie mięśni.

Do skutecznych zabiegów i form aktywności możemy zaliczyć:

 • masaż,
 • leczenie naświetlaniem (za pomocą odpowiednich lamp),
 • ultradźwięki,
 • rehabilitację fizyczną.

W przypadku rehabilitacji fizycznej należy pamiętać, by była ona w pełni dostosowana do możliwości podopiecznego.

Rollator jako sprzęt wspomagający i rehabilitacyjny

Od wielu lat dużym powodzeniem na rynku cieszą się sprzęty ułatwiające poruszanie się, które wspierają codzienne funkcjonowanie osób w podeszłym wieku. Wybór chodzików, balkoników lub rollatorów jest bardzo szeroki, dlatego bez problemu można dobrać odpowiedni wariant pod potrzeby osoby niesamodzielnej.

Jeśli senior potrzebuje wspomagania, jedynie poruszając się na niewielkich dystansach (np. w domu) to odpowiednim wyborem dla niego będzie chodzik z jedną parą kółek z przodu i parą podpórek z tyłu. Ułatwi on przemieszczanie się, jak i samą pionizację.

Dla osób, które preferują spacery na dłuższe dystanse, po mniej równym podłożu niż domowa podłoga, zaleca się zakup rollatora, który posiada dwie pary kół (przednie zazwyczaj są nieco większe) oraz łatwe w użyciu hamulce (instalowane tuż przy rączkach). Dodatkowym atutem tej opcji jest siedzisko, które pozwoli na odpoczynek w dogodnym momencie, a także kosz zakupowy.

Aktywizacja poprzez prace manualne

Świetną opcją, która pozytywnie wpłynie na sprawność rąk i palców, a także pobudzi wyobraźnię osoby starszej, są prace manualne. Jeśli podopieczny ma zacięcie artystyczne lub odnajduje się w pracach plastycznych, to warto zaproponować mu, którąś formę twórczego zajęcia np.:

 • malowanie,
 • rysowanie,
 • szydełkowanie,
 • wyszywanie,
 • sklejanie modeli,
 • tworzenie origami czy
 • DIY.

DIY, czyli "zrób to sam", to ciesząca się ogromną popularnością idea, której podstawą jest własna praca osoby wykonującej dane dzieło. Co to może być? Tu w zasadzie ograniczać nas może jedynie wyobraźnia i zakres posiadanych materiałów, choć do stworzenia wielu pięknych przedmiotów często wystarczy tylko papier, nożyczki, klej, kredki i akcenty dekoracyjne.

Wspaniałym pomysłem z okazji urodzin, imienin czy zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia, jest stworzenie autorskich kartek świątecznych. Warto zaproponować taką formę aktywności podopiecznemu i wspólnymi siłami stworzyć piękne dzieło sztuki, które będzie przemiłym akcentem dla osób nim obdarowanych.

Gdy kartki już powstaną, to koniecznie trzeba pokazać je szerszej publiczności, by mogła je podziwiać. Zespół Aterimy MED również chętnie się z nimi zapozna, dlatego namawiamy do udziału w naszym konkursie z nagrodami. Zasady i warunki udziału, szczegółowo opisane są na stronie Świątecznego konkursu dla Opiekunów.

Pozytywne aspekty aktywizacji osób w podeszłym wieku

Plusów wspomagania seniorów w codziennej aktywności jest bardzo dużo. Nie sposób wymienić wszystkich, dlatego my skupimy się na tych najistotniejszych i wyróżnimy:

 • poprawę kondycji,
 • wsparcie dla układu oddechowego i krwionośnego,
 • poprawę pracy narządów wewnętrznych i układu trawiennego,
 • niwelowanie ryzyka wystąpienia odleżyn,
 • wsparcie kondycji psychicznej seniorów.

Wszystko to ma za zadanie utrzymanie osób w podeszłym wieku w jak najlepszej kondycji i jak najdłużej, by jesień życia upływała im komfortowo i z poszanowaniem ich indywidualnych potrzeb.

 

Zamów bezpłatne połączenie →

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki ciasteczek i polityki prywatności.